واكنش ها به بازتاب يك تصميم ملی؛

اقبال صاحب نظران به تصميم رئيس سازمان صدا و سیما

كارشناسان و صاحب نظران از دستور العمل رئيس رسانه ملی به مديران صدا و سيما درباره اختصاص كالاهای ايرانی به عنوان جوايز برنامه ها استقبال كردند.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، اقبال صاحب نظران به تصميم رئيس سازمان صدا و سیما؛ به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، دكتر علی عسكری، در جلسه شورای معاونان به مدیران ارشد حوزه های مختلف سازمان دستور داد كه از امسال جوایز و هدایای برنامه های رادیویی و تلویزیونی فقط باید از كالاهای ایرانی باشد.

رئیس رسانه ملی تأكید كرد كه سازمان صداوسیما باید از همه ظرفیت های خود برای تقویت تولید ملی و حمایت از تولیدكنندگان داخلی استفاده كند و به عنوان حامی كالای ایرانی پرچم دار فرهنگ سازی در این زمینه باشد.

دستور رئیس سازمان صداوسیما بازتاب گسترده ای در محافل اقتصادی و رسانه ای كشور داشته است به طوری كه بسیاری از كارشناسان، ضمن مثبت ارزیابی كردن این تصمیم، با توجه به نقش بی بدیل صداوسیما در مدیریت افكار عمومی آن را گامی مؤثر برای تحقق شعار حمایت از كالای ایرانی دانستند.

* عزم جدی صدا و سیما برای حمایت از كالای ایرانی

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی دستور اخیر دكتر علی عسكری، رئیس سازمان صداوسیما به مدیران ارشد حوزه های مختلف مبنی بر اینكه از امسال جوایز و هدایای برنامه های رادیویی و تلویزیونی فقط باید از كالاهای ایرانی باشد را بسیار ارزشمند توصیف كرد و گفت: نقش رسانه ملی در كشور بسیار مهم است و اقدامات جزئی و كلی آن از سوی مردم رصد می شود و بر همین اساس دستور اخیر دكتر علی عسكری مبنی بر استفاده از كالاهای ایرانی برای اعطای جوایز و هدایای برنامه های رادیویی و تلویزیونی با توجه به شعاع تأثیرگذاری رسانه بر مردم، گام بزرگی در فرهنگ سازی استفاده از كالای ایرانی محسوب می شود.

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه دكتر عسكری می تواند در حمایت از كالاهای ایرانی برنامه جامعی را به مدیران و كاركنان رسانه ملی ابلاغ كند خاطرنشان كرد: حمایت های تبلیغاتی از كالاهای ایرانی، افزایش تعرفه تبلیغات كالاهای خارجی و یا ممنوعیت تبلیغات این قبیل كالاها در رسانه ملی، عزم جدی صداوسیما در حمایت از كالاهای ایرانی را نشان می دهد.

پورابراهیمی با قدردانی از اقدام ارزشمند رئیس رسانه ملی برای راه اندازی شبكه تلویزیونی ایران كالا تصریح كرد: تشویق و تبلیغ رایگان كالاهای تولیدكنندگان داخلی، از جمله اهداف این شبكه تلویزیونی محسوب می شود كه این اقدام، حركت مثبت و ارزشمند رسانه ملی برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و حمایت از كالای ایرانی خواهد بود و در جای خود، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه به نقش و جایگاه اثرگذار رسانه ملی در دنیا، منطقه و كشور اشاره كرد و افزود: اقدامات و جهت گیری های رسانه ملی در شبكه های رادیویی و تلویزیونی داخلی و برون مرزی برای معرفی و حمایت از كالاهای ایرانی، می تواند زمینه های رشد اقتصادی كشور را فراهم كند.

* نقش اثرگذار رسانه ملی در حمایت از كالاهای ایرانی

عزیز اكبریان، رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با بیان اینكه در سالی كه به نام حمایت از كالاها و تولیدات ایرانی نامگذاری شده است، رسانه ملی نقش بزرگ و اثرگذاری را بر عهده دارد گفت: در این خصوص دستور دكتر علی عسكری، رئیس رسانه ملی برای اعطای كالاهای ایرانی به عنوان جوایز و هدایای برنامه ها، مسابقات و جشنواره های رادیویی و تلویزیونی، گام مثبتی در مسیر فرهنگ سازی و تحقق شعار سال محسوب می شود.

رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأكید بر اینكه قوای سه گانه، مسئولان نظام و مردم باید در مسیر تحقق شعار حمایت از كالاهای ایرانی و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب گام بردارند تصریح كرد: رسانه ملی می تواند الگوی خوبی از حمایت و استفاده از كالاهای ایرانی را در رادیو و تلویزیون و شبكه های برون مرزی ارائه كند.

