نهمین جشنواره فرهنگی ایل خمسه در خرامه برگزار شد

نهمین جشنواره فرهنگی ایل خمسه در خرامه برگزار شد
شیراز- نهمین جشنواره فرهنگی و ادبی ایل عرب خمسه با هدف زنده نگه داشتن آداب،رسوم و فرهنگ این طایفه عشایری استان فارس عصر جمعه در شهرستان خرامه برگزار شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، فرماندار شهرستان خرامه در آیین گشایش این جشنواره گفت: قریب 30 درصد جمعیت شهرستان خرامه را جامعه عشایری ایل عرب خمسه تشکیل می دهند که آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود را دارا هستند.


فرهاد جهانخواه افزود: برگزاری جشنواره فرهنگی ادبی ایل عرب خمسه افزون بر اینکه شور و نشاط در بین اهالی این شهرستان ایجاد می کند باعث خواهد شد که ظرفیت های عشایری در حوزه های مختلف نیز معرفی شود.
وی ادامه داد: امروز فضای مجازی جای خودش را در جامعه باز و جغرافیای سیاسی و اجتماعی را بهم ریخته و مردم را از فرهنگ اصلی خود دور کرده لذا در این شرایط با برگزاری چنین جشنواره هایی می توان مردم را با فرهنگ اصیل خود آشنا کرد و نشاط اجتماعی را در جامعه گسترش داد.
وی شغل غالب عشایر شهرستان خرامه را دامداری دانست و گفت: قریب به 220 هزار دام سبک و سنگین در این شهرستان وجود دارد و این مساله باعث شده که شهرستان خرامه در حوزه تولید لبنیات و گوشت سفید و قرمز حرف برای گفتن داشته باشد.
وی جمعیت شهرستان خرامه را حدود 70 هزار نفر عنوان کرد و افزود: بیشتر عشایر خرامه در بخش مرکزی این شهرستان و در حالت اسکان زندگی می کنند و قریب 110 هزار هکتار مراتع غنی در خرامه وجود دارد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: قریب 20 میلیارد تومان اعتبار امسال در حوزه اشتغال روستایی و عشایری در این شهرستان پرداخت شده اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم چون خرامه از شهرستان های محروم فارس محسوب می شود.
جهانخواه گفت: برنامه توسعه پایدار شهرستان خرامه در حوزه های مختلف تدوین و به هیات دولت ارسال شده است و امیدواریم با چشم اندازی که برای جامعه روستایی و عشایری ترسیم شده حرکت این منطقه در مسیر توسعه شتاب بیشتری پیدا کند.
** رسوم عشایر باید حفظ شود
نماینده مردم خرامه،سروستان و کوار در مجلس شورای اسلامی هم گفت: آداب ، رسوم،لباس، زبان،غیرتمندی،صفا و فرهنگ عشایر باید به همان شکل گذشته تداوم داشته باشد و حفظ شود و یکی از راه های دستیابی به این هدف برگزاری جشنواره های عشایری است.
داریوش اسماعیلی افزود:عشایر نیز باید تلاش کنند که سنت های آنها حفظ شود و حضور آنها در شهرها باعث نشود اصول فرهنگی و زبان خود را فراموش کنند.
وی بیان کرد: برگزاری این جشنواره و تداوم آن وحدت و انسجام عشایر ایل خمسه که از ابتدای انقلاب تاکنون وجود داشته را به نمایش گذاشته است.
اسماعیلی اظهار داشت: به عنوان یکی از اعضای فراکسیون عشایر مجلس شورای اسلامی مطالبات عشایر را دنبال می کنم.
وی گفت: جلساتی برای بازآفرینی ایل راه های عشایر در سطح مدیران استان فارس برگزار شده و امیدوارم با همکاری سایر اعضای مجلس شورای اسلامی بودجه‌ای بطور مشخص برای این کار در نظر گرفته شود که به جد به دنبال این موضوع هستیم.
نماینده مردم خرامه،سروستان و کوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سال گذشته یک و نیم میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها و عشایر اختصاص پیدا کرد که با اجرای این طرح بخشی از مشکلات حوزه اشتغال رفع شد.
این همایش را تشکل های مردمی ایل خمسه در خرامه حدود 90 کیلومتری شمال شرقی شیراز برگزار کردند.
9873 / 1876

افزودن نظر