توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1146102
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

هویت تاریخی ما چگونه با آلودگی محیط زیست تخریب می‌شود؟

هویت تاریخی ما چگونه با آلودگی محیط زیست تخریب می‌شود؟
تاریخ راوی گذشته ما و در اصل آنچه که برایمان هویت ساخته است؛ البته این هویت که در بدنه آثار تاریخی متجلی شده از آلودگی محیط زیست مصون نیست.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، ، با ماشینی شدن زندگی بشر محیط زندگی ما تا اندازه زیادی آلوده شد و این امر تمامی ابعاد زندگی انسان امروز را تحت تأثیر قرار داد. البته تعداد کمی از ما تصور می کنیم که ممکن است گذشته و هویتمان نیز تحت تأثیر آلودگی محیط زیست قرار بگیرد. ما در این گزارش با تکیه بر صحبت های برخی از کارشناسان و مسئولان شما را بیش از پیش با تأثیر مخرب آلودگی محیط زیست روی بنا های تاریخی آشنا می کنیم.

روح الله شیرازی رئیس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: آلودگی محیط زیست تا اندازه زیادی میراث فرهنگی و بنا های تاریخی کشورمان را تحت تأثیر قرار می دهد. یکی از مشکلات ما این است در بافت های شهری بخصوص بافت شهری مثل تهران، آلودگی هوا و محیط روند فرسایش بنا های تاریخی را تسریع می کند. مثلاً میزان زیاد آلاینده های هوا همچون سرب روی سطح و جداره بیرونی بنا های تاریخی رسوب می کنند و باعث شکل گیری فرآیند های شیمیایی می شوند که باعث سست شدن بافت بنا ها می شود. در خیلی از محیط های بزرگ شهری مخصوصاً در مکان هایی که آلاینده های صوتی و آلاینده های گازی وجود دارد، بافت غیر ارگانیک موجود در تزئینات معماری متأثر از آلودگی محیط زیست می شود؛ مثلا سطح بیرونی خیلی از بنا های تاریخی ما با کاشی تزئین شده است و آلودگی های محیط زیست آثار مخربی روی این کاشی ها می گذارند.

هویت تاریخی ما چگونه با آلودگی محیط زیست تخریب می شود؟

او افزود: خیلی از بنا های تاریخی ما با سنگ ساخته شده اند و این سنگ ها در برابر آلاینده ها آسیب پذیر هستند و قارچ روی آن ها قرار می گیرد. در تخت جمشید یا در اصفهان این روند دیده می شود. برخی از بنا های ما نیز با چوب ساخته شده اند. این چوب به عنوان یک ماده ارگانیک و آلی به شدت تحت تأثیر آلودگی ها و عوامل محیطی قرار می گیرد و در صورت افزایش درصد آلودگی های محیطی از عمرشان کاسته می شود. بسیاری از اشیای تاریخی باستانی همچون تابلو های نقاشی، نقاشی های دیواری و گچ بری ها نیز هستند که می توانند از آلودگی های محیط زیست متأثر شوند.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بیان کرد: میراث فرهنگی در هیچ جای جهان از آلودگی محیط زیست در امان نیست؛ در هر کجا که مشکلات زیست محیطی وجود دارد، میراث فرهنگی تحت تأثیر آن قرار می گیرد.

هویت تاریخی ما چگونه با آلودگی محیط زیست تخریب می شود؟

سید هادی احمدی روئینی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز گفت: ما به طور حتم دو اثر مخرب آلودگی هوا را روی بنا های تاریخی می بینیم که یکی از آن ها بدمنظر کردن سیمای بنا های تاریخی است که مبتلا به تقریباً همه شهر های تاریخی جهان است. قاعدتا پس از مدتی نیاز به تمیزکاری دارد که البته این تمیزکاری نیز تا حدودی به بنا های تاریخی آسیب می زند. موضوع دوم اثر شیمیایی است که آلودگی هوا روی آثار تاریخی می گذارد؛ زیرا از ترکیب آلودگی هوا با بارندگی باران های اسیدی که نسبت به گذشته اسیدی تر هستند، شکل می گیرند و این اسید جداره های تاریخی را می خورند. علاوه بر این آلودگی های معلق در هوا توسط باران روی سطح بنا های تاریخی می آیند و فعل و انفعالات شیمیایی بعدی موجب تخریب بنای تاریخی می شود. تخریب بعدی نیز تخریب فیزیکی است؛ یعنی برخی از نمک ها و سولفات ها تشکیل شده و در جداره ها و ترک ها انباشته می شوند و با متبلور شدن باعث تخریب بنای تاریخی می شوند.

او بیان کرد: تا به امروز برای جلوگیری از تأثیر مخرب آلودگی هوا روی بنا های تاریخی در برخی مواقع کار هایی شده است؛ مثلاً پوششی که در تخت جمشید هست و خیلی از بازدیدکنندگان ناراحت هستند که برای عکس گرفتن شان مانع ایجاد می کند، دقیقا برای پیشگیری از تأثیرمخرب آلودگی هوا گذاشته شده است. یعنی وقتی کارشناسان در دهه های ۶۰ و ۷۰ دیدند که آلودگی مرودشت باعث بارش باران های اسیدی می شود، پیشنهاد دادند که بخشی از بنای تخت جمشید مسقف شود. به هر حال از نظر کارشناسان، مکانی چون تخت جمشید کاملاً باید زیر سقف قرار بگیرد، اما این کار در عمل امکان پذیر نیست. البته ما تلاش مان را کردیم، اما در خیلی از مکان ها سقف منظر را به هم می زند. در اینجا باید گفت میزان آسیبی که انسان به بنا های تاریخی می زند، با آسیب گلسنگ و باران اسیدی قابل مقایسه نیست و درصد بیشتر آسیب بنا های تاریخی به خاطر انسان است.


انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1146102{/gallery}

افزودن نظر