* حركت جهادگونه برای تحقق شعار حمایت از كالای ایرانی

اردشیر زابلی زاده، مدیر شبكه ایران كالا با اشاره به دستور اخیر دكتر عسكری، مبنی بر اهدای كالای ایرانی به عنوان جایزه در برنامه ها گفت: شعار امسال، بر اساس الگوی چندین ساله اقتصاد مقاومتی طرح ریزی و از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد و این موضوع نشانگر وجود برنامه دقیق برای حمایت از كالای ایرانی و تحقق اقتصاد مقاومتی است.

مدیر شبكه ایران كالا با بیان اینكه در حال حاضر، تولیدكننده های كوچك و متوسط دچار مشكل شده اند و با توجه به حضور رقبای خارجی و بی سیاستی ها، كالاهایشان به فروش نمی رسد خاطرنشان كرد: 82 هزار بنگاه و تعاونی كوچك و متوسط در كشور وجود دارد كه در حال حاضر كمتر از 40 هزار بنگاه، فعالیت اقتصادی می كنند ومتأسفانه بخشی از آن ها درگیر مشكلات اقتصادی شده اند.

زابلی زاده با تأكید بر اینكه تحقق شعار سال، مستلزم اتفاقات جدید و حركت جهادگونه است تصریح كرد: از همان روزهای ابتدایی تصدی مسئولیت رسانه ملی توسط دكتر عسكری، ایشان دغدغه حمایت از كالای ایرانی را داشتند و پس از بازدید از یك شهرك صنعتی در یكی از شهرهای جنوبی، ایده راه اندازی شبكه تلویزیونی با نام ایران كالا با هدف تبلیغات برای كالای ایرانی به منظور رونق بازار، ظرفیت سازی و تحول آفرینی در فضای كسب وكار، حمایت از كار، تولید و سرمایه ایرانی، كمك به توسعه اشتغال، ارتقاء كیفیت كالا و خدمات و تحقق عدالت اطلاعاتی را با تأكید بر حمایت از صنایع كوچك و متوسط، مطرح كردند.

مدیر شبكه ایران كالا گفت: استفاده از كالای خارجی تنها در صورتی مجاز است كه نمونه داخلی آن وجود نداشته باشد و باید این موضوع از سوی مسئولان، برنامه سازان و همچنین شبكه های رادیویی و تلویزیونی جدی گرفته شود.

زابلی زاده با اشاره به دستور به جا و ارزشمند رئیس رسانه ملی برای اهدای كالای ایرانی به عنوان جایزه در برنامه ها تصریح كرد: با توجه به تأثیر بالای رسانه ها بر مردم به ویژه رسانه ملی، تولید برنامه و تبلیغات گسترده با هدف حمایت از كالای ایرانی، شاهد رشد كالای ایرانی و تغییر نگرش مردم برای استفاده از آن ها خواهیم بود.

رئیس شبكه ایران كالا اظهار داشت: در طول چند سال گذشته كه رهبر معظم انقلاب شعار اقتصاد مقاومتی را در دستور كار مسئولان و مردم قرار دادند، رسانه ملی نیز جهت گیری خود را به سمت حمایت از كالای ایرانی و تحقق اقتصاد مقاومتی تغییر داد و با نگاه جدی و مسئولانه صداوسیما به شعار سال، گام مهم و اثرگذاری برای حمایت از كالای ایرانی برداشته خواهد شد.

* مهر تائید رئیس رسانه ملی برای حمایت از كالای ایرانی

عباس مهدوی مهر، مدیركل بازرگانی رسانه ملی نیز گفت: این دستور از سوی تولیدكنندگان داخلی نیز مورد استقبال قرار گرفته است. او افزود: از ابتدای سال تا به امروز نیز، استفاده از نشانه های شركت های خارجی در مسابقات رادیویی و تلویزیونی، فقط مربوط به قرعه كشی اپلیكیشن های داخلی بوده و برخی از برنامه ها نیز سال گذشته ضبط شده بودند و در برنامه های جدید سعی كرده ایم اسمی از برندهای خارجی برده نشود. مدیركل بازرگانی سازمان با اشاره به قرعه كشی اخیر برنامه دورهمی و اعطای 10 دستگاه خودروی بی ام دبلیو خاطرنشان كرد: تمامی برندگان این برنامه بر اساس تمایل شخصی اعم از ازدواج فرزندان و یا سفر حج و امور خیریه، از دریافت خودروی خارجی امتناع كردند و معادل ریالی این جایزه به آن ها تقدیم شده است. مهدوی مهر با تأكید بر اینكه رسانه ملی از سال 95 تاكنون و در شیب ملایم، سیاست حمایت از كالای ایرانی را پیش می برده اظهار داشت: دستور اخیر دكتر عسكری، مهر تأییدی شد تا همه دستگاه هایی كه با رسانه ملی همكاری می كنند، حمایت از كالای ایرانی را به صورت جدی در دستور كار خود قرار دهند.

