توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1146049
باشگاه خبرنگاران جوان بررسی می‌کند؛

ویژگی‌هایی که نویسنده «قصه‌های مجید» را نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن کرد

ویژگی‌هایی که نویسنده «قصه‌های مجید» را نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن کرد
برای بار سوم هوشنگ مرادی کرمانی، نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، چه چیزی نویسنده قصه های مجید را برای سومین بار نامزد دریافت جایزه  آسترد لیندگرن کرد

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، برای بار سوم هوشنگ مرادی کرمانی، نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن شد.

این نویسنده کودک و نوجوان در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۷ هم نامزد دریافت این جایزه ادبی شده بود. جایزه آسترید لیندگرن از جوایز ادبی معتبر در جهان است و هر سال تعداد ی از نویسندگان کودک و نوجوان از کشور های مختلف نامزد دریافت آن می شوند.

جایزه ادبی آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲ میلادی به بهترین برنامه یا برترین افراد در حوزه ادبیات کودک و نوجوان اهدا شد. این جایزه، سالیانه به یک یا بیش از یک هنرمند صرف نظر از زبان و ملیت آن ها اعطا می شود. آثار این هنرمندان باید کیفیت بالای هنری و ارزش های انسانی داشته باشد که آسترید لیندگرن به آن ها باور داشت.

نویسندگان از سراسر دنیا انتخاب می شوند؛ از جمله آن ها می توان به بارت موئیارت نویسنده بلژیکی، ژاکلین وودسون، نویسنده آمریکایی، مگ راسوف نویسنده آمریکایی ساکن انگلستان، سازمان پرسا سازمانی برای ترویج کتابخوانی از آفریقای جنوبی، باربرو لیندگرن، نویسنده، شاعر، نمایشنامه نویس کودک و نوجوان و بزرگسال از سوئد، ایزول تصویرگر کارتونیست، گرافیست، خواننده و آهنگساز از آرژانتین، گاس کویر نویسنده هلندی و شان تان نویسنده - تصویرگر استرالیایی اشاره کرد.

اما آثار هوشنگ مرادی کرمانی چه ویژگی هایی دارد که باعث می شود، چندین بار برای دریافت این جایزه ادبی از ایران نامزد شود؟

مرادی کرمانی نخستین جایزه نویسندگی را به خاطر داستان بچه های قالی باف خانه در سال ۱۳۵۹ از شورای کتاب کودک کسب کرد. سپس برای همین کتاب جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن را در سال ۱۹۸۵ به خود اختصاص داد. مرادی کرمانی در سال ۱۹۹۲ از سوی داوران جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن برلین به دلیل تأثیر عمیق و گسترده اش در ادبیات کودکان جهان به عنوان نویسنده برگزیده سال انتخاب و برندهٔ جایزه جهانی برلین شد. همچنین جایزه خوزه مارتینی (نویسنده و قهرمان ملی آمریکای لاتین) را در کشور کاستاریکا به دست آورد.

اما تنها در سطح جهانی به هوشنگ مرادی کرمانی توجه نشد، بلکه در ایران هم به او توجه کردند. فیلمسازانی کتاب های او را اساس کار سینمایی شان قرار دادند و براساس آن فیلم ساختند. از مشهورترین آن ها می توان به قصه های مجید اشاره کرد که اکنون بخشی از نوستالژی های یک نسل را تشکیل می دهد.شاید او تنها نویسنده ایرانی باشد که آثار سینمایی یا تلویزیونی اقتباس شده از داستان هایش بیش تر به خاطر جنبه هایی متفاوت از هنر او، آثاری قابل تأمل و شاخص از کار درآمده اند.

از فیلم های سینمایی دیگری که از آثار هوشنگ مردای کرمانی اقتباس شده، می توان به صبح روز بعد ، شرم ، نان و شعر ، خمره ، چکمه ، تیک تاک و کیسه برنج اشاره کرد. این نویسنده کرمانی چهره ماندگار و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی شد. آنچه باعث شد به آثارش توجه شود، اصطلاحات عامیانه و ضرب المثل هایی بود که در آثارش وجود دارد و شیرینی خاصی به داستان هایش می دهد. البته نباید از زبان روان و سلیسی که در آثار این نویسنده کودک و نوجوان وجود دارد، غفلت کرد. این ویژگی ها سبب شد هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده ای باشد که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می کند و با اقبال مخاطب روبه رو می شود؛ هم در ایران و هم در جهان.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1146049{/gallery}

افزودن نظر