تئاتر در پیاده‌روی اربعین، جریان و تصویری متفاوت از تاثیر هنر تئاتر است

محراب محمد‌زاده که طی مراسمی بابت سه دوره دبیری همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین تقدیر شد، از اهمیت این همایش تئاتری گفت.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، محراب محمدزاده روز گذشته در مقام دبیر سه دوره همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین روایت راهیان، مورد تقدیر مدیران حوزه هنری قرار گرفت. وی در گفت‌وگویی کوتاه با خبرگزاری تسنیم، در رابطه با شکل‌گیری این همایش گفت: از اولین روز طرح‌ریزی و راه‌اندازی دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در حوزه هنری یکی از دغدغه‌های مهم، اقدامی تئاتری در پیاده‌روی عظیم اربعین بود که در نتیجه من طرح و فراخوان اولین دوره را نوشتم و در قالب کوچکی و تنها با 5 گروه به کشور عراق برای اجرا رفتیم.

- اخبار فرهنگی -

تجلیل از رسانه‌های برتر فعال در مراسم پیاده‌روی اربعین

وی افزود: البته حضور آثار به زبان عربی از همان سال اول در بین کارها بود که با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شد. در یک دوره هم با توجه به سختی‌های بسیار و با حمایت حوزه هنری و کمیته فرهنگی ستاد اربعین این همایش برگزار شد که این بار طبق تجربه اولین دوره تعداد آثار عربی خود را افزایش دادیم که بسیار مورد استقبال موکب‌های عراقی و مخاطبان عرب‌زبان کشورهای مختلف قرار گرفت. در 60 اجرای گروه‌های نمایشی دور دوم بیش از 50 هزار مخاطب از کشورهای مختلف مخاطب نمایش‌ها بودند و جالب است که بگویم مخاطبان برخی کشورها خواستار ارائه آثار به زبان‌های دیگری هم بودند که از جمله آنها مخاطبان کشورهای آذربایجان و ترکیه بودند که ما را بر این داشت در دوره سوم زبان ترکی را اضافه کردیم و در دور چهارم هم جناب آقای آرش ساربان به‌عنوان دبیر این روند را ادامه داد.

مدیر سابق دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد افزود: جریان تئاتر پیاده‌روی اربعین باعث شده است که طی این سال‌ها دیگر نهادهای فرهنگی هنری هم برای اعزام گروه‌های نمایشی و ایجاد بستر برای اجرای تئاتر در پیاده‌روی اربعین اقداماتی بکنند که بسیار خوب و تأثیرگذار است. در دوره سوم با وجود شرایط بسیاری بد مالی و بدهی‌های بسیار برای ستاد همایش توانستیم به شیوه و برنامه کاربردی خوبی برسیم و 120 هنرمند به زبان‌های فارسی، ترکی، عربی، اردو و کردی به اجرای برنامه در کشور عراق و پایانه‌های مرزی پرداختند.

محمدزاده با اشاره به ظرفیت بسیار خوب پیاده‌روی اربعین برای اجرای تئاترهای موضوع محور اظهار داشت: امیدوارم این همایش که چهار دوره پیش در دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد پا گرفت مورد حمایت مدیران حوزه هنری بماند تا هر سال شاهد بالنده‌تر و جریان‌سازتر شدن این همایش باشیم، به اعتقاد من همایش تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین باید به بستری برای ارائه آثار نمایشی و آئینی تمام زائران کشورهای مختلفی که به پیاده‌روی می‌آیند تبدیل شود.

انتهای پیام/

افزودن نظر