مدیركل بازرگانی صداوسیما به سیاست های رسانه ملی برای حمایت از شركت های دانش بنیان و تولیدات داخلی اشاره كرد و گفت: پیرو تأكید دكتر عسكری، از تاریخ 21/02/1396 هر صاحب كالای ایرانی كه نیروی انسانی پایدار داشته باشد، از حداقل حمایت 900 ثانیه تا حداكثر نه هزار ثانیه، تبلیغات رایگان در شبكه های سراسری تلویزیونی بهره مند می شود. او ادامه داد: 94 درصد تبلیغات رایگان برای شركت های تولیدكننده كالای ایرانی و 75 درصد نیز در بخش های شامگاهی و پربیننده در شبكه های سراسری محقق شده است و این روند ادامه خواهد داشت.

مهدوی مهر به تشریح برنامه های سال 97 اداره كل بازرگانی برای تحقق شعار سال پرداخت و تأكید كرد: با توجه به دستور اخیر رئیس رسانه ملی مبنی بر اهدای كالای ایرانی به عنوان جایزه در برنامه ها در سال جاری برنامه خاصی در دستور كار داریم تا در برنامه ها علاوه بر تمامی حمایت ها در تبلیغات بازرگانی، در حوضه پوشاك و گردشگری به طور مفصل به معرفی كالای ایرانی در مناطق مختلف بپردازیم تا از این طریق، شرایط برای گردشگری داخلی تسهیل شود.

* آستین ها را برای حمایت از كالای ایرانی بالا بزنید

محمد طحان پور، رئیس اتحادیه لوازم خانگی با استقبال از شعار سال و دستور اخیر رئیس رسانه ملی گفت: این اتفاقات حاكی از آن است كه همه باید آستین ها را برای حمایت از كالای ایرانی باكیفیت بالا بزنند. طحان پور با بیان اینكه اگر قرار است در رسانه ملی كالای ایرانی مورد حمایت قرار گیرد باید كالاهای باكیفیت داخلی كه به بازارهای جهانی عرضه نیز می شوند، بیشتر مورد توجه قرار گیرند، تصریح كرد: تنها 10 درصد از صنایع لوازم خانگی داخلی، تولید باكیفیت و صادرات به بازارهای خارجی دارند او افزود: اگر قرار است كالای ایرانی در برنامه ها تبلیغ شود و یا به عنوان جایزه به برندگان جشنواره ها و مسابقات رادیویی و تلویزیونی اهدا شود، حتماً باید از كالاهای باكیفیت ایرانی باشد چرا كه در حال حاضر ما آبگرمكن و یا اجاق گاز تولید داخلی داریم كه با افتخار و با نام تولید ایرانی به 20 كشور اروپایی از جمله ایتالیا صادر می شود. رئیس اتحادیه لوازم خانگی تاكید كرد در حال حاضر كالاهای ایرانی داریم كه با نمونه خارجی آن برابری و مردم نیز از آن ها كاملاً استقبال می كنند و بر همین اساس اگر قرار است در رسانه ملی كالای ایرانی تبلیغ شود، حتماً باید كالای باكیفیت باشد.

* قدم برداشتن در مسیر حمایت از كالای ایرانی

علیرضا حسینی، تولیدكننده ترمه حسینی یزد هم با استقبال از دستور اخیر دكتر عسكری، گفت: با توجه به ركود حاكم، قدم برداشتن در مسیر حمایت از كالای ایرانی، بهترین نوع حمایت از تولیدكننده داخلی محسوب می شود. او افزود: سازمان های دولتی نیز باید از حمایت از كالای ایرانی را در دستور كار قرار دهند تا چرخ اقتصاد به نفع تولیدكننده داخلی بچرخد. تولیدكننده ترمه حسینی یزد به دستور شفاهی سال 95 رئیس رسانه ملی برای حمایت از كالای ایرانی اشاره و تأكید كرد: از سال 96 و بر اساس دستورالعمل دكتر عسكری، شركت های تولیدكننده داخلی كه كاركنان بیمه شده داشتند، مشمول هزار ثانیه تبلیغات رایگان در رسانه ملی شدند كه در زمینه افزایش فروش، بسیار مثمر ثمر بود.

انتهای پیام/

افزودن نظر