توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1239854

پاسخ سوال‌های شرعی درباره «عمل زیبایی»

پاسخ سوال‌های شرعی خود را درباره «عمل زیبایی» در این گزارش بخوانید.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در جوامع امروزی و به ویژه در بانوان به خاطر برخی مسائل، شاهد عمل های زیبایی هستیم. البته برخی از این عمل ها ی زیبایی درمانی هستند و برخی دیگر برای زیباتر شدن فرد که خواسته یا ناخواسته باعث بروز برخی ناهنجاری ها و رعایت نشدن حدود شرعی می شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان طبق قراری که هر هفته با مخاطبان خود دارد، این بار به احکام پیرامون عمل زیبایی پرداخته و پاسخ سوا ل های شما را از حجت الاسلام مهدی آذری طوسی جویا شده است که در ادامه آن ها را خواهید خواند:

آیا عمل بینی صرفاً جهت زیبایی از نظر شرعی مشکل دارد؟

نه اشکالی ندارد؛ در واقع به شرطی که مفسده ثانویه ایجاد نکند، اشکال ندارد.

آیا تاتوی خط چشم دائم برای وضو و نماز اشکال دارد؟

اگر تاتو به زیر پوست تزریق شود و مانع رسیدن آب به بدن نباشد، اشکال ندارد. البته اگر زینتی باشد باید آن را از نگاه نامحرم پوشاند.

احکام کاشت ناخن و بر طرف کردن چروک صورت برای به جا آوردن نماز چیست؟

کاشت ناخن مانند سایر موانعی که روی اعضا به وجود می آید، محسوب می شود و با اینکه نیت فرد به دنبال زیبایی و دوام است، تأثیری در این مانع ندارد. بنا بر حکم شرعی هر مانعی که روی بدن ایجاد شده باید برطرف شود.

همچنین باید اشاره کرد که وضو جبیره برای آن دسته موانعی است که به اضطرار ایجاد شده مانند گچ گرفتگی دست و پا یا پاسنمان روی زخم، اما مادامی که اضطراری بر کاشت ناخن و ... نیست، مانع باید برای نماز و وضو برطرف شود.

برطرف کردن چروک صورت شرعاً فی نفسه اشکالی ندارد؛ چرا که اگر بوتاکس باشد و زیر پوست ماده ای تزریق شود مانعی ندارد، اما اگر رفع چین و چروک همراه با جراحی و پوست مصنوعی باشد، مانند حکم قبلی است و مانع باید برطرف شود.

حکم تزریق چربی از بدن خود به صورت چیست؟

فی نفسه مانعی ندارد. البته جنبه زیبایی هم دارد و آن چنان ضروری نیست.

اخیراً برخى از بانوان برای ابرو یا دور لب، تاتو انجام مى دهند که زینت است و گا ه پوشاندن آن نیز مقدور نیست. لطفاً بفرمایید که این عمل مشمول آیه شریفه وَ لا یُبْدینَ زینَتهنَّ است، یا نه؟ نگاه به صورت چنین زنانى چه حکمى دارد؟

آیه لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ با توجّه به جمله اِلاّ ما ظَهَرَ مِنْها ، زینت هاى موجود در صورت و دست ها تا مچ را شامل نمى شود. ولى اگر این زینت تند و زننده باشد و منشأ مفاسد شود، جایز نیست.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1239854{/gallery}

افزودن نظر