انعقاد 6 قرارداد و 23 پیش قرارداد گرنت تا روز دوم نمایشگاه کتاب فرانکفورت

انعقاد 6 قرارداد و 23 پیش قرارداد گرنت تا روز دوم نمایشگاه کتاب فرانکفورت
فرانکفورت - دبیر اجرایی طرح گرنت(طرح حمایت از ترجمه کتاب های ایرانی به زبان های خارجی)، از انعقاد 6 قرارداد و 23 پیش قرارداد طرح گرنت تا روز دوم نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت خبر داد و گفت: مترجمان و نویسندگان خارجی ادبیات ایران را پرجاذبه می دانند.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، ایوب دهقان کار روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: امسال برای نخستین بار در یک نمایشگاه بین المللی حضور یافتیم، حضوری موفق که منجر به انعقاد 6 قرارداد با کشورهای آلمان، فرانسه، نروژ، چین، اردن و مصر تاکنون شده است.


وی طرح گرنت را که با هدف حمایت از ترجمه و انتشار کتاب های ایرانی برای عرضه در بازار جهانی توسط معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شده، فرصتی مغتنم برای معرفی ادبیات غنی ایرانی - اسلامی عنوان و اضافه کرد: مراجعه ناشران نویسندگان و مترجمان در این دو روز به غرفه جمهوری اسلامی برای عقد قرارداد، نشان از علاقه آنها به تحقیق و پژوهش درباره آثار ایرانی دارد.
دهقان کار، یکی از دلایل استقبال از ترجمه آثار ایرانی را مبلغ و نحوه پرداخت این حمایت وزارت ارشاد دانست و گفت: میزان مبلغ حمایتی با نظر گروه کارشناسی اعلان دبیر و تایید شورای سیاستگذاری و با توجه به عواملی چون تعداد صفحات نوع اثر و کیفیت ترجمه در هر کشور متفاوت است.
دبیر اجرایی طرح گرنت گفت: برای هر عنوان کتاب در حوزه غیر کودک تا سقف سه هزار دلار و برای هر عنوان کتاب در حوزه کودک تا سقف یکهزار دلار قابل پرداخت است.
وی با بیان اینکه دو نشست با عنوان گرنت در دومین روز از نمایشگاه فرانکفورت در غرفه ملی ایران برگزار شد، افزود: «گرنت دریچه ای برای ورود به بازار نشر ایران» و «آژانس های ادبی کودکان در نروژ: استراتژی ها، مکانیزم ها و آشنایی با برنامه گرنت ایران» این دو نشست است که بسیار خوب و نتیجه بخش بود
دهقان کار اظهار امیدواری کرد این طرح اتفاق مهم و خوبی را در صنعت نشر ایرات رقم زند و منجر به معرفی شایسته فرهنگ و ادبیات ایرانی به جهانیان شود.
لبنان، کره جنوبی و سوییس از جمله کشورهایی هستند که به گفته دهقان کار پیش قرارداد گرنت با آنها منعقد شده، بعبارتی تفاهمنامه اولیه تهیه شده و در اولین فرصت به قرارداد تبدیل می شود.
نمایشگاه کتاب فرانکفورت از بزرگترین، با سابقه ترین و معتبرترین نمایشگاه‌های کتاب در جهان است که همه ساله زمینه‌های حضور، ملاقات و گفت وگو های دهها هزار نفر از عوامل نشر را فراهم می آورد و در آن هزاران قرارداد کپی رایت و ترجمه منعقد و انواع همکاری های حرفه ای در نشر بین الملل پی‌ریزی و رویدادهای مهم فرهنگی و ادبی برنامه ریزی و اجرا می شود.
این نمایشگاه بیش از هر چیز یک گردهمایی جهانی برای عرضه حقوق و امتیاز کتاب ها برای ترجمه به زبان‌های دیگر است که به عنوان نماد نمایشگاه‌های کتاب معرفی شده و هر ساله فعالان نشر در جهان از آن استقبال گسترده ای می کنند.
نمایشگاه کتاب فرانکفورت مهمترین نمایشگاه تجاری از لحاظ محتوایی و مرکز رسانه‌های جهانی و یک رویداد فرهنگی عمده محسوب می‌شود.
شصت ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت از 11 تا 15 اکتبر 2017 ( 19 تا 23 مهر) برگزار می‌شود.
فراهنگ ** 1880 **

افزودن نظر