گفتمان وحدت، گفتمان غالب امروز دنیا است/ راهپیمایی اربعین فرصتی برای خنثی کردن توطئه‌ها

گفتمان وحدت، گفتمان غالب امروز دنیا است/ راهپیمایی اربعین فرصتی برای خنثی کردن توطئه‌ها
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه تا چند سال قبل تکفیر و نفاق همه جهان را فراگرفته بود، گفت: با همت جبهه مقاومت و فعالان حوزه تقریب امروز گفتمان وحدت، گفتمان غالب جهان است.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، ؛ نشست خبری آیت‌الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در موزه شهدا برگزار شد.

در این نشست آیت الله اراکی ضمن ادای احترام به روح شهدای اسلام گفت: در ابتدا تقدیر و تجلیل می‌کنم از شهدای دفاع مقدس دوران انقلاب اسلامی مدافع حرم و مقاومت و در برابر آنها تعظیم می‌کنیم و برای روح ایشان علو درجات از پیشگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنیم.

وی دستاوردهای انقلاب اسلامی را مدیون رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: ایشان در ۴۰ سال در ایام انقلاب مدیریت حکیمانه داشتند که این مدیریت شگفتی همه اهل سیاست جهان را برانگیخت همچنین یاد امام عزیز را که پایه‌گذار راه وحدت و مقاومت هستند را گرامی می‌داریم امام راه وحدت همگرایی و عزت را به عنوان نشان دادند و پراکندگی جهان اسلام را به سوی وحدت راهنمایی کردند و اصول وحدت را برای مسلمانان تبیین کردند.

وی با اشاره به جنایات استکبار جهانی در کشورهای مظلوم گفت: استکبار قرنهاست که خون ملت‌ها را می‌مکد و آنها را به روز سیاه نشانده و تمدنی مبتنی بر سرمایه‌داری و خودپسندی برپا داشته و امروز می‌بینیم که این تمدن بر روی اسکلت میلیون‌ها انسان برپا شده و آنها ضمن سکوت در برابر جنایت‌کاران در یمن و فلسطین از آنها حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه کشور ما ۴۰ سال در جنگ است گفت: ما فقط در ایام دفاع مقدس درگیر جنگ نبوده‌ایم و چهل سال است که دشمنان ترسو با تحمیل جنگ داخلی، جنگ خارجی، جنگ نظامی، فرهنگی، اقتصادی ملت ما را محاصره کرده‌اند و این ملت در طول ۴۰ سال از این جنگ سربلند بیرون آمده و تا جایی که رئیس جمهور ما هم اعلام کرد دوره سخت تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد و ملت ما از جبهه اقتصادی دشمن سربلند بیرون آمد.

وی با اشاره به فعالیت نهادهای مختلف انقلاب اسلامی در حوزه وحدت گفت: جا دارد از حمایت نهادهای مختلف تشکر کنم که با برنامه‌های خود در حوزه وحدت راه تقریب و وحدت را هموار کردند و کمک‌های گسترده‌ای در این زمینه داشتند که با کمک آنها امروز جایگاه خوبی در حوزه تقریب به دست آورده‌ایم.

آیت الله اراکی با اشاره به اینکه در ابتدای پذیرش مسئولیتش در مجمع تقریب مذاهب اسلامی جهان دچار چالش، تکفیر و نفاق بود، گفت: هنگامی که من مسئولیت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را پذیرفتم جهان دچار چالش، تکفیر و نفاق بود و جنگ‌های تکفیری در عراق، سوریه، افغانستان و بسیاری کشورها کشیده شده بود و تروریسم تکفیری در جهان جولان می‌زد اما امروز تروریسم تکفیری در منطقه برچیده شده و دست مقاومت، استکبار را کوتاه کرده و امروز گفتمان تقریب و وحدت گفتمان غالب جهان است. آن زمان رسانه‌های عبری و عربی همه توان خود را برای کارشکنی و کاشتن بذر نفاق در بین مسلمانان به کار می‌گرفتند و همه گونه تحریف را برای پراکنده کردن مذاهب اسلامی انجام می‌دادند، اما امروز شرایط به گونه‌ای دیگر است و جریان تفرقه منزوی شده و در حاشیه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: امروز به لطف تلاش‌های عناصر تقریب و اعضای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفتمان وحدت گفتمان غالب دنیا شده و همه تفرقه افکنان مجبور شدند در ظاهر هم که شده حرف از وحدت بزنند.

وی با اشاره به تلاش‌های مجمع جهانی تقریب مذاهب برای انتقال جریان وحدت به همه اقشار مردم گفت: در ابتدای دوران تصدی من در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفتم ما همه تلاشمان را به کار می‌بندیم تا جریان وحدت از حوزه عالمان دینی به همه اقشار منتقل شود و این کار امروز عملی شده و در این زمینه ۱۶ اتحادیه در حوزه گفتمان وحدت تشکیل شده و موضوع گفتمان وحدت به همه جوامع اسلامی صادر شده است.

