'قصه' آرام جان است

بندرعباس- هرچند مخاطبان اصلی قصه بیشتر کودکان و نوجوانان هستند اما ' قصه ' آرام جان است برای بزرگترهایی که می توانند ساعتی را به دور از دغدغه های زندگی پای قصه ها بنشینند و آرامش بگیرند.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، قصه پدیده ای به قدمت تاریخ بشر است در زمان هایی که انسان های اولیه حرف های خود را با زبان قصه و داستان و حتی نقاشی کردن به یکدیگر می فهماندند.


قصه و تخیل داستانی درهمه دوره ها از زبان پدربزرگ و مادربزرگ ها پیام هایی از مهربانی، پاکی، عشق، صلح، راستگویی، صداقت و امانتداری در گوش نوه ها زمزمه شده است.
در واقع قصه هنری است که هنرمند عاشق خودش را می خواهد و قصه گویی، هنری است که به کلمات جان می بخشد و دریچه ای از دنیای تخیل و داستان را به روی انسان می گشاید.
به تعبیری قصه شنیدن، روایتی از گنجینه‌ های فرهنگی و تاریخی وتجربه های زیستی بشر است که حاوی حوادث و ماجراهایی از تجربه زندگی بشر امروز برای نسل های آینده است.
قصه در سرزمین پهناور ما با همه آداب و رسوم مختلف فرهنگی اش شاید در نگاه اول جنبه سرگرم کنندگی داشته باشد اما همه هدف، فقط قصه و قصه گویی نیست بلکه روایت داستان هایی است که بازگو کننده فرهنگ، هویت و آداب و رسوم مردمان ما در هر گوشه و کنار این سرزمین دوست داشتنی است.
قصه ها گاهی روایت واقعیت هایی از زندگی انسان های شجاع، دلیر را رویایت می کند که می خواهد رسم جوانمردی ها و پهلوانی ها را به بیاموزد، روایت داستان هایی که فقط یک داستان و رمان تنها نیست قصه تمرین ایثار، شجاعت و قصه زندگی است برای آینده ای درخشان کودکان نسل فردا.
** رقابت 38 قصه گوی هرمزگانی در بیست و یکمین جشنواره قصه‌ گویی
بیست و یکمین جشنواره بین ‌المللی قصه‌ گویی امسال در بخش استانی در برخی استان های کشور کار خود را آغاز کرده است. این رویداد فرهنگی در مهرماه امسال با موضوع «قصه زندگی من» در 3 بخش عمومی و تخصصی و علمی برگزار می‌ شود.
در بخش عمومی این مسابقه قصه ‌گویی 90 ثانیه ای در قالب فیلم مستند روایت می ‌شود و در برگیرنده غم ‌ها، شادی‌ ها و لحظات پندآموز زندگی است.
بخش تخصصی به قصه ‌گویی کلاسیک و خلاق اختصاص دارد و دختران و پسران 14 تا 18 سال، زنان و مردان 18 سال به بالا و مادربزرگ ها و پدربزرگ ها در این بخش شرکت می کنند.
**اختصاص سومین بخش این مسابقه به پژوهش‌های علمی درباره قصه ‌گویی
مدیرکل کانون پرروش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان گفت: بخش استانی بیست و یکمین جشنواره بین ‌المللی قصه‌ گویی روز یکشنبه 22 مهرماه با شرکت 38 قصه گوی این استان برگزار می شود.
ناهید سلیمانی احمدی در گفت و گو با ایرنا افزود: برای این دوره از جشنواره قصه گویی 250 قصه به دبیرخانه استانی ارسال شده که از این تعداد 93 قصه مربوط به بخش تخصصی بود.
وی بیان داشت: از مجموع 93 قصه‌ تخصصی 38 نفر روز یکشنبه باهم به رقابت می پردازند که از این تعداد 5 نفر به جشنواره منطقه ای در استان کرمان راه می یابند.
** قصه ‌گویی تقویت مهارت ‌های اجتماعی کودکان است
مدیرکل کانون پرروش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان ادامه داد: قصه گویی امسال در بخش زنان و مردان، مادربزرگ ها و پدر بزرگ ها، دختران و پسران و بخش 90 ثانیه برگزار می شود.
به گفته سلیمانی احمدی، بخش منطقه ای این جشنواره آذرماه امسال در استان کرمان برگزار می شود.
وی در ادامه اظهار داشت: قصه ‌گویی در مهارت ‌های اجتماعی کودکان و نوجوانان به ویژه در افزایش اعتماد به نفس، تقویت قدرت بیان، دوستی، قناعت، راستگویی بسیار اثرگذار است.
مدیرکل کانون پرروش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان افزود: همزاد پنداری کودکان با خواندن و شنیدن قصه‌ ها باعث می ‌شود سئوال های بسیاری در ذهن آن ها ایجاد و برای پاسخ به این سئوال ها راه‌ های خلاقانه‌ ای را انتخاب کنند.
جشنواره بیست و یکم قصه‌ گویی در 4 مرحله‌ استانی، منطقه ‌ای، ملی و بین‌ المللی برگزار می شود.
بخش استانی این رویداد فرهنگی در استان هرمزگان یکشنبه 22 مهرماه در سالن سینمای اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان برگزار و برگزیدگان مرحله استانی به مرحله منطقه ‌ای این رویداد بین ‌المللی راه می یابند.
به گزارش ایرنا، بیستمین جشنواره بین ‌المللی قصه‌ گویی در سال 96 در مرحله استانی آن چهارشنبه یکم شهریور با برگزاری ویژه ‌برنامه معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.
در مرحله پایانی بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌ گویی منطقه 4 کشور که به میزبانی استان یزد برگزار شد، 5 قصه گو از استان هرمزگان به بخش بین المللی راه یافتند.
در این مرحله، سمیرا عامری پور عضو ارشد کانون فراگیر بندرعباس با قصه کچل کفترباز در بخش آزاد به مرحله بین المللی این جشنواره راه یافت.
هم چنین در بخش نوجوان نیز فاطمه ابراهیمی مقدم از مرکز 4 و محمد امین سالاری از میناب، عفت کمالی در بخش فراگیر و در بخش مادر بزرگ نیز آسیه صادقی از شهرستان میناب به بخش بین المللی جشنواره قصه گویی راه پیدا کردند.
در بیستمین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری، بیش از 6هزارو 700 نفر در بخش نوجوان، مربی و شرکت کننده آزاد و شرکت کنندگان قصه گوی پدر بزرگ و مادربزرگ شرکت کردند که از استان هرمزگان قصه کچل کفترباز سمیرا عامری پور در بخش آزاد برگزیده شد.
9887 /6048

افزودن نظر