توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/869666
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

انیمیشن یکی از ابزارمکالمه با نسل آینده است

انیمیشن یکی از ابزارمکالمه با نسل آینده است
همدانی گفت: انیمیشن یکی از گونه‌های پرمخاطب سینما در جهان است و تا امروز در رقابت در بازار‌های خارجی توانستیم موفق عمل کنیم.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز،

به گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز ها یکی از جذاب ترین اتفاقات بصری در عرصه سینما و تلویزیون انیمیشن است، ولی شاید تا چند دهه قبل کسی فکرش را نمی کرد روزی این گونه از سینما بتواند در صدر پرمخاطب ترین آثار سینمای جهان قرار بگیرد، انیمیشن در ابتدا کار اینگونه تداعی می کرد که طراحی تصویری ساده است که مخاطبانش را کودکان شکل می دهند، اما امروزِ بزرگسالان نیز جزو تماشاگران اصلی آن هستند، دیگر راحت می توانیم بگوییم انیمیشن همان کارتون های مرسوم نیست که صرفاً بحث خوش گذرانی و سرگرمی را برای ما با خود به همراه داشته باشد، بلکه این گونه از سینما در درون خود پر از محتوا است که عمیق ترین تاثیرات را می تواند بر روح و روان مخاطب بگذارد. برهمین اساس گفتگویی با محمد خیراندیش انیماتور و محمد امین همدانی کارگردان انیمیشن داشتیم که در ادامه شاهد آن خواهید بود:
انیمیشن یکی از ابزارمکالمه با نسل آینده است
محمد خیراندیش انیماتور در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ماهیت انیمیشن و رده بندی سنین در این زانر اظهار کرد: انیمیش از معدود آثاری است که بزرگ و کوچک نمی شناسد و هر مخاطبی را به خود جذب می کند. البته این انیمیشن ها باید به شیوه ای ساخته شوند که بتواند از جذابیت های روز دنیا برخوردار باشد، تولید آثار با کیفیت و قابل درک برای مخاطب بین المللی کافی است که یک انیمیشن ساز بتواند برای آثارش مخاطب بین المللی پیدا کند. شاید عواملی مانند شانس تا حدی در این زمینه دخیل باشد، اما بیشتر از هر چیز یک اثر خوب می تواند زمینه بین المللی شدن را فراهم کند. البته عملکرد نهاد هایی که از تولید آثار خوب و با کیفیت حمایت می کنند و در معرفی آن ها به رقابت ها و بازار های بین المللی برنامه ریزی داشته باشند بسیار کمک کننده است.

