توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1136620
یک نویسنده در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

بسیاری از شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان ما مطالعه نمی‌کنند

بسیاری از شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان ما مطالعه نمی‌کنند
کمال شفیعی گفت: بسیاری از شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان ما مطالعه نمی‌کنند و نقد ادبیات را نمی‌دانند.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، ادبیات کودک و نوجوان بسیار کم به دغدغه های کودکان پرداخته است/نویسندگان و شاعران ما تجربه کودکی خود را می نویسند.

کمال شفیعی شاعر کودک و نوجوان، در گفت وگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره میزان پرداخت به دغدغه کودکان در ادبیات گفت: اگر بخواهیم آمار بگیریم، ادبیات کودک و نوجوان بسیار کم به دغدغه های کودکان پرداخته است. اگر بخواهیم بدانیم ادبیات کودک و نوجوان چه میزان توجه به دغدغه آن ها داشته، باید دید چه سهمی از شادی، آرامش و امنیت کودک را به دوش کشیده و چقدر به سرشت طبیعی کودکان نزدیک شده تا فرصت اندیشیدن را برای کودک فراهم کند.

او افزود: ادبیاتی برای خود کودکان است که در آن سهمی داشته باشند. ادبیاتی که بتواند دغدغه کودک را مثل حق کشف، حق تجربه کردن زندگی، حق تحصیل، حق امنیت و تجربه کردن را بیان کند. ادبیات می تواند صلح، شادی و تعالی را برای کودک به ارمغان بیاورد. این که تا چه اندازه با مخاطب کودک و نوجوان ارتباط برقرار می کند و باعث بالندگی و شکوفایی کودکان می شود و فرصت فکر کردن را برای آن ها فراهم می کند، مهم است. این ادبیات هنوز در کشور ما جای کار دارد. کار های خوبی در کشور ها و جوامع دیگر شده است حتی شاهد اتفاقات خوب در ادبیات دیداری و تصویرگری ادبیات کودک و نوجوان هستیم، اما تا رسیدن به جایگاه خوب و حقیقی مان فاصله داریم.

شفیعی از توجه نکردن نویسندگان و شاعران کودک به نیاز های کودک امروز و اینکه نویسندگان و شاعران ما تجربه کودکی خود را می نویسند، گفت: تعدادی از شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان ما احساس می کنند رگ خواب کودک و نوجوان امروز دستشان آمده است. برای سلیقه او می نویسند و خود را نویسنده و شاعر کودک و نوجوان می دانند. اما فاصله زیادی بین ادبیات کودک و نوجوان ما با کشور های توسعه یافته وجود دارد. بسیاری از شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان ما مطالعه نمی کنند. نقد ادبیات را نمی دانند و تنها برای انتشار کتاب هایشان تلاش می کنند و فاقد هر گونه نوآوری در آثارشان هستند.

او ادامه داد: باید بپذیریم کودک ما هر دهه تغییر می کند. وقتی جهان مکانیکی ما تا حد زیادی تغییر کرده و با گذشته متفاوت است، نیاز های کودک امروز هم با دیروز تفاوت می کند. کودک و نوجوان امروز جهان بسیار متفاوت تری از کودک دیروز دارد. کودکی که در مهدکودک آموزش می بیند، جهان متفاوت تری دارد و سوال های متفاوتی برایش ایجاد می شود.

این شاعر کودک و نوجوان به اینکه اگر کودک بتواند کشف کند به بلوغ ذهنی می رسد، اشاره و تصریح کرد: بخشی از ادبیات کودک تقلید از ادبیات بزرگسال است. ادبیات و کتاب او را به کشف می رساند. حال باید پرسید این شور و شعف کودکی در کجای ادبیات ما وجود دارد. در ادبیات قدیم ما متل ها و افسانه هایی بود که کودک با قهرمان هایش همذات پنداری می کرد و در مواجهه با خطر خودش را همراه قهرمان و کشف های قهرمان می دید. ادبیات باید کاربردی داشته باشد و به خودشکوفایی کودک در دوره های بعدی زندگی برای گذر از مسیر های پرپیچ و خم کمک کند.


انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1136620{/gallery}

افزودن نظر