«هدیه تولد مامان» در کتابفروشی‌ها

کتاب «هدیه تولد مامان» با قلم و تصویرگری منان عشینی از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

انتشارات کتاب نیستان، کتاب «هدیه تولید مامان» را با قلم و تصویرگری منان عشینی روانه بازار کتاب کرد.

داستان این کتاب به زبان ساده از سوی نویسنده آن اینگونه بازگو شده است: «تولد مامان نزدیک بود و دخترک می­خواست هدیه­ خیلی خوبی به مادرش بدهد. هدیه­‌ای که مادرش را خیلی خوشحال کن. دخترک فکر می­کند که با نقاشی قشنگی مادر را خوشحال کند اما از هر چه می­کشد، راضی نیست... » اما همچون تمام ماجراهایی که بناست باعث رشد قهرمان خود شود، میان تصمیم و هدف، فاصله­ زیادی وجود دارد و دخترک خردسال و مهربان ماجرا ناچار است تا چالشی بزرگ را به تنهایی پشت سر بگذارد.

«منان عشینی» نویسنده و تصویرگر در این اثر به شکلی هوشمندانه مشکل کمال‌طلبی کودکان را نمایش داده ‌­است. او با ترسیم تصویر از زاویه‌­هایی نه‌­چندان مرسوم، فاصله­‌ای میان مخاطب و قهرمان ایجاد کرده و با این کار به فردیت او و به تلاش شخصی‌­اش برای مبارزه با ناامیدی، ارزش و اعتبار مضاعفی بخشیده. احترام به حریم خصوصی کودک و رها کردن او برای یافتن راه حل، در رفتار بزرگترها هم دیده می‌­شود. غیبت آنان، به معنای بی‌­توجهی به کودک نیست. در واقع، این فاصله گرفتن هوشمندانه، فرصت بزرگ شدن، تصمیم گرفتن و عمل کردن مستقل را فراهم می­‌آورد و کاری به‌­ظاهر پیش­پاافتاده و روزمره را به موقعیتی برای یادگیری مهارت­های ارزشمند زندگی تبدیل می­‌کند.

«هدیه تولد مامان» از تصویرگری قوی و متفاوتی برخوردار است که نقش خود را در پیشبرد داستان به خوبی ایفا می‌­کند و پیام‌­هایی چه بسا بیشتر از واژگان محدود اثر را به مخاطب کم­سن انتقال می‌­دهد.

سیر درونی قهرمان از صفحه­ نخست تا آخر کتاب، غرق شدن او در دنیای نقاشی و ریزه­‌کاری­های دیگر، این اثر را به کاری چند لایه و متفاوت تبدیل کرده که برای والدین و کودکان پنج تا هشت ساله به یک اندازه جالب است.

«منان عشینی» بیان ارتباط عاطفی عمیق میان مادر و دخترک، احساسات و خاطرات شیرین خانواده‌­ها را برمی‌­انگیزد. وی پیش­تر در کتاب «روزی که خورشید قهر کرد» از همین مجموعه، زاویه‌ ­دید متفاوت خود را در خلق تصویر به نمایش گذاشته بود اما در اثر فعلی، شاهد خلاقیت بیشتر وی در هر دو عرصه­ داستان­‌نویسی و تصویرگری هستیم.

این کتاب در قالب مجموعه کتاب‌های «اندیشه‌های خوشمزه» کتاب نیستان به تازگی منتشر شده است.

افزودن نظر