در نشست «ترور خاموش» چه گذشت؟

در نشست «ترور خاموش» چه گذشت؟
در نشست خبری سریال ترور خاموش بار درباره حذفیات سریال پرسش‌هایی مطرح شد که کارگردان و مدیر گروه توضیحاتی را درباره صحنه‌هیا حذف شده مطرح کردند. همچنین بحث لزوم درجه بندی سنی کارها به لحاظ مخاطب مطرح شد که همچنان به صورت امری سازمان یافته در برنامه‌های تلویزیونی رعایت نمی شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، نشست خبری مجموعه «ترور خاموش» با حضور ابوالفضل صفری (تهیه‌کننده)، احمد معظمی (کارگردان)، پرویز فلاحی‌پور، سپیده خداوردی، رضا مولایی، امیر محمد زند (برخی از بازیگران) در اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما برگزار شد.

ابوالفضل صفری ـ تهیه‌کننده ـ در ابتدای این نشست با بیان اینکه بیشتر از تصور ما از کار استقبال شد، گفت: وقتی تصمیم گرفته شد که فیلمی در این کلاس درباره مواد مخدر ساخته شود، جسارتی بود که از سوی تلویزیون شکل گرفت. ما در ابتدا بررسی کردیم که چرا سریال‌های ما در حوزه مواد مخدر خوب درنمی‌آید. با تحقیقات زیادی تصمیم گرفتیم که این موضوع را به صورت واقعی‌تر بیان کنیم تا مردم با آن ارتباط برقرار کنند.

وی ادامه داد: می‌دانم ممکن است، کام مخاطب تلخ شود اما این کارها قرار است یک بار در سال ساخته شود و قرار نیست که هر روز روی آنتن برود.

صفری گفت: «ترور خاموش» تمام زور خود را زد اما واقعا کار سختی بود و همکاری با سازمان‌های کشوری هم سخت بود و بسیار اذیت شدیم؛ چراکه قصه تلخی بود اما با همه این تفاسیر ما سعی کردیم که امید در کار نمایان باشد. علاوه بر این اقتدار را سعی کردیم نشان دهیم.

وی گفت: اساسا نه ما بلکه هیچکس در مقابل مواد مخدر نمی‌تواند بایستد و این خانواده است که باید بستری را فراهم کند تا این آسیب‌ها کاهش پیدا کند. این کار سال ۹۵ شروع شد.

او همچنین درباره‌ی حذفیات این سریال و اینکه آیا علت آن پخش نشدن صحنه‌های دلخراش بوده است، به ایسنا توضیح داد: شاید در کلیت یک قسمت تلخ بود و می‌شد با تعدیل آن را پخش کرد. بخش‌هایی که حذف شد به خاطر نقد به گریه‌های شخصیت کودک داستان پس از فوت مادرش بود. بچه ۱۲ ساله این سریال دچار معضل کودک همسری شد تلخ بود اما پخش شد به دلیل اینکه باید در مسیر قصه به این موارد می‌پرداختیم. آن دوستی که سکانسی از کار را حذف کرد، اشتباه تشخیصی بود.

الماسی، مدیر گرده فیلم و سریال شبکه یک هم در این زمینه بیان کرد: ما به آقای معظمی و صفری هم تذکر دادیم که از واژه سانسور استفاده نکنند. چون هر واژه، یک بار معنایی با خود دارد. هر کاری بر اساس شرایط موجود و زمان پخش، نیاز به اصلاحاتی دارد که انجام می‌شود. حذفیات از سریال اتفاق مرسومی بوده و در تمام دنیا نیز به همین صورت است. این اتفاق بدیهی است. امیدوارم ما بتوانیم بحث رده سنی را عملیاتی کنیم تا بتوان این موضوع را بهتر مدیریت کرد. اینکه در خارج از کشور این اتفاق رسانه‌ای نمی‌شود، به این دلیل بوده که این موضوع جا افتاده و کارگردان حق ندارد اعتراضی به این موضوع کند.

احمد معظمی نیز در این زمینه توضیح داد: تعاملات ما با تلویزیون به خوبی انجام می‌شود و باید بدانیم که ما در تلویزیون کار می‌کنیم و باید چهارچوب این رسانه را در نظر بگیریم. چون قرارداد کار کردن در آن را قبول کردیم.

کارگردان «ترور خاموش» اظهار کرد: حالم خیلی خوب است، چون در تماس با مردم یک مورد منفی در مورد این سریال نداشته‌ام. مجموعه ترور خاموش دارای فیلمنامه سختی بود؛ پرلوکیشین بود و کمتر کارگردانی به سراغ ساخت چنین آثاری می‌رود. ترور خاموش از جمله کارهایی است که من در گذشته خود این مدل سبک را تجربه کرده بودم و تمام تلاش خودم را کردم تا به دور از کلیشه‌ها مجموعه‌ای درباره مواد مخدر را به تولید برسانیم. همیشه گفته‌ام که ستاد مبارزه با مواد مخدر باید در خانه و خانواده‌ها شکل بگیرد. ما تمام تلاش خود را کردیم که کار خوبی را به تولید برسانیم و کاری متفاوت از آثار قبلی که در این حوزه ساخته شده را روی آنتن تلویزیون ببریم که مردم با آن ارتباط برقرار کنند. کار ما هیچ حاشیه‌ای نداشت.

پرویز فلاحی‌پور نیز در این نشست بیان کرد: یکی از نقدهای من به کار، موضوع هوش پلیس است. چون همان‌قدر که پلیس باهوش است، باید طرف مقابل هم باهوش باشد و این نقد به کار را کاملا قبول دارم. به شخصه از ۱۰۰ درصد از بازی خودم راضی نیستم، ولی واکنش‌ها نسبت به مجموعه خیلی خوب بود. من تمام تلاش خود را کردم که به لحاظ تحقیقی کار متفاوتی ارائه دهم و مثل کارهای قبلی نباشد؛ چراکه معتقدم هر آدمی، بدِ بد نیست، خوبی‌هایی هم در این شخصیت وجود دارد.

این بازیگر در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه تلویزیون با سال‌هایی که «شب دهم» می‌ساخت، چه تغییراتی در حوزه سریال‌سازی داشته است؟ گفت: دوره‌ای که «شب دهم» را کار می‌کردیم، تلویزیون بودجه بیشتری داشت و ما هم وقت بیشتری برای کار روی شخصیت خود داشتیم؛ به عنوان مثال در «شب دهم» من تنها یک ماه فرصت داشتم تا روی نقشم کار کنم ولی در کارهای الان تماس می گیرند و می‌گویند که هشت روز دیگر باید جلوی دوربین بروید و این شتابزدگی بیداد می‌کند.

رضا مولایی نیز در این نشست گفت: آرزو می‌کنم که ای کاش فیلمنامه یک کار کامل باشد و بعد کار آغاز شود. البته این اتفاق مختص به سریال ترور خاموش نبوده و در همه کارها به همین صورت است و به عنوان بازیگر، این تنها آرزوی من است.

صفری عنوان کرد: ساخت چنین مجموعه شهامت بزرگی بود و با حمایت آقای میرباقری، معاون سیما این اتفاق افتاد. پیام این کار واضح و شفاف است و ببیننده آن را می بیند.

غلامرضا الماسی، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه یک گفت: در همه جای دنیا پیش‌بینی رفتار و بازخورد مخاطب ممکن نیست، به همین دلیل به ساخت طرح‌های پایلوت اقدام می‌کنند. به نظر من نمی‌آید که آنتن رسانه تلخ است و یک رنگ‌آمیزی متنوع دارد.

ادامه دارد ...

افزودن نظر