شهوت و غضب انسان منشا کسب سود صاحبان سرمایه/ صدا و سیما و ارشاد متوجه آثار سوء تبلیغات بر خانواده و زن ایرانی نیستند

حجت الاسلام جواد صافی از نحوه جهانی‌سازی انقلاب جنسی و سوء استفاده از مسائل جنسی به نفع صاحبان سرمایه و خطرات آن برای ایران می‌گوید.

37 سال به دعوت حضرت لوط پاسخ منفی دادند و به علت عمل شنیع همجنس بازی مورد عذاب الهی قرار گرفتند.صافی در مستند بازگشت گمورا روند انقلاب جنسی از سال 1900 تا 2000 در آمریکا را مورد بررسی قرار داده است که در این زمینه با او به گفتگو نشسته ایم. قسمت اول این گفتگو در اختیار مخاطبان قرار می گیرد:

نگاه سودمحور به مسائل جنسی ناشی از تعریف متفاوت از بشر است/ مسئولین صدا و سیما و ارشاد متوجه آثار سوء تبلیغات بر خانواده و زن ایرانی نیستند؟

وزن پیدا کردن مسائل جنسی در غرب نسبت به صد سال گذشته/ راز یک نقشه!

در جریان پژوهش و ساخت مستند پشت صحنه که به بررسی بر هم خوردن مناسبات جنسی امروز ایران می پرداخت به اطلاعات تاریخی انقلاب جنسی در غرب برخوردیم و سوالاتی چون انقلاب جنسی در غرب چه زمانی و با چه وقایعی شروع شد و چه نگاهی به آن وجود داشت و یا چه چیزهایی آن را تشدید کرد و چه چیزهایی موجب وزن پیدا کردن بیش از حد مسائل جنسی در زندگی انسان مدرن شده است سوالاتی بود که ما را به سمت ساخت مستند دومی به نام بازگشت گمورا پیش برد.

با مطالعه منابع به نقشه جهانی خانواده سازمان ملل برخوردیم و با مشاهده نتایج و آمار آن در زمینه خانواده، نوع روابط جنسی و طرق فرزند آوری متوجه تفاوت سبک زندگی انسان کنونی غربی و رشد و تغییرات شدید مسائل جنسی همراه با به وجود آمدن سینما، تلویزیون و بعدها اینترنت در مقایسه با حدود 100 سال پیش آن شدیم.

نگاه سودمحور به مسائل جنسی ناشی از تعریف متفاوت از بشر است/ مسئولین صدا و سیما و ارشاد متوجه آثار سوء تبلیغات بر خانواده و زن ایرانی نیستند؟

نقشه جهانی خانواده

نقشه جهانی خانواده سازمان ملل سال 2014 از رشد چشمگیر حرام زادگی ها، روابط نامشروع خارج از ازدواج و افزایش خانواده های تک والدینی در کشورهای اروپایی و آمریکایی حکایت می کرد و آمریکا با 51 درصد، فرانسه با 57 درصد انگلیس با 48 درصد آلمان با 35 درصد کلمبیا با 75 درصد آرژانتین با زنازادگی ها در صدر کشورهای جهان بودند که البته امروز این آمار افزایش یافته است.

خانواده و سینمای صد سال پیش آمریکا

با بررسی تاریخ و آثار سینمایی نیز متوجه شدیم که جامعه آمریکایی و بعدها جامعه اروپایی در طول سال های 1900 تا 1930 تحت تاثیر القاعات و جذابیت سینما تغییرات زیادی پیدا کرده است.

انقلاب جنسی را باید در سه دوره تقسیم بندی کنیم: اول قبل از 1900، دوم 1900 تا 2000 و سوم 2000 تا امروز. خود 1900 تا 2000 شامل سه دوره مهم 1900 تا 1920، 1950 تا 1962 و سپس از 1962 تا 2000 نیز بخش دیگری از انقلاب جنسی رقم خورده است و در مستند گمورا وقایع مربوط به 1900 تا 2000 را مورد بررسی قرار داده ایم.

