نذر اشتغال و یک شب «ماه نشان» ی دیگر در شبکه افق

پنجمین شب «ماه نشان» شبکه افق در ماه رمضان امسال، با موضوع فعالیت‌های موسسه نذر اشتغال امام حسین(ع) و با حضور دو تن از مسئولان این موسسه، چهارشنبه شب از شبکه افق پخش شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، چهارشنبه شب 17 خردادماه با موضوع نهضت خدمت رسانی به نیازمندان با اتکا به ایجاد اشتغال برای آنها، به صورت زنده روی آنتن شبکه افق رفت.

تهوری و ناظمی دو مهمان ویژه این برنامه بودند که توانسته اند در اصفهان و دیگر نقاط ایران، در این حوزه فعالیت کنند.

برنامه چهارشنبه شب با ابراز تسلیت به دلیل وقوع حوادث تروریستی در تهران توسط حسین قرایی و مهمانان برنامه شروع شد و سپس به فعالیت های موسسه خیریه نذر اشتغال امام حسین(ع) پرداخته شد.

قرایی در مورد ایده راه اندازی موسسه خیریه نذر اشتغال از ناظمی پرسید و او گفت: فعالیت های خیریه در زمینه ارائه خدماتی همچون ارزاق، جهیزیه و ... معمولا فراوان هستند ولی درمان درد نمی کنند بلکه فقط به صورت موردی هستند به همین دلیل ایجاد اشتغال که نوعی کمک رسانی حمایتی و پایدار است و موجب ریشه کن شدن فقر می شود، در اولویت قرار گرفت.

وی افزود: اگر فرهنگ نذر اشتغال در جامعه نهادینه شود، خانواده های نیازمند به ثبات اقتصادی دست می یابند و می توانند نیازهای مربوط به تهیه ارزاق و مایحتاج عمومی، درمان، جهیزیه و دیگر نیازهای خود را برطرف کنند.

قرایی هم پیوند نذر و اشتغال را هماهنگی زیبایی دانست که به همت این موسسه محقق شده است؛ در این زمینه تهوری از دیگر فعالان موسسه نذر اشتغال عنوان کرد: هر چند تسهیلات ازدواج اخیرا افزایش پیدا کرده ولی هنوز مشکلات زیادی برای زوج های جوان وجود دارد چرا که برخی از آنها به دلیل بیکاری، نمی توانند اقساط خود را بپردازند و بعضی مواقع کارشان به طلاق می کشد.

وی ادامه داد: یکی از اهداف اصلی موسسه خیریه نذر اشتغال، ایجاد شغل برای زندانیانی است که معمولا در جامعه به آنها کاری نمی دهند، همچنین زنان سرپرست خانواده، معلولان و افراد کم توان در اولویت قرار گرفتند.

توانمندسازی زندانیان در راستای نذر اشتغال

تهوری خاطرنشان کرد: بر این اساس طی هماهنگی با سازمان زندان های استان اصفهان و برخی کارفرمایان، کارگاه های فنی و حرفه ای را در ندامتگاه ها فعال کردیم و تسهیلات لازم را در اختیار کارفرماها قرار دادیم تا زندانیان زن و مرد بتوانند توانمندی های لازم را در همان ندامتگاه ها کسب کنند و پس اندازی هم داشته باشند و پس از آزادی هم بتوانند شغلی پیدا کنند.

در ادامه مستندی از فعالیت های موسسه خیریه نذر اشتغال در استان اصفهان به عنوان میان برنامه به نمایش درآمد و سپس گفت وگوی میان قرایی و دو مهمان ویژه ماه نشان پی گرفته شد.

تهوری از مدیران این موسسه با اشاره به شیوه های ارائه تسهیلات به کارآموزان آقا و بانو عنوان کرد: ایجاد اشتغال به شیوه کارخانه ای گاهی تا 300 میلیون تومان به ازای هر شغل هزینه دارد به همین دلیل می توان با سرمایه گذاری روی مشاغل ارزان، راهکاری برای حل بیکاری اندیشید؛ مطالعاتی در این زمینه داشته ایم و اشتغال روستایی را هم در اولویت قرار داده ایم.

