روایت آیت‌الله شبستری از جلسه تاریخی خبرگان برای انتخاب رهبری

«بعد از عزل آقای منتظری از قائم مقامی خدمت امام رسیدیم و گفتیم اگر آقای منتظری عزل شود کسی را برای رهبری نداریم؛ امام در جواب فرمودند با وجود آقای خامنه‌ای غمی نخواهیم داشت»

گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو: در آستانه سی ویکمین سالروز انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری انقلاب اسلامی، جدیدترین اثر از تولیدات موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان سند انتخاب در محل سالن جلسات کتابخانه عمومی پارک شهر تهران رونمایی شد.

کتاب سند انتخاب که به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی تدوین شده، برگزیدن رهبر انقلاب اسلامی پس از امام خمینی(ره) در بازه تاریخی سال های ۱۳۶۲تا ۱۳۶۸را روایت می کند و در آستانه سی ویکمین سالروز رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) و انتخاب آیت الله خامنه ای به سکانداری انقلاب اسلامی، رونمایی شد، این مراسم با حضور آیت الله محسن مجتهد شبستری عضو مجلس خبرگان رهبری، حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و حجت الاسلام والمسلمین روح الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد.

روایت آیت الله شبستری از جلسه تاریخی خبرگان برای انتخاب رهبری + فیلم

این کتاب، که روایتی از برگزیدن رهبری انقلاب اسلامی پس از امام خمینی است، به قلم محسن سام تالیف شده و حجت الاسلام والمسلمین روح الله حسینیان مقدمه کوتاهی در ابتدای آن نگاشته است: سند انتخاب که با استناد به مشروح مذاکرات اجلاسيه هاي خرداد و مرداد سال 68 و فیلم ها و خاطرات منتشرنشده اعضای مجلس خبرگان رهبری تدوین شده، جامع ترین روایت از چگونگی انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری انقلاب اسلامی پس از رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) است.

آیت الله محسن مجتهد شبستری عضو مجلس خبرگان رهبری که همان سالها به عنوان نماینده مجلس خبرگان رهبری حضور داشتند در مراسم رونمایی از کتاب سند انتخاب به بیان خاطرات کمتر شنیده شده خود از روز انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان سکاندار انقلاب اسلامی پرداخت که ادامه گزیده از این سخنان به همراه فیلم سخنرانی وی از نظرتان میگذرد:

شامگان 13 خرداد بود که از دبیرخانه خبرگان زنگ زدند و گفتند فردا ساعت 9 صبح جلسه است. در آن شب ما از فقدان شخصیت بی بدیل و بی نظیر امام خمینی ناراحت بودیم و نگران بودیم که آینده این کشور بعد از رحلت امام چه خواهد شد. همان شب جمله ای را یادم آمد که امام خمینی درباره رهبری آیت الله خامنه ای مطرح کردند و بارقه ای از امید در دلم زنده شد. صبح روز بعد جلسه تشکیل شد و در ابتدا وصیت نامه امام قرائت گردید. بعدازظهر همان روز، اولین بحث به موضوع تعیین رهبری اختصاص داشت و مسئله رهبری شورایی و رهبری فردی مطرح شد گفتند که بحث شورا مقدم است و بر همین اساس موافقین و مخالفین آن صحبت کردند بعد از آنکه رهبری شورایی رأی نیاورد وارد موضوع رهبری فردی شدیم و افرادی مثل آیت الله گلپایگانی مطرح شدند. در زمانی که به نظرم رسید جلسه به نتیجه ای نخواهد رسید با صدای بلند خطاب به آقای رفسنجانی که مدیریت جلسه را برعهده داشتند گفتم: لطفا مطالبی که امام خمینی درباره آیت الله خامنه ای فرمودند و شما آنان را شنیده اید مطرح کنید، خاطرم است ایشان 3 روایت را در مورد رهبری از زبان امام خمینی مطرح کردند.

روایت آیت الله شبستری از جلسه تاریخی خبرگان برای انتخاب رهبری + فیلم

اولی به جلسه ای برمی گشت که بعد از عزل آقای منتظری از قائم مقامی خدمت امام رسیدیم و گفتیم اگر آقای منتظری عزل شود کسی را برای رهبری نداریم؛ امام در جواب فرمودند با وجود آقای خامنه ای غمی نخواهیم داشت. مورد دوم جلسه خصوصی بود که پیش امام رفته بودیم و مسئله رهبری را مطرح کردیم. ایشان باز هم فرمودند با حضور سیدعلی مشکلی نداریم. روایت سوم از زبان حاج احمد آقا بود. از ایشان نقل شده است که در جمعی وقتی آقای خامنه ای در مقام رئیس جمهور به کشور کره رفته بودند و در مجلس آن سخنرانی می کردند به امام می گوید آقای خامنه ای خوب در این مسئولیت جا افتاده است امام نیز در پاسخ ایشان می فرمایند آقای خامنه ای شایستگی رهبری را داراست. این 3 روایت در آن جلسه نقل شد البته چنانچه این اشارات امام نبود خبرگان رهبری به غیر از آقای خامنه ای به فرد دیگری نمی رسید و از ایشان شایسته تر نداشتیم اما توصیه های امام سبب تصریح و کسوت رای گیری شد.

افزودن نظر