شاهدیم که سینمای سال های 1900 تا 1910 بسیار برای خانواده و جایگاه زن احترام قائل است هرگز از زن در زمینه های تبلیغاتی و یا به صورت برهنه استفاده نمی شود. این سینما نشان دهنده خانواده قبل از انقلاب جنسی است که متشکل از پدر و مادر که با عقد رسمی به ازدواج هم درآمده بودند و همراه با فرزندان و پدر و مادر خود زندگی می کردند.

نگاه سودمحور به مسائل جنسی ناشی از تعریف متفاوت از بشر است/ مسئولین صدا و سیما و ارشاد متوجه آثار سوء تبلیغات بر خانواده و زن ایرانی نیستند؟

پوشش مردم آمریکا در 100 سال پیش

حتی در رمان ها، عکس ها و نقاشی ها حرمت زن و پوشش او حفظ می شود و عریان کشیدن بسیار محدود و مربوط به قشر فکری خاصی و لباس ها بسیار پوشیده است.

ظهور هنر متجاوز به ذهن

اما چه می شود که خانم ها از آن سطح لباس به لباس های امروزی می رسند؟ یا چرا از آن هنر اخلاقی به هنر تجاوزگر به ذهن امروزی می رسند؟ در این تغییر و تحول چند جریان به صورت موازی باید بررسی شود. نقش سینما و تلویزیون ، نقش روشنفکران و صاحبنظران و نقش باندهای اقتصادی.

نگاهی به مجلات باسابقه آمریکا چون مجله GOOD HOUSE KEEPING که مجله ای با موضوع خانه داری است و بیش از 130 سال است که در آمریکا چاپ می شود، سبک زندگی مردم آمریکا در 100 سال پیش و اتفاقات جدیدی که در آن سال ها تغییرات اساسی در زندگی مردم ایجاد کرده را مشخص می کند که سرآمد همه آن اتفاقات شکل گیری سینما در حدود سال 1900 میلادی بود که به شدت با استقبال مردم مواجه شد.

تصویب قانون سانسور در واکنش به سینمای مستهجن در آمریکا

در ادامه کار سینما و از 1910 به بعد برخی تصاویر به نمایش درآمده در سینما چون تصاویر زنان برهنه و صحنه های خارج از عرف آن زمان، اعتراضات شدید مردم آمریکا رادر پی داشت به گونه ای که مردم مدام در اعتراضات خیابانی از این موضوع شکایت داشتند.

مسئولان آمریکا در پاسخ به افکار عمومی در سال 1915 قانون سانسور را در ایالات متحده تصویب کردند و این قانون تا سال 1950 میلادی ادامه داشت.

ظهور تفکرات متحول کننده/ فروید، برنایز و کینزی

اما در موج دوم انقلاب جنسی در سال 1952 بنابر حق آزادی بیان دادگاه عالی آمریکا قانون سانسور و ممیزی را باطل کرد که باعث شد سیلی از فیلم های مستهجن روانه بازار گردد اما این دفعه همان مردمی که روزی نسبت به سینمای بی اخلاق به خیابان آمده بودند نسبت به این فیلم ها اقبال نشان دادند که علت آن را باید در وقایع 1920 به بعد آمریکا بررسی کرد.

تغییرات یک جامعه را باید در تفکر متفکران و نظریه پردازان آن جستجو کرد. یکی از متفکرانی که روی جامعه آمریکایی بسیار تاثیر داشت زیگموند فروید روانشناس یهودی الاصل، اتریشی بودکه بعدها به پدر علم روانکاوی مشهور شد. او علت اختلالات روحی روانی انسان را سرکوب نیازهای جنسی می دانست و از نظر او آزادی جنسی می توانست بسیاری از این مشکلات را حل کند.

