توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1146144

گنجینه ای تاریخی در کوچه پس کوچه های میبد

گنجینه ای تاریخی در کوچه پس کوچه های میبد
میبد یکی از قدیمی‌ترین شهر‌های استان یزد است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، ، میبد یکی از قدیمی ترین شهر های استان یزد است که جاذبه های گردشگری فراوانی را در دل خود جای داده است. این شهر دو تا دهستان به نام های بفروئیه و شهدا دارد.

جالب است که بدانید میبد به عنوان یکی از کانون های اولیه یکجانشینی ایران معرفی شده است. این شهر تاریخی یادگاری و نشانه ای از تمدن مردم این منطقه باقی مانده که در زمینه جذب گردشگر توانایی بالقوه ای دارد.

گنجینه ای تاریخی در کوچه پس کوچه های میبد + تصاویر

از جاذبه های گردشگری میبد، اثری تاریخی به نام خانه سالار است که از مهم ترین اماکن دیدنی این شهر محسوب می شود. وقتی وارد این خانه می شویم، با معماری مرسوم در خانه های سنتی یزدی رو به رو می شویم. خانه سالار را ۴ باغ به همراه اتاق های متعدد احاطه کرده که ۳ ورودی دارد. یک طرف آن یادگاری از حاجی سالار، نوادگان حکیم از طبیبان نامی روزگار خود و دوران قاجار در محله باغشاهی است که در میبد بالا قرار دارد.

گنجینه ای تاریخی در کوچه پس کوچه های میبد + تصاویر

از ویژگی های معماری این بنا می توان به قرینه سازی فضای غربی و شرقی آن اشاره کرد. از زیبایی های خانه سالار احاطه شدن آن از ۴ طرف توسط درختان میوه و باغات انار است. خانه سالار در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پس از گذراندن مدت زمان مرمت و بازسازی از طرف اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان یزد به عنوان پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی مورد استفاده قرار گرفته است.

گنجینه ای تاریخی در کوچه پس کوچه های میبد + تصاویر

این بنا تنها بخشی از ظرفیت گردشگری شهر میبد به شمار می رود که علاوه بر این می توان از خانه های تاریخی دیگری از جمله خانه گلشن یزد، خانه حاج ملک میبد یزد، خانه آیت الله حائری و ... اشاره کرد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1146144{/gallery}

افزودن نظر