توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1326802
ادبیات در هفته‌ای که گذشت؛

ورود شورای عالی پاسداشت زبان فارسی به دنیای فیلم‌ها/ علیرضا راهب رهسپار خانه ابدی شد

هفته گذشته لزوم استفاده از نام‌های ایرانی برای فیلم‌ها در شورای عالی پاسداشت زبان فارسی تصویب شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، لزوم استفاده از نام های ایرانی برای فیلم ها/نامزد های نقد و پژوهش  قلم زرین  معرفی شدند

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، هفته گذشته اتفاقاتی در حوزه ادبیات کشورمان روی داد که در این مطلب به مهمترین آنها اشاره می کنیم:


بیشتر بخوانید:


کتاب یاسین قرآن چاپ شد

همزمان با دهه کرامت و میلاد پر سرور حضرت ثامن الحجج (ع) نخستین کتاب مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت روح الجنان با عنوان یاسین قرآن با همکاری انتشارات بنیاد بین المللی نهج البلاغه چاپ شد و در اختیار عموم قرار گرفت. این کتاب که جلد اول مجموعه تفسیر مصور قرآن کریم برای نوجوانان و جوانان است، به قلم مشترک مصطفی نیک اقبال و مجتبی فائق نگاشته شد. در این کتاب، تفسیر قرآن کریم با بیانی روان و ساده برای درک بهتر نوجوانان آمده است. تصاویر متناظر برخی آیات وجه تمایز دیگر این تفسیر از سایر تفاسیر است که خود در پرورش خلاقیت نوجوانان تأثیر بسزایی دارد.

به جهت اهمیت ویژه سوره یاسین در تعالیم روایی و احادیث معصومین (ع)، جلد اول مجموعه تفسیر مصور قرآن کریم برای نوجوانان و جوانان به این سوره اختصاص یافته است. در روایات آمده است که سوره یاسین قلب قرآن است و اصول مشترک ادیان الهی که عبارت است از توحید، نبوت و معاد به کرات در آن مورد تأکید قرار گرفته است.

دغدغه اصلی علیرضا راهب ادبیات بود

منا شکرریز مسئول روابط عمومی انجمن ادبی هنری وَنداد درباره دغدغه اصلی مرحوم راهب گفت: خود ادبیات بزرگترین دغدغه علیرضا راهب بود، آموزگاری و شاگردی ادبیات، کلمه و شعر برای او همان ابزار زبانی بود که از یوهان ویتگنشتاین، فیلسوف اتریشی به عاریت برده بود، ما این نوع برخورد ابزار زبان را هم در استعاره های شعری اش می بینیم که ملهم از صنعات ادبی، پر از کنایه و ابهام های اعتراضی و پر از تفکرات و نظریه ها و دغدغه های انسان معاصر است.

لزوم استفاده از نام های ایرانی برای فیلم ها

چهارمین جلسه کارگروه دائمی شورای پاسداشت زبان فارسی با دستور جلسه ارائه گزارش اعضای کارگروه از اقدامات دستگاه های متبوع خود در مورد بند۲ مصوبات جلسه مورخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸ برگزار شد.

در ابتدای این جلسه محمود شالویی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور پاسداشت زبان فارسی گفت: متأسفانه در بخش های مختلف اعم از سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب و... شاهد استفاده از واژگان بیگانه هستیم.

وی ادامه داد: سه دستگاه به ترتیب سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، شهرداری تهران و سازمان نظارت بر اماکن نیروی انتظامی تلاش های زیادی برای مقابله با واژگان خارجی داشته اند، همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز دستور دادند نماینده ای از معاونت حقوقی دولت در کنار کارگروه دائمی شورای پاسداشت زبان فارسی قرار بگیرند تا در مورد مسائل حقوقی نظرات کارشناسی را ارائه کنند.

مجموعه شعر شاعران درباره سردار سلیمانی چاپ شد

کتاب ققنوس قدس شامل مجموعه اشعار شاعران درباره سردار حاج قاسم سلیمانی به تازگی توسط انتشارات خط مقدم منتشر و راهی بازار نشر شده است.

اشعار این کتاب توسط علی داوودی و کاظم رستمی گردآوری شده اند و شامل قالب های غزل، مثنوی و رباعی می شوند. محمدرضا طهماسبی، علی داوودی، مهدی جاندار، علیرضا قزوه و ... از جمله شاعرانی هستند که شعرشان در این کتاب درج شده است.

نامزد های نقد و پژوهش قلم زرین معرفی شدند

کتاب های راه یافته به مرحله نهایی بخش نقد و پژوهش هجدهمین جشنواره قلم زرین عبارتند از:

مشق معنی بیدل / مرحوم سیدحسن حسینی/ انتشارات سوره مهر
حماسه مسیب نامه به تصحیح و مقدمه و تعلیقات / میلاد جعفرپور/ انتشارات بنیاد افشار و سخن
تبارشناسی نقد ادبی ایدئولوژیک / عیسی امن خانی / نشر خاموش

کتاب های چاپ اول در جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان بررسی می شوند

نشست خبری جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در کتابخانه مرجع کانون با حضور مصطفی رحماندوست دبیر این جایزه ادبی برگزار شد.

در این مراسم مصطفی رحماندوست دبیر جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان گفت: به عنوان یک شاعر و نویسنده خوشحالم جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان بار دیگر زنده شد؛ انتخاب کتاب سال در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، قدمتی به اندازه خودِ کانون دارد. از آغاز شکل گیری کانون کتاب های منتشر شده در کمیته ای بررسی و بهترین آن ها برای کتابخانه کانون خریداری می شد. این روند بعد ها به جایزه کتاب سال کانون تبدیل شد.

او افزود: در گذشته موسسه های فرهنگی فهرست کتاب های مناسب را برای خودشان منتشر می کردند؛ البته این سنت هنوز هم تاحدی ادامه دارد، اما مدتی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان متوقف شد؛ تقریباً ۷ سال. با توجه به اینکه سن کانون خیلی زیاد است و مورد احترام خانواده ها بوده و همواره فهرست کتاب های مناسب را چاپ می کرد، مورد توجه خانواده ها و مدارس قرار می گرفت. در این سال ها فهرست های سلیقه ای زیادی منتشر شدند؛ یکی بیشتر به ترجمه و دیگری بیشتر به بازار تالیف توجه می کرد.

در این دوره تنها کتاب های چاپ نخست مورد بررسی و ارزیابی داوران جشنواره جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان قرار می گیرند.

بدرقه علیرضا راهب به خانه ابدی

مراسم خاکسپاری علیرضا راهب شاعر، ترانه سرا و منتقد ادبی شنبه، هفتم تیرماه در قطعه نام آوران بهشت زهرا (س) برگزار شد.

شاعرانی، چون کوروش احمدی، حسن صادقی پناه، پیمان سلیمانی، امید چاووشی، کمال حسینیان، فرامرز راد، آیین داوودی، فرهنگ روشنی، فرهاد آزمون، مراد عباسپور، فرهاد حامد، یاشار فغانی، شهرام رضایی، بهمن زدوار، محسن محمدی و ... در مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری این شاعر که انجمن ادبی ونداد را هم مدیریت می کرد، حضور داشتند.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1326802{/gallery}

افزودن نظر