علیدادی در "شنبه های انقلاب": قدرت سیگنال‌رسانی صداوسیما، معاندین دروغ پرداز را غافلگیر کرد

علیدادی در "شنبه های انقلاب": قدرت سیگنال‌رسانی صداوسیما، معاندین دروغ پرداز را غافلگیر کرد
معاون توسعه و فناوری رسانه ملی با اشاره به ماجرای دروغ پردازی شبکه های معاند در سال ۹۰، گفت: بعد از فتنه ۸۸، شبکه های معاند می گفتند صداوسیما برنامه زنده ندارد و با توسعه سیگنال رسانی ما غافلگیر شدند.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز،

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سی و نهمین نشست "شنبه های انقلاب" به تشریح دستاوردهای چهل ساله صداوسیما پرداخت. رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه ملی در این نشست، گفت: سازمان صداوسیما در دو حوزه مهم فعالیت می کند. در حوزه زیرساخت، صداوسیما گستردگی و پیچیدگی های زیادی دارد. ما مسیر پرافتخاری را در رسانه ملی طی کردیم که الگوی مناسبی برای دستگاه های مشابه باشد. شاید میزان کارکرد قبل انقلاب مشخص است و اصلا با ده های انقلاب قابل مقایسه نیست. زیرساختی وجود نداشت که تا دهه سوم انقلاب این زیرساخت ها را توسعه دادیم. و در دهه چهارم به نسل بعدی در فناوری رسانه رسیدیم.

وی افزود: ما پخش دو شبکه تلویزیونی را داشتیم که یک شبکه فقط در تهران بوده و شبکه دیگر سراسری بوده است و نوع پوشش کمتر از 50 درصد بوده و اف.ام هم که مورد توجه قرار نمی گرفت. تا سال 57 هرگونه طراحی اولیه، خرید و بهره برداری توسط کارشناسان خارجی انجام می شد. ما خودمان کاری انجام نمی دادیم ک کار مهندسان ما در حوزه اپراتورها بوده است. در دهه چهارم بخش دیجیتال را شروع کردیم و از عرصه آنالوگ فارغ شدیم.

معاون توسعه و فناوری صداوسیما خاطرنشان کرد: در دهه چهارم رشد و توسعه در بحث دیجیتال و اف.ام هم انجامیده است. ما قبل از انقلاب تنها دو شبکه تلویزیونی داشتیم و اصلا شبکه استانی نداشتیم که طی این چهل سال، 33 شبکه استانی راه اندازی شد. در بحث پوشش نقطه فاقد پوشش به ندرت یافت می شود و الان وارد بسته های جدید دیجیتال می شویم. این شبکه های دیجیتال چقدر توانست مخاطب را جذب کند و سامانه کیفی رسانه ای را وارد مجموعه پیشرفت های رسانه ای کشور کرد.

وی به تعداد ایستگاه های فرستنده اف.ام اشاره کرد و گفت: تعداد ایستگاه های اف.ام در دهه حاضر به 6هزار ایستگاه رسیده است. امروز به پوشش 95 درصد در کشور رسیده ایم؛ در دورترین روستاهای کشور می توانند از صداوسیما بهره ببرند. اگر ما به سمت تولید داخل نمی رفتیم به این توسعه نمی رسیدیم و الان وارد مقوله صادرات رسانه ای شدیم. الان شرکت های سازنده تلویزیونی ما با شرکت های سازنده اروپایی رقابت می کنند. چون تجهیزات ایران ارزان تر و با کیفیت تر است. اگر این مسیر خوداتکایی را طی نمی کردیم به این جا نمی رسیدیم.

علیدادی با اشاره به پوشش رادیویی ایران، گفت: پوشش رادیویی ایران به 98 درصد در کشور رسیده و حدود 500 درصد رشد داشته ایم. پیش از انقلاب شبکه رادیویی استانی وجود نداشت و الان علاوه بر وجود شبکه های رادیویی استانی به موج های جاده ای رسیده ایم.

وی با بیان اینکه تا دو سال آینده به هوشمندسازی کامل دست پیدا می کنیم، ادامه داد: دستاوردهای اصلی رسانه ملی خوداتکایی اساسی و اشتغالزایی گسترده و توسعه جهشی است تا جائیکه تمام تجهیزات در حال حاضر در داخل تولید می شود. در حالیکه پیش از این در سال های 74 و 75، دکل ها هم از کانادا وارد می شد. امروز مانتورینگ های ما از چهار نقطه به 17 نقطه رسیده است. تا دو سال آینده هم به هوشمندسازی کامل می رسیم که نیازی به اطلاع مخاطب نباشد و شبکه متوجه قطعی سیگنال هایش می شود.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی خاطرنشان کرد: در دهه سوم انقلاب توانستند 165 شبکه رادیویی به صورت ماهواره ای پوشش می دهند که تجهیزات آن کاملا داخلی است. 280 شبکه تلویزیونی هم به صورت ماهواره ای پوشش می دهند. یک مجموعه ای ایران ست مشترک با عرب ست فعالیت می کند که 137 شبکه تلویزیونی و 147 شبکه رادیویی دارد.