ناظمی هم در این زمینه گفت: برای این منظور تسهیلات در اختیار افراد قرار نمی گیرد بلکه کارفرمایان این وام ها را دریافت می کنند و با تجربه ای که دارند، مورد حمایت هم قرار می گیرند و به این ترتیب، برای عده ای از افراد اشتغال ایجاد می شود.

شناسایی ظرفیت های اقتصادی 250 روستا برای ایجاد اشتغال پایدار

تهوری در ادامه خاطرنشان کرد: 250 روستا در استان اصفهان زیر پوشش موسسه نذر اشتغال امام حسین(ع) قرار دارند به این ترتیب که در قالب طرح های آمایش سرزمینی و با استفاده از برخی افراد رابط، ظرفیت های اشتغال زایی آنها مورد بررسی قرار گرفته و احصا شده است.

وی افزود: در بسیاری از مناطق کشور، شاهد نیروی آماده بکار هستیم ولی کار نیست اما با شناسایی ظرفیت های اشتغال زایی، می توان آنها را فعال کرد و نیروهای جوان را به شغل مناسب رساند.

تهوری با بیان اینکه ایجاد فرهنگ اشتغال از دیگر محورهای فعالیت موسسه نذر اشتغال امام حسین(ع) است گفت: این مسئله می تواند خیّرین فرهنگی و اقتصادی را برای همکاری با موسسه تشویق کند.

در میان برنامه پشت صحنه ای از ضبط و پخش زنده برنامه ماه نشان به نمایش در آمد و سپس شاهد ادامه گفت وگوی برنامه بودیم و تهوری و ناظمی از رویکرد جدید این برنامه که به معرفی موسسات خیریه فرهنگی و اقتصادی می پردازد تقدیر کردند.

ناظمی در ادامه به مشکلات پیش روی حل مشکل بیماری پرداخت و افزود: متأسفانه مسئولان یک رقم درآمدی را برای همه مردم در شهرهای بزرگ و کوچک و حتی روستاها مشخص کرده اند در حالیکه کارگری که در تهران مشغول بکار است، قاعدتا با کسی که در روستایی کوچک فعالیت می کند از نظر درآمدی و هزینه ای تفاوت های زیادی دارد ولی در کشورهای پیشرفته اقتصادی و نیز کشوری مانند چین، اینگونه نیست.

وی گفت: این مسئله سبب شده سرمایه داران بزرگ، کارخانه های تولیدی خود را به روستاها و شهرهای کوچک انتقال دهند تا هزینه هایشان کاهش یابد و همین امر، توزیع اشتغال را در کشور پهناوری مانند چین به همراه داشته است.

تهوریان در بخش دیگری از این گفت وگو با اشاره به مذاکراتی که با نمایندگان مجلس برای تصویب و اجرای قانون حداقل و حداکثر دستمزد متفاوت در مناطق گوناگون ایران داشته اند عنوان کرد: در این زمینه هم مشکلاتی وجود دارد از جمله اینکه بیشتر کارفرمایان و کارخانجات مستقر در شهرهای بزرگ، دولتی هستند و مدیران دولتی هم مایل نیستند به شهرها و روستاهای کوچک مهاجرت کنند.

در بخش هایی دیگر از برامه ماه نشان چهارشنبه شب، مستند دیگری پیرامون فعالیت های موسسه نذر اشتغال امام حسین(ع) به نمایش در آمد و دو مهمان برنامه هم در مورد موانع و مشکلات پیش رو به گفت وگو با مجری نشستند.

گفتنی است برنامه تلویزیونی ماه نشان با محوریت مبحث مسئولیت اجتماعی و خدمت رسانی، طی ماه مبارک رمضان امسال، سه شنبه تا پنجشنبه شب ها ساعت 22:00 به صورت زنده روی آنتن شبکه افق می رود.

تهیه کنندگی این برنامه بر عهده محمد ساسان است.

افزودن نظر