آیت‌الله اراکی با اشاره به فعالیت دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: این دانشگاه با ایجاد شعبه‌های جدید در کشور فعالیتش را گسترده کرده و امروز بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و جا دارد از همه بزرگانی که پیش از من این مجمع را تاسیس کردند و این راه را آغاز کردند تشکر کنم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان اینکه تلاش ما عملیاتی کردن موضوع وحدت در جهان بود گفت: در این سال‌ها فعالیت‌های میدانی زیادی بین شیعه و سنی در جهان توسط مجمع آغاز شد تا بتوانیم موضوع وحدت را به وحدت عملیاتی تبدیل کنیم امسال و تا چند روز آینده یکی از این فعالیت‌ها را مشاهده خواهید کرد و آن هم حضور عزیزان اهل سنت در راهپیمایی عظیم اربعین است که این اتفاق با خواست خود آنها رخ می‌دهد زیرا درخواست داشتند تا در این کنگره عظیم مشارکت کنند و شاهد حضور کاروان‌های زیادی از اهل سنت از سراسر جهان در پیاده‌روی هستیم.

وی در خصوص مسئله کشمیر گفت: در این زمینه گفتگو‌هایی انجام شده و برنامه‌هایی هم داریم که در حد توان و اختیارات آن را انجام می‌دهیم اما مسئله کشمیر مسئله پیچیده و مهمی است و نیاز دارد جامعه جهانی به داد مردم کشمیر برسد و حقوق آنها را در نظر بگیرد.

آیت الله اراکی در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه‌های این سازمان در سال‌های گذشته در حوزه مبارزه با داعش گفت: در این حوزه ما طی سال‌های اخیر فعالیت‌های گسترده ای داشتیم و دهها کنفرانس بزرگ در کشورهای مختلف نظیر پاکستان، لبنان، سوریه، تونس، مالزی، اندونزی و بسیاری کشورهای دیگر برگزار کردیم و تلاش کردیم این کنفرانس‌ها با حضور علمای همان کشورها باشد و حتی بسیاری از این کنفرانس‌ها را خود آنها برگزار کردند. اخیراً هم کنفرانسی در کشور ترکیه و با همت تمرکز وحدت ترکیه برگزار شد و چندی پیش هم کنفرانس مقاومت در حوزه بانوان در کشور لبنان برگزار شد. همچنین این برنامه‌ها را در برخی کشورهای آفریقایی مانند ساحل‌عاج، گینه و چند کشور دیگر هم داشتیم و در مجموع باید بگویم ما ماهی نیست در این زمینه کنفرانسی برگزار نکنیم.

وی درخصوص کنفرانس بعدی مجمع جهانی تقریب مذاهب گفت: کنفرانس آینده ماه اول ماه ربیع الاول در کشور لبنان با عنوان کنفرانس اتحادیه علمای مقاومت برگزار می‌شود.

آیت‌الله اراکی در پاسخ به سؤالی مبنی بر استعفایش از مجمع گفت: این موضوع استعفا نبوده من از رهبر معظم انقلاب استدعا کردم که یک جوان تازه نفس را در این حوزه به کار بگیرند. امروز مجمع به جایی رسیده که قائل به فرد نیست و به جز من جوانان خوبی هستند که می‌توانند این کار را به خوبی اداره کند و قصد دارم در حوزه علمیه و در حوزه فقه فعالیت داشته باشم.

وی ادامه داد: ما امروز نیاز داریم برای اینکه علم اسلامی را در جهان به راه بیندازیم در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی فقه این حوزه‌ها را نگارش کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درخصوص حوادث اخیر کشور عراق گفت: عراق کشوری قدرتمند و دارای ملتی قوی و سرمایه‌های مختلف از جمله نفت است. این کشور با توجه به قرار گرفتن دو رود دجله و فرات در آن یکی از کشورهای حاصلخیز است و همیشه مورد طمع بیگانگان قرار می‌گرفته و آنها با ایجاد نفاق سعی بر به دست آوردن ثروت‌های کشور عراق را دارند اما دیدید که این تلاش دشمنان چگونه بی نتیجه ماند و مطمئن باشید راهپیمایی اربعین حسینی که جبهه مقاومت و وحدت است همه این توطئه‌ها را به خوبی خنثی می‌کند. البته دولت فعلی عراق هم در جبهه مقاومت است همان طور که زمانی که به هشت شعبی حمله شد این حمله را محکوم و اعلام کردند که آن را بی پاسخ نمی‌گذاریم.

آیت الله اراکی درخصوص نشست آینده کنفرانس وحدت اسلامی گفت: امسال تلاش می‌کنیم تا کنفرانس بهتر از سال‌های قبل برگزار شود و نوع شخصیت‌های دعوت شده هم متفاوت است.

وی ادامه داد: تاکنون ۳۵۲ نفر به این کنفرانس دعوت شده‌اند که ۱۱۴ نفر آنها شخصیت‌های ویژه مانند روسای جمهور فعلی، روسای جمهور سابق، نخست وزیران فعلی، نخست وزیران سابق و وزرای فعلی و سابق هستند. همچنین ۱۳۹ نفر از فعالان کشورهای عربی و آفریقایی، ۸۰ نفر از فعالان آسیا-اقیانوسیه و ۱۸ نفر از اروپا به کنفرانس امسال دعوت شده‌اند.

وی از تدوین طرح بانک اسلامی نوین خبر داد و گفت: طرح جدیدی برای بانکداری اسلامی نوین در اقتصاد کلان با همکاری یک بانک و ستاد اجرایی فرمان امام نگارش کرده‌ایم و در این زمینه کمیته مشترک تشکیل شده که اولین دستاورد آن هم این طرح به بانک اسلامی بوده است.

انتهای پیام/

افزودن نظر