نگاه سودمحور به مسائل جنسی ناشی از تعریف متفاوت از بشر است/ مسئولین صدا و سیما و ارشاد متوجه آثار سوء تبلیغات بر خانواده و زن ایرانی نیستند؟

زیگموند فروید

اما چون نظریاتش مورد استقبال فضای علمی آن زمان قرار نگرفته بود، بسیار ناراحت بود لذا به علت مشکل مالی از برادرزاده اش برنایز که پدر علم روابط عمومی و پروپاگاندا در آمریکا بود درخواست کمک کرد.

کشف شهوت و غضب انسان به عنوان منشا کسب سود برای صاحبان سرمایه

برنایز با مطالعه نظریات دایی خود فروید متوجه سود سرشاری شد که می توانست از طریق به کار گرفتن نظریات او به چنگ بیاورد. در تعریف فروید انسان دارای یک بخش خودآگاه و منطقی و یک بخش ناخودآگاه و غیرمنطقی است که بخش ناخودآگاه و غیرمنطقی او که شامل شهوت و غضب است، بر بخش خودآگاه و منطقی او غلبه دارد. انسان حیوان غیرقابل اعتمادی است که باید از طریق احساسات و هیجانات مورد کنترل واقع شود.

از نظر فروید بخش ناخودآگاه وجود انسان یعنی شهوت و غضب مثل قسمت عظیم و پنهانی کوه یخی در زیر آب است. آدام کورتیس در مستند قرن خود در مورد برنایز می گوید؛ او انسان ها را غیرقابل اعتماد می دانست همچون گله های حیوانی که باید مدیریت شوند.

نگاه سودمحور به مسائل جنسی ناشی از تعریف متفاوت از بشر است/ مسئولین صدا و سیما و ارشاد متوجه آثار سوء تبلیغات بر خانواده و زن ایرانی نیستند؟

ادوارد برنایز

برنایز با تبحری که در زمینه تبلیغات داشت متوجه شد با تحریک ناخودآگاه انسان یعنی هیجانات، احساسات، شهوت و غضب می توان زمینه را برای مصرف بیشتر کالاها فراهم کرد و آنها را وادار به خرید چیزهایی کرد که اصلا به آن نیازی ندارد.

همین که فرد حس کند با آن کالا حس بهتری خواهد داشت و بدون آن، آن حس را نخواهد داشت به سمت خرید کالا سوق پیدا می کند. حال هر چه می خواهد، باشد.

زنان در خدمت مصرف گرایی

در همین زمان شرکت های تولید تنباکو و سیگارسازی از برنایز خواستند زنان یعنی نیمی از جمعیت آمریکا که سیگار نمی کشیدند را سیگاری کند چرا که آنها نیمی از بازار یعنی زنان و نیمی از سود را را در اختیار نداشتند.

برنایز با استفاده از نظریات فروید و دوستان روانشناس و فمینستش به این نتیجه رسید که زنان به خصوص زنان فمینیست همیشه حس کمبود و عقده ای نسبت به جنس مرد داشته اند.

وی گفت می توانیم سیگار را به عنوان آلت رجلیت که مردان صاحب آن هستند و زنان فاقد آن، برای زنان مطرح کنیم. لذا در روز عید پاک از تعدادی زن فمینیست و اشرافی خواست که وقتی جلوی جایگاه خبرنگاران رسیدند یک دفعه سیگارها را از زیر لباس هایشان بیرون بیاورند و به نماد برتری روشن کنند.

نگاه سودمحور به مسائل جنسی ناشی از تعریف متفاوت از بشر است/ مسئولین صدا و سیما و ارشاد متوجه آثار سوء تبلیغات بر خانواده و زن ایرانی نیستند؟

راهپیمایی مشهور تبلیغ سیگار توسط فمینیست ها

در رسانه های آن زمان این حرکت به عنوان روشن شدن مشعل آزادی زنان شهرت یافت. حرکتی تبلیغاتی که به طرز عجیبی موجب استقبال زنان از سیگار شد و سود سرشاری را نصیب تولیدکنندگان سیگار کرد.

نتیجه چنین اقدامی در عرصه اقتصاد این بود که شرکت های آمریکایی دریافتند که حیات و سودشان وابسته به افرادی چون برنایز است تا مردم را به راه های مختلف به سوی مصرف کنندگی سوق دهند.

