محبوبیت حافظ شیرازی در پاکستان از زبان استاد فارسی در اسلام آباد

محبوبیت حافظ شیرازی در پاکستان از زبان استاد فارسی در اسلام آباد
اسلام آباد - دکتر 'مهرنور محمدخان' استاد زبان فارسی در پاکستان، با گرامیداشت یاد حافظ شیرازی گفت:حافظ اگر آفتاب روشن آسمان ادب ایران است، پاکستان نیز از این تابش (درخشش و روشنایی) بهره برده، زیرا این دو کشور و همسایه دیوار به دیوار با هم پرتوی خورشید روشن می شوند.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در اسلام آباد پاکستان روز پنجشنبه با برگزاری مراسمی، میزبان جمعی از اساتید، مدرسان، دانشجویان زبان فارسی دانشگاه ها، شخصیت های فرهنگی، ادبی و رسانه ای و علاقه مندان به شعر فارسی بود.


این نشست ادبی با حضور جمعی از اساتید زبان فارسی دانشگاه های پاکستان، شعرا و دانشجویان زبان فارسی اسلام آباد برگزار شد و دکتر محمد سفیر مسئول بخش زبان فارسی دانشگاه ملی زبان های نوین پاکستان و دکتر' نورمحمدخان' استاد دانشگاه و مدیرگروه پیشین بخش زبان فارسی دانشگاه ملی زبان های نوین پاکستان نیز از شرکت کنندگان در این نشست بودند.
دکتر نورمحمدخان در این نشست ادبی و فرهنگی با تشریح محبوبیت حافظ شیرازی در میان مردم پاکستان، گفت:حافظ، گویا پیشگویی کرده بود که روزی آوازه شعرش از سرزمین پارسی و ایران فراتر رفته و بغداد را نیز در بر می گیرد.
وی ادامه داد:شهرت فراگیر اشعار حافظ نه فقط همه مناطق شهر و ادب جهان را به تسخیر در آورد بلکه در دل مشتاقان پاکستان نیز جای داشته و مقبولیت اشعار و اندیشه های حافظ شیرازی در سرزمین پاکستان سابقه طولانی دارد.
این استاد دانشگاه دانشگاه اسلام آباد ادامه داد: تعداد زیاد نسخه های دیوان حافظ، کتاب های جاوید درباره شعرهای حافظ، شرح هایی بر ابیات و دیوان حافظ، ترجمه هایی که درباره حافظ نوشته شده اند و نگارش مقاله ها و تحقیقات زیاد نشان دهنده تسخیر حافظ و محبوبیت وی درمیان مردم پاکستان است.
نورمحمدخان تصریح کرد:وجود بالغ بر 403 نسخه خطی دیوان حافظ در کتابخانه های سراسر پاکستان بهترین دلیل محبوبیت حافظ در این کشور و تسخیر وی در فرهنگ و ادب بوده و وجود اینهمه نسخه خطی در شهرهای مختلف پاکستان بهترین گواه بر حافظ دوستی و ارادتمندی به اشعار آسمانی وی است.
دکتر 'مهرنور محمدخان' استاد زبان فارسی در پاکستان در ادامه سخنانش گفت: یکی دیگر از نمونه محبوبیت حافظ در پاکستان، استقبال متفکران این کشور برای نگارش تعداد زیاد مقاله های تحقیقی در خصوص جنبه های گوناگون شعر حافظ بوده و نکته دیگر درباره مقبولیت دیوان حافظ، تفال از دیوان حافظ است.
وی گفت: فال گرفتن از دیرباز در میان مردم این سرزمین رواج داشته و اعتقاد مردم به فال حافظ به حدی است که کتاب هایی درباره فالنامه حافظ تالیف شده و می توان گفت زمانی که برنامه های فرهنگی متعلق به ایران در مراکز و شهرهای مختلف برگزار می شد شلوغ ترین غرفه متعلق به دیوان حافظ بود.
این استاد زیان و ادبیات فارسی در پایان سخنانش تصریح کرد: اشعار حافظ و هر بیت و مصرع نکته ای لطیف را بیان کرده و ذوق عارفانه و عرفان عاشقانه دارد و علامه اقبال لاهوری بزرگترین شاعر پارسی گوی پاکستان نیز تحت تاثیر اشعار حافظ شیراز قرار گرفته و در اشعار حافظ نیز تاثیر داشت، علامه اقبال از سبک بیان و مضامین غزل ها از شیوه حافظ بسیار تحت تاثیر قرار گرفته بود و از سبک ها استفاده می کرد.
در تقویم رسمی کشور 20 مهر ماه روز ملی حافظ نامگذاری شده است.
آساق***6125*شبس*1613* سیدبهادر حسینی*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

افزودن نظر