توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1146256

چگونه یک نمایش خلاق را روی صحنه ببریم؟

چگونه یک نمایش خلاق را روی صحنه ببریم؟
یک کارگردان تئاتر از روش‌های ایجاد خلاقیت در هنر تئاتر و ویژگی بازیگران این نوع آثار گفت.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، چگونه می توانیم یک هنر خلاق را به نمایش بگذاریم؟، هنر خلاق عضو جدا نشدنی نمایش های ایرانی و نام دیگر آن نمایش غیررسمی است. هدف از اجرای یک نمایش خلاق، فراهم آوردن تجربه ای ارزشمند برای کودکان و مخاطبان است که در آن می توان مسائل آموزشی و پرورشی بسیاری را با ظرافت تمام و کامل جای داد.

اصولاً نمایش خلاق از مباحث و فعالیت های جدید آموزشی در دنیاست که عمر آن به حدود سال ۱۹۶۰ بر می گردد. این فعالیت سازمان یافته خلاق تحت تاثیر پژوهش ها و یافته های علوم تربیتی و روان شناسی جدید، ابتدا در غرب و سپس در برخی ممالک شرقی و در آموزش و پرورش جدید و مراکز آموزشی پیش دبستانی و دبستان ها رایج شد.

به همین بهانه فاطمه بختیار کارگردان تئاتر گفت و گویی را با باشگاه خبرنگاران جوان انجام داده که در ادامه می خوانید.

خانم بختیار درباره خلاقیت در هنر شما چه تعریفی را ارائه می دهید؟

به نظر من خلاقیت یعنی به هم زدن ساختار هایی که تا الان در ذهنمان بوده و شکل گیری ساختار و نظام های جدید؛ حتی من در زندگی شخصی خود همین کار را انجام می دهم.

آیا نمایش خلاق بر اساس نمایشنامه و طرح داستانی شکل می گیرد یا در طول تمرین کامل می شود؟

قطعاًً متن های نمایشی باید پتانسیل آن را داشته باشند که کارگردان یا بازیگر بتواند ایده ها و طرح های جدیدی را در طول نمایش به وجود آورد؛ چرا که تئاتر یک هنر زنده است و در طول کار به تغییر و تحولات زیادی احتیاج دارد.

عنصر بازی در نمایش خلاق چه جایگاهی دارد؟

به نظر من در کار های تجربی بازیگر یکی از عناصر بسیار مهم و تاثیرگذار است. باید حداقل روزانه ۷ الی ۸ ساعت تمرینات بیانی و بدنی برای بهتر دیده شدن انجام شود و هنرمند در اوج خستگی باید بتواند خلاقیت خود را در معرض دید عموم افراد به نمایش بگذارد.

کارگردانی در نمایش خلاق به چه صورت است و کارگردان این گونه نمایشی باید از چه توانایی هایی برخوردار باشد؟

باید به شدت ریسک پذیر و اهل ورزش زیاد باشد. در تمام زمینه ها مطالعه بالایی داشته باشد و به همه مسائل روز کاملاً آگاه باشد تا بتواند یک فضای جذاب را با مخاطب به اشتراک بگذارد.

شما از چه تکنیک هایی برای کارگردانی خلاق استفاده می کنید؟

من بعد از مطالعه متن نمایشنامه به چند صورت آن متن را تحلیل می کنم و هنگام تمرینات قبل از اجرای نمایش با بازیگران تمرینات بدنی و کلامی در محیط ها ی باز مثل کوه برای بالا بردن توانایی هایشان در جهت تمرکز بیشتر برای اجرای یک نمایش موفقیت آمیز انجام می دهم. هنر یعنی خلاقیت و بنده به عنوان کارگردان به جای اینکه در دکور خود از تلفن استفاده کنم بدن بازیگرم را برای اجرای چنین نقشی آماده می کنم.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1146256{/gallery}

افزودن نظر