سلبریتی سازی و اختلاط مسائل تبلیغی، اقتصادی و جنسی

در واقع برنایز دست به سلبریتی سازی زد و با استفاده از عنصر جذابیت جنسی و محبوبیت عمومی در بازیگران زن هالیوودی و تبلیغات تلویزیونی سعی در تحریک ناخودآگاه مردم یعنی شهوت آنها برای خرید کالای تجاری داشت. در مدتی کوتاه استفاده از هنرپیشه های هالیوود در فروشگاه های زنجیره ای و مزون های لباس برای تبلیغ کالا ها با قیمت های آنچنانی رواج یافت.

مصرف گرایی به وجود آمده در جامعه آمریکایی در کنار نظریات جنسی فروید نوعی بی بند و باری را در میان مردم آمریکا به وجود آورد.

نگاه سودمحور به مسائل جنسی ناشی از تعریف متفاوت از بشر است/ مسئولین صدا و سیما و ارشاد متوجه آثار سوء تبلیغات بر خانواده و زن ایرانی نیستند؟

مرلین مونرو یکی از سلبریتی های موثر هالیوودی در انقلاب جنسی آمریکا

برنایز توانسته بود با استفاده از اختلاط مسائل تبلیغی و اقتصادی با مسائل جنسی در هم تنیدگی بوجود بیاورد که به شدت به بنگاه های اقتصادی و صاحبان سرمایه سود می رساند. چه این روش ها به سود فرهنگ باشد و چه تمام هنجارهای فرهنگی را زیر پا گذاشته شود. چرا که در سیستم سودمحور سرمایه داری آمریکا آنچه اصالت دارد صرفا سود و پول است.

مسئولین صدا و سیما و ارشاد متوجه آثار سوء تبلیغات بر خانواده و زن ایرانی نیستند

در این میان فیلم هایی مستهجن با مضمون رمانتیک و نقش آفرینی سلبریتی های معروف زنی چون بتی گریبل و مرلین مونرو نقش بسیار موثری در بر هم زدن مناسبات اخلاقی و جنسی جامعه و به غلیان آوردن هیجانات و شهوات با استفاده از عناصر جذابیت و محبوبیت داشتند.

یکی از اهدف مان از ساخت مستند گمورا این بود که مسئولان در صدا و سیمای جمهوری اسلامی بدانند که اگر دارند از خانمی در تبلیغات استفاده می کنند شاید باعث شود که آن محصول برای مدتی پرفروش شود اما اثری که آن خانم با جلوه های ظاهری پوشش و آرایش خاص روی خانواده و زن ایرانی می گذارد به سرعت از بین نمی رود.

کما اینکه در ذات برخی تبلیغات واقعا دروغ وجود دارد وقتی خانمی با آرایش و پوششی اینچنینی در یک منزل با امکانات بالا زندگی می کند زن سطح متوسط جامعه همیشه خود را در مقایسه با آن قرار می دهد و خود را ناموفق و ناکام می انگارد؛ چرا که هرگز امکان دست یافتن به آن سطح از تجملات و رنگ ولعاب را ندارد.

وقتی در تبلیغی گفته می شود که این کیک خوشمزه است کودک فکر می کند که دیگر کیک ها خوشمزه نیست و وقتی با پدر و مادر به خرید می رود تنها همان نوع کیک را طلب می کند و یا روی بیلبوردها مواردی در حال تبلیغ و پمپاژ اطلاعات غلط به ذهن مردم است که هزینه های گزافی هم برای این تبلیغات آنها داده می شود.

آیا مسئولان ما چه در صدا و سیما، چه در دولت، چه در سیستم قضایی و یا مجلس فکر می کنند که این تبلیغات چه اثری روی خانواده ها می گذارد؟ شاید باید بگویم که اصلا دوست ندارند در موردش فکر کنند، چرا که باید جلوی آن را بگیرند اما این کار را نخواهند کرد.

افزودن نظر