جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق(ع) در سنندج برگزار شد

جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق(ع) در سنندج برگزار شد
سنندج - جشن میلاد پیامبر اعظم (ص)، امام جعفر صادق(ع) و گرامیداشت هفته وحدت با حضور علما و روحانیون اهل تشیع و اهل تسنن و عموم مردم شامگاه چهارشنبه در حسینیه اعظم سنندج برگزار شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، در این آیین علاوه بر سخنرانی علمانی اهل تشیع و تسنن در خصوص اهمیت هفته وحدت، ویژگی های شخصیتی پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، گروه تواشیح فرماندهی انتظامی کردستان و یک گروه مولودی خوانی به اجرای برنامه پرداختند.


به مناسبت فرا رسیدن ماه ربیع الاول و گرامیداشت هفته وحدت، مساجد شهری و روستایی استان کردستان میزبان اقشار مختلف مردم و برگزاری مراسم مولودی خوانی و دف نوازی است.
از 12 ربیع الاول که براساس روایات اهل سنت میلاد پیامبر نور و رحمت است تا 17 ربیع الاول که اهل تشیع اعتقاد به ولادت رسول اکرم (ص) دارد با تدبیر امام راحل به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.
اهل تسنن از ابتدای ماه ربیع الاول در مساجد به برگزاری آیین های مولودی خوانی می پردازند این آیین ها از 12 تا 17 ربیع الاول با شور و نشاط بیشتری برگزار می شود به بطوری کردستان در این هفته غرق در شادی و نشاط می شود.
براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1390 این استان دارای 10 شهرستان، 29 شهر، 31 بخش، 86 دهستان و 1697 آبادی دارای سکنه و 187 آبادی خالی از سکنه بوده و سنندج، مریوان، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، قروه، کامیاران و بانه شهرستان‌های این استان است
در استان کردستان اکثریت با اهل تسنن است اما جمعیتی از کردهای شیعه نیز در شهرستان ‌های بیجار و قروه زندگی می‌کنند.

افزودن نظر