تفاهم‌های ایران با کره جنوبی و تایوان

در حاشیه دومین روز از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب سئول نسخه نهایی تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین ایران و کره جنوبی امضا شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، بر اساس این تفاهم‌نامه که بین نمایشگاه کتاب سئول و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امضا شد، دو طرف غرفه‌ای را به مساحت 18 مترمربع در مدت سه سال به‌صورت رایگان در اختیار یکدیگر قرار می‌دهند.

در ادامه این تفاهم‌نامه به زمینه همکاری ناشران دو کشور با یکدیگر نیز اشاره‌ شده و طرفین متعهد شده‌اند تا امکاناتی را برای کمک به ناشران دو کشور در اختیار قرار دهند. در انتهای این تفاهم‌نامه اشاره‌ شده برای سه سال دیگر نیز قابل تمدید است.

در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برای نخستین‌بار هیئت پنج‌نفره‌ای از کره جنوبی شرکت کرده بودند و جزئیات این تفاهم‌نامه در آن زمان به تائید دو طرف رسیده بود.

همچنین در این مراسم حضور نمایشگاه کتاب سئول به‌عنوان شهر مهمان نمایشگاه کتاب تهران و حضور ایران به‌عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب کره جنوبی مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد در آینده نزدیک پاسخ داده شود.

در دیدار مسئول غرفه ایران با جیمز چاو، رئیس نمایشگاه کتاب تایوان که در محل غرفه ایران در نمایشگاه کتاب سئول صورت گرفت، تفاهم اولیه برای تبادل غرفه رایگان و حضور در نمایشگاه دو کشور حاصل شد.

این دیدار صبح امروز (31 خرداد) در محل غرفه ایران در نمایشگاه کتاب سئول انجام شد. مراد خزایی مسئول غرفه ایران در خصوص این توافق اولیه گفت: با گفت‌وگوهای صورت‌گرفته قرار شد دو کشور در نمایشگاه‌های کتاب یکدیگر حضور یابند. بر این اساس هر دو طرف غرفه‌ای به مساحت 18 مترمربع را به صورت رایگان در اختیار یکدیگر قرار می‌دهند.

مسئول غرفه ایران در ادامه گفت: بر اساس توافق صورت‌گرفته این تفاهم‌نامه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت که از تاریخ 18 تا 22 مهر برگزار می‌شود به امضای دو طرف می‌رسد.

در این دیدار رئیس نمایشگاه کتاب تایوان گفت: مردم تایوان به ایران و فرهنگ ایرانی که قدمت بسیاری دارد علاقه‌مندند.

او در ادامه ابراز امیدواری کرد این توافق زمینه‌ای برای گسترش بیشتر مبادلات فرهنگی بین دو کشور باشد.

نمایشگاه کتاب تایوان از تاریخ 12 تا 17 فوریه (23 تا 28 بهمن) برگزار می‌شود. آلمان مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه است.

انتهای پیام

افزودن نظر