خوشنودی اوحدی از اجرای «خاتون»

خوشنودی اوحدی از اجرای «خاتون»
رئیس سابق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفته است در سالن ۸۰۰ نفری پردیس تئاتر تهران که در بیشتر ایام سال بدون نمایش است، هر شب ۱۰۰۰ نفر به تماشای «خاتون» می‌نشینند.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز،

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، روابط عمومی تئاتر خاتون گفت وگویی با سعید اوحدی، رئیس سابق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با موضوع نمایش خاتون به کارگردانی حسین عالم بخش برای خبرگزاری ها ارسال کرده که در آن آقای اوحدی به تأثیر نمایش خاتون بر پردیس تئاتر تهران اشاره کرده است. این نمایش که در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران، روی صحنه می رود، پیشتر در حوزه هنری و تئاتر شهر نیز اجرا شده است.

سفر"خاتون" به شهر بدون امکانات، به امید تغییر!

اوحدی در گفت وگوی صورت گرفته، درباره نمایشی که چندسال پیش اولین بار روی صحنه رفته، به روابط عمومی نمایش گفته است خاتون یکی از کارهای فاخری است که امسال شاهد تحول بزرگ آن در حوزه آفرینش های هنری با رویکرد ترویج تئاتر برای به نمایش گذاشتن بسیاری از ارزش هاییم.

آقای اوحدی همچنین درباره اینکه حسین عالم بخش به عنوان مدیر سالن خودش در این سالن اجرا رفته، گفته است امسال به دلیل اینکه آقای عالم بخش مدیریت مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری را بر عهده دارد، خودشان اکراه داشتند که این کار را به صحنه پردیس تئاتر تهران بیاورند، من اصرار کردم و در شورای مدیران هم چندین بار تکرار کردم که به گفته من و مصوبه شورای مدیران سازمان بحمدالله شاهد برگزاری این تئاتر شدیم.

حضور حسین عالم بخش در مقام کارگردان نمایش خاتون و اجرا در پردیس در حالی رقم می خورد که وضعیت اجراها در این پردیس بزرگ تئاتری همواره مورد انتقاد هنرمندان بوده است. شرایط مالی در پردیس موجب خداحافظی حسین مسافرآستانه از آنجا شده بود، مشکلی که کماکان پابرجاست. البته آقای اوحدی در این گفت وگو نگفته است چرا شهرداری تهران در طول یک سال گذشته برنامه ای جدی برای تولید یا حمایت از دیگر تئاترها نداشته است.

اوحدی شرایط نمایش خاتون را با اتفاقات روز گره زده و گفته است به هرحال در طول تاریخ همیشه شاهد تقابل چند جریان بوده ایم، جریان هایی که به دنبال محو آثار اهل بیت(ع) بودند، در همین نمایش هم شاهدش بودیم که عده ای با سرنیزه و داشتن امکانات خبری و رسانه ای در برابر جریان حق و مظلومیت اهل بیت(ع) ایستادند حتی خانواده ای نصرانی امانت دار پیکر مطرح حضرت رقیه(س) شد.

وی افزوده است بنابراین در تاریخ داشتیم روزهایی را که حکومت ها آب به کربلا بستند تا آثار آنجا را محو کنند امروز هم شاهد ائتلاف سعودی به رهبری آمریکا و صهیونیسم جهانی و تفکر وهابیتیم که دشمن ارزش های اهل بیت(ع) است و داعش را به وجود آورده است. اینها اگر دستشان به حرم حضرت رقیه(س) می رسید آنجا را هم با خاک یکسان می کردند.

نمایش خاتون در چند شب میزبان خانواده شهدای مدافع حرم بوده است و اوحدی در این باره گفته است امروز اگر اربعین را داریم و اقیانوس انسان هایی که به سمت کربلا می روند، مرهون همین حاج قاسم ها و شهدای مدافع حرم و جنگ است.

وی درباره طرح هنر برای همه که توسط سازمان فرهنگی هنری در حال اجرا است، گفته است این از سیاست ها و رویکردهای ما بوده است، به دلیل اینکه هنرهای نمایشی و کنسرت های فاخر عموماً در بخش های خاصی از شهر اجرا می شد و ما فکرمان این بود که در این طرح مناطق کم برخوردار جنوب شهر تهران نیز از این امکانات بهره مند شوند. به همین دلیل خدا را شکر امروز پردیس تئاتر تهران محملی برای جمع شدن آنهایی شده است که به هنر احترام می گذارند.

اوحدی درباره هزینه نمایش - که بخشی از آن توسط انجمن هنرهای نمایشی تأمین شده است - بدون ذکر عدد دقیق حمایت، اظهار کرده است آنچه در نمایش خاتون دیدیم همه از درآمد آموزشی و فعالیت های مختلف خودشان بوده و قطره قطره جمع شده است؛ بنابراین خاتون با کمترین بضاعت به اجرا رفت. بعد از گذشت هفت ماه متأسفانه یا خوشبختانه سازمان فرهنگی هنری شهرداری به همت کارکنان و مدیران و خانواده آنها با عزت این برنامه را اجرا کرد.

نمایش خاتون نخستین بار در سالن اندیشه حوزه هنری و با حمایت حوزه هنری روی صحنه رفت، اما سال گذشته با حواشی بسیاری در تئاترشهر روی صحنه رفت که مهمترین آن نبودن نمایش در برنامه تئاترشهر و عدم فروش بلیت برای نمایش در گیشه بود. حسین عالم بخش بارها گفته که این نمایش با هزینه گروه حواریون تولید شده است؛ اما طبق گفته مسئولان اداره کل هنرهای نمایشی این نمایش مورد حمایت کامل این نهاد قرار گرفته بود.

انتهای پیام/

افزودن نظر