وی با اشاره به تکنولوژی سیگنال رسانی زمینی، تصریح کرد: سیگنال رسانی زمینی بعد از انقلاب در دهه سوم و چهارم دو سه نسل این کار را جلو بردند و برای اولین بار در انتخابات 90 یک خلاقیت و نوآوری انجام دادیم که به رسانه های معاند بفهمانیم تلقی اشتباهی از انقلاب ما دارند و از طرفی اعتماد مردم هم از بین نرود. آن ها می گفتند پخش زنده نداریم و برای اثبات این دروغ بزرگ، 33 تصویر در یک قاب قرار گرفت و تمام شبکه های معاند را غافلگیر کرد که این برای اولین بار قدرت توسعه سیگنال رسانی زمینی را به رخ کشید.

معاون توسعه و فناوری رسانه ملی تاکید کرد: ظرفیت ارتباطات زنده در داخل شهرهای کوچک و در روستاها، 85 درصد شبکه زمینی فرستنده تلویزیونی شان را تغذیه می کند و 15 درصد باقیمانده هم در حال توسعه است. در زمینه صدا و تصویر در سال 45 و 46 کار شروع شد که سال 57، در حوزه تلویزیون 15 مرکز با 22 استودیو در سراسر کشور و 14 استودیو در تهران و امسال به 33 مرکز با 99 استودیوی کشوری و 48 استودیو در تهران رسیدیم. در رادیو هم، 17 مرکز در سال 57 و امسال به 62 مرکز رسیدیم. در بخش استانی، 69 مرکز در سال 57 وجود داشت و امسال به 71 مرکز رسیدیم. توسعه حداقلی در این بخش به دلیل استحکام سازی ساختمان های موجود بود.

وی افزود: تمامی شبکه های استانی به صورت ملی پخش می کند چون دسترسی زمینی و ماهواره ای نامحدود دارد. استفاده از زیرساخت های نوین پخش مثل نیوزروم و اتوماسیون ها که در داخل و خارج مورد استفاده قرار می گیرد. تعداد رادیو 3 رادیو ملی قبل انقلاب بوده و الان به 16 شبکه رادیویی رسیده و در تلویزیون 2 شبکه داشتیم و امروز به 20 شبکه تلویزیونی رسیدیم.

علیدادی در خاتمه افزود: برخی شبکه ها کمتر از 24 ساعت دارند که در مجموع 1500 ساعت پخش تلویزیونی در کشور صورت می گیرد که علی رغم رشد 6 برابری زیرساخت ها در کشور است و نشان دهنده بهره برداری بالای صداوسیماست. در بازی های جام جهانی فناوری جدیدی استفاده شد که پخش برنامه و مسابقه را از دید بازیکن نشان می دهد که شرکت اینتل طراحی کرده بود و حالا دانشگاه شریف همان فناوری را با تعداد دوربین کمتر طراحی کرده که موجب تعجب و شگفتی شرکت اینتل شده است.

عبدالکریم خیامی مدیر طرح و برنامه و ارزیابی سازمان صداوسیما با اشاره به اینکه برخی کارشناسان کارکرد تلویزیون را صرفا سرگرم کننده می دانند، گفت: تهاجم رسانه ای دنیا علیه جمهوری اسلامی ایران در جهان بی نظیر است و اکنون 137 شبکه ماهواره ای فارسی زبان علیه نظام فعالیت می کنند که 44 شبکه آن فقط فیلم و سریال می سازند تا مرجعیت صداوسیمای کشورمان را بگیرند.
وی افزود: صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران کماکان توانسته مرجعیت خود را در داخل حفظ کند در حالی که زمانی هفته ای یک سریال پخش می شد، امروز در روز چند سریال از سیما پخش می شود و دو شبکه به طور تخصصی سریال پخش می کنند. به لحاظ محتوایی بی انصافی است که تفاوت محتوایی سریال های پیش از انقلاب با پس از انقلاب را ندید، به ویژه در حوزه خانواده؛ در حوزه های اختصاصی هم چندین شبکه که مخاطب خاصی دارند، فعالند.

خیامی خاطرنشان کرد: شبکه کودک با 90 درصد مخاطب فاصله چند برابری با دیگر شبکه ها دارد، اما به آن اکتفا نشد و شبکه امید هم برای نوجوانان راه اندازی شد. شبکه سه هم که شبکه جوانان است. یعنی مهمترین اقشار جامعه به لحاظ سنی برنامه های خاص خود را دارند.

رئیس سازمان صداوسیما از نفوذ شمقدری بازدید کرد + عکس

انتهای پیام/

افزودن نظر