توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1267419
پیشنهاد سفر بعد از شکست کرونا؛

گردشگری مجازی در تهران؛معماری منحصر به فرد کاخ گلستان و فیلم

تعطیلات نوروز و روز‌های در خانه نشینی بهترین فرصت برای گردش مجازی در کاخ گلستان است.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، ، امسال به دلیل لزوم پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال این بیماری، مسئولان توصیه اکید کرده اند که از سفر نوروزی پرهیز شود. البته ماندن در خانه هم برای خود مزیت هایی دارد؛ از جمله اینکه بیشتر کنار یکدیگر هستیم، میتوانیم بیشتر مطالعه کنیم و فیلم ببینیم. فرصتی برای انجام کار های عقب افتاده داریم و مهمتر از همه اینکه در چنین شرایط بحرانی جامعه، سالم می مانیم تا بتوانیم دوباره در تعطیلات تابستانی با خیال راحت چمدان سفر ببندیم و به هر کجای این سرزمین پهناور در نهایت آرامش و لذت سفر کنیم. حال با این وصف، شاید بد نباشد که در خانه و پای سایت ما کمی گردشگری مجازی انجام بدهید. ما در این گزارش به معرفی یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی تهران پرداخته ایم که شاید یکی از گزینه های سفر شما در تعطیلات تابستان ۹۹ و بعد از شکست کرونا باشد.

گردشگری مجازی در تهران؛ کاخ گلستان+تصویر و فیلم

مجموعه تاریخی گلستان

تهران در طول عمر خود وقایع تاریخی زیادی را پشت سر گذاشته و از دوران های مختلف تاریخی یادگار هایی در بدنه این شهر ثبت و ضبط شده اند که البته برخی از آن ها در طول عمرشان تا اندازه ای تغییر کرده اند مثلا بنابرآنچه در اسناد تاریخی آمده کاخ گلستان که هم اکنون جزو میراث ملی ایرانیان است و نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده، ریشه در دوران حکومت شاه عباس صفوی دارد. در اصل در دوران حکومت شاه عباس صفوی چهار باغی در حصار شاه طهماسب و دیوانخانه ای در محدوده چنارستان شاه عباسی شکل احداث و ساخته می شود که امروز اثری از آن ها دیده نمی شود.

گردشگری مجازی در تهران؛ کاخ گلستان+تصویر و فیلم

گردشگری مجازی در تهران؛ کاخ گلستان+تصویر و فیلم


در اینجا بهتر است بدانید شاه طهماسب صفوی (دومین پادشاه از سلسله صفویه) علاقه مفرطی به تهران و آب و هوای آن داشت. پس با دستور او حصاری با یکصد و چهارده برج (به تعداد سوره های قرآن) به دور تهران کشیده شد. در ابتدای احداث حصار، برج و باروی تهران ۴ دروازه با نام های دروازه دولاب، دروازه شاه عبدالعظیم، دروازه قزوین و دروازه شمیران بنا شد. همزمان با ساختن این دروازه ها دروازه ارگ که ورودی ارگ پادشاهی بود، ساخته شد. این دروازه بعد ها ورودی مجموعه کاخ گلستان شد، اما داستان کاخ گلستان که هم اکنون با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه های تاریخی ایران به حساب می آید به اینجا محدود نمی شود، زیرا برخی از کارشناسان ساخت قدیمی ترین بنای کاخ گلستان را به کریم خان زند (بنیان گذار دودمان زندیه) نسبت می دهند.

گردشگری مجازی در تهران؛ کاخ گلستان+تصویر و فیلم

قدیمی ترین بنای کاخ گلستان با نام دیوان خانه، ایوان تخت مرمر یا ایوان دارالاماره شناخته می شود. این بنای تاریخی که در ۱۱ بهمن ماه سال ۱۳۳۴ به ثبت ملی رسیده، مکانی است که شاهان قاجار در آنجا فرارسیدن عید نوروز و عید های دیگر را به طبقات مختلف مردم شادباش می گفتند.

گردشگری مجازی در تهران؛ کاخ گلستان+تصویر و فیلم

دیوان خانه کاخ گلستان در طول عمر خود دوبار دستخوش تغییر شده است. از بخش های دیگر مجموعه تاریخی کاخ گلستان می توان به شمس العماره اشاره کرد. در خصوص دلیل ساخت شمس العماره باید گفت که ناصرالدین شاه، پیش از سفر به اروپا و با دیدن تصاویر بنا های فرنگستان تمایل پیدا کرد بنایی مرتفع نظیر آن ها در پایتخت خود ایجاد کند تا بتواند از بالای آن منظره شهر و دورنمای پیرامون را تماشا کند بنابراین دستور ساخت شمس العماره را داد. ساخت شمس العماره در سال ۱۲۴۴ هجری شمسی شروع شد و پس از دو سال به پایان رسید.

سبک ساخت شمس العماره ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و معماری غربی است.

از بخش های دیگر مجموعه تاریخی کاخ گلستان می توان به تالار سلام، تالار آینه، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت کریمخانی، عمارت بادگیر و تالار عاج اشاره کرد.

گفتنی است مجموعه تاریخی کاخ گلستان در خیابان پانزده خرداد-میدان ارگ قرار گرفته است.

انتهای پیام/

رسانه

تماشاخانه تصویر

{gallery}1267419{/gallery}

افزودن نظر