توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/869845
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

ویژگی‌های بارز حضرت زینب (س) / خصایصی که فقط محدود به صبوری و ایستادگی نیست

ویژگی‌های بارز حضرت زینب (س) / خصایصی که فقط محدود به صبوری و ایستادگی نیست
حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری معتقد است که خصایص وجود مقدس حضرت زینب (س) فقط محدود به صبر این بانوی بهشتی نیست.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، ، پنج جمادی الاول سالروز میلاد حضرت زینب (س) است. در این روز به یاد پرستاری ها و نگه داری هایی که حضرت زینب (س) از امام معصوم انجام دادند، روز پرستار نامیده شده است. علاوه بر این حضرت زینب (س) به صفت صبور بودن بیش از هر صفت دیگری مشهور هستند، اما بسیاری از صفات حسنه و نیک این بانوی بزرگوار از ذهن ها مغفول مانده است. در خصوص ابعاد مختلف شخصیت والای دخت امیر المومنین علی (ع) با حجت الاسلام و المسلمین سید محسن ذوالفقاری کارشناس مذهبی و پژوهشگر دینی گفتگو کردیم.


بیشتر بخوانید: زندگی نامه حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)


فقط از صبر حضرت زینب (س) گفته می شود و دیگر خصایص ایشان مغفول مانده

وی با اشاره به عظمت وجودی حضرت زینب (س) در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،اظهار کرد: طبق روایات متعدد، معصومین (ع) حضرت زینب (س) را تایید کردند و مهر تایید به عملکرد ایشان زدند. چهار امام معصوم (ع) بر عملکرد ایشان صحه گذاشتند؛ این امتیاز بزرگی است که معصومین و ائمه اطهار (ع) نمره خوب به انسان می دهند؛ بنابراین حضرت زینب انسان خاصی بودند.


بیشتر بخوانید: گریه پیامبر(ص) بعد از ولادت حضرت زینب(س)


حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری در ادامه به مغفول ماندن بخش زیادی از شخصیت خواهر امام حسین (ع) اشاره کرد و گفت: فقط فعالیت های ایشان در روز عاشورا و پس از آن یعنی در دوران اسارت بیان می شود. این در حالی است که سبک زندگی ایشان در طول زندگیشان الگویی برای زن و مرد است. تا صحبت از صبر می شود، صبر حضرت زینب (س) در ذهن ها نقش می بندد؛ این درست است، اما صفاتی دیگر در ایشان وجود دارد که کمتر بیان می شود. مثلا حضرت زینب (س) بسیار مهربان بودند.

فقط از صبر حضرت زینب (س) گفته می شود و دیگر خصایص ایشان مغفول مانده

این کارشناس مذهبی ادامه داد: ایشان با وجود خرد سالی، یاور مادر بودند. وقتی رفتارشان با امیرالمومنین (ع) را مشاهده می کنید، متوجه ادب و مهربانی حضرت می شوید. همچنین حضرت زینب (س) برای امام حسن مجتبی (ع) عجیب خواهری کردند. در مقایسه با صفت صبوری به این موضوع که حضرت زینب (س) مادر شهید بودند و چگونه فرزندانشان را تربیت کردند، توجهی نمی شود. اینکه روز تولد حضرت زینب (س) روز پرستار نامیده شده است، نباید فقط این بزرگان را در یک بخش از ابعاد زندگیشان خلاصه کنیم.


بیشتر بخوانید: گلچین مديحه و مولودی حضرت زينب(س)


شاگرد مرحوم آیت الله خسرو شاهی در خصوص مصادیق عظمت عمه سادات بیان کرد: امام سجاد (ع) به حضرت زینب (س) فرمودند که شما عالمه ای هستید که تعلیمی ندیدید. یعنی ایشان درس نخواندند و با این وجود به مقامات بالای الهی رسیدند. این خودش نکته ی مهمی است. امام معصوم (ع) به حضرت زینب (س) می فرمایند که در نماز شبتان من را دعا کنید. این چه مقام والایی است که امام زمان اینگونه درخواست دعای خودشان را به ام کلثوم (ع) اعلام می کنند. زمانی که حضرت زین العابدین (ع) روز های ابتدایی امامتشان را در بستر بیماری سپری می کردند، رهبری به حضرت زینب (س) سپرده شد. زندگی حدودا ۵۰ ساله ی ایشان همواره در راستای رعایت دستورات خداوند بوده است.

فقط از صبر حضرت زینب (س) گفته می شود و دیگر خصایص ایشان مغفول مانده

شرط ضمن عقد حضرت زینب (س) چه بود؟

حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری با بیان مصداقی از ولایت پذیری حضرت زینب (س) اظهار کرد: در شرط ضمن عقد ایشان نکته ای جالب وجود دارد. حضرت زینب (س) خطاب به همسرشان، عبدالله گفتند شرط من این است که از حسینم جدا نشوم. این نهایت محبت است که یک مسلمان از امامش جدا شود. همین خواهری که عاشق برادرش است، وقتی خداوند شهادت را برای او رقم می زند، بین محبت او و خواست خدا، خواست خدا را انتخاب می کند. وقتی پیکر مقدس سید الشهدا (ع) روی زمین می افتد، حضرت زینب (س) دست زیر بدن می گذارد و می گوید که خدایا این قلیل و قربانی را از من قبول کن. اینجا جلوه های بندگی نمایان می شود. حضرت زینب (س) ثابت کردند که خدا را دوست دارند و هر چیز دیگر را به واسطه خدا دوست دارند. اگر دیگر علایقشان مقابل دوستی خدا قرار گرفتند، آن ها را کنار می گذارند.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}869845{/gallery}

افزودن نظر