سه مرحله طلایی

وی درادامه درباره مراحل ساخت یک اثر انیمیشنی گفت: انیمیشن سه مرحله را پشت سرمی گذارد تا بتواند به یک اثر قابل قبولی تبدیل شود. در مرحله اول مسایل هنری و داستان را می نویسیم و در گام دوم مجسمه شخصیت ها را می سازیم تا برای طراحی نهایی، قابل باور و در انتها با نرم افزار های مربوطه به آن ها جان می دهیم تا برای مخاطبان قابل باور شود.
خیراندیش درخصوص روند کُند پیشرفت انیمیشن ایران در جهان، تصریح کرد: نمی توان منکر ارتقای کیفیت شد، اما مهمترین مساله اصلی تولید انیمیشن بحث مالی آن است که با مشکلاتی رو به رو است. به طور طبیعی اگر بخواهیم انیمیشن در کشور ما ارتقا پیدا کند، باید هزینه مناسبی هم برای آن اختصاص دهیم، این واقعیتی انکارناپذیر است که انیمیشن در ایران پیشرفت خوبی داشته است؛ اما نه در حد و اندازه پتانسیل ایران، یکی از اتفاق های خوبی که در این حوزه افتاده این است که با فعالیت های انجام شده، دیگر کلمه انیمیشن برای مدیران کلان کشور کلمه نامفهومی نیست؛ ولی هنوز انیمیشن جزو دغدغه های اصلی ما نشده و دلیل آن هم نشناختن واقعی این هنر است. قدرت فراگیر انیمیشن در جهان هنوز مورد توجه خیلی ها واقع نشده است.
این طراح و انیماتور یادآور شد: اگر بتوانیم کار های بهتری در حوزه انیمیشن بسازیم حتما به دستاورد های خوبی خواهیم رسید. شاید در کشور ما زیرساخت ها فراهم نباشد یا حتی شرایط کاری تولید کنندگان انیمیشن در ایران با تولید کنندگان کشور هایی که در این زمینه با سابقه هستند، قابل قیاس نباشد، اما حتما این تجربه قابل تکرار است. نکته اینجاست که ما باید بتوانیم نیرو های توانمند، خلاق و لایقمان را حفظ کنیم. بسیاری از افراد حرفه ای این رشته به کشور های دیگر مهاجرت می کنند و یا در فکر مهاجرت هستند، این موضوع نگران کننده است. بسیاری از افرادی که از کشور رفته اند، در شرکت های معتبر انیمیشن سازی در حال فعالیت هستند. درواقع انیمیشن ساز تا امنیت و ثبات شغلی نداشته باشد نمی تواند آنچه را که باید خلق کند و به نمایش بگذارد. همین بی ثباتی باعث می شود که ما هر روز شاهد از دست رفتن متخصصان این رشته از کشور باشیم.
انیمیشن یکی از ابزارمکالمه با نسل آینده است

همدانی: انیمیشن یک ابزارمکالمه با نسل آینده است

محمد امین همدانی کارگردان انیمیشن در ادامه این گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص این سوال که یکی از مهم ترین موضوعاتی که در این حوزه اهمیت دارد چه چیزی است؟ گفت: مهم ترین اتفاقی که در انیمیشن می تواند مفید باشد همان قصه گویی است تا مخاطب با انیمیشن هایی ارتباط برقرار کند. اگر قصه وجود داشته باشد، من هم در این مسیر تلاش می کنم تا قصه را به نوعی ملموس برای بیننده ترسیم کنم، من برای خلق شخصیت های داستانی به شدت آن ها را تخیل می کنم و آن را به دنیای واقعی پیوند می زنم.
وی افزود: کودک به خاطر اینکه کمالگرا است به دنبال قهرمان می گردد و به این خاطر است که انیمیشن های خارجی توانستند به خوبی در این حوزه موفق عمل کنند. البته ما هم تا حدودی در آثارمان قهرمان هایی را به تصویر کشیدیم، اما هنوز نتوانستیم با آن ها مقابله کنیم.

این کارگردان انیمیشن درباره موفقیت ایران در بازارهای خارجی اظها کرد: تا امروز در رقابت در بازار های خارجی توانستیم موفق عمل کنیم و حرفی برای گفتن داشته باشیم. ما در زمینه انیمیشن جوایز بسیاری گرفتیم، اما هنوز من معتقدم زمانی موفق خواهیم بود که بچه ها کارهایمان را دوست داشته باشند، ما توانستیم در تولید مشترک هم با دیگر کشور ها وارد عمل شویم که این هم خود گام موفقی در این عرصه است .

همدانی ادامه داد: انیمیشن یک ابزارمکالمه با نسل آینده است و ما می توانیم به عنوان یک اصل اساسی رسانه ای آن را در نظر بگیریم و صرفا به عنوان یک ابزار برای سرگرمی بچه هایمان به آن نگاه نکنیم.

انیمیشن پرنیان تخیل و قصه سرایی است

عنصر اصلی در انیمیشن تخیل است و همین عنصر باید جان بگیرد و به تصویر کشیده شود، در پایان باید بگویم مهم ترین حامی انیمیشن در کشور مردم هستند که می توانند زمینه رشد را مهیا کنند و با حمایتشان از انیمیشن های داخلی می توان در آینده ای نزدیک به پیشرفت های خوبی دست یابیم.
انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}869666{/gallery}

افزودن نظر