دولتمردان «پل پیروزی، سرزمین قحطی» را بخوانند؛ بلکه کمی عبرت بگیرند!

دولتمردان «پل پیروزی، سرزمین قحطی» را بخوانند؛ بلکه کمی عبرت بگیرند!
آشتیانی مترجم کتاب «پل پیروزی، سرزمین قحطی» گفت: غربی‌ها تنها بلوف می‌زنند اما متأسفانه اهالی سیاست و نیز روشنفکران ما انگار این بلوف‌زدن‌های غربی‌ها را نمی‌شوند و متوجه نمی‌شوند؛ نمی‌شود و نباید به دول غربی بنابر تجربه تاریخی اعتماد کرد.

علی فتحعلی آشتیانی، مترجم کتاب پل پیروزی، سرزمین قحطی از آثار نامزد بخش روایت تاریخ جایزه شهید اندرزگو در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو بیان کرد: این کتاب نوشته محمدقلی مجد بیشتر از آنکه لزوما حاصل تالیف باشد درواقع گردآوری اسناد دقیق از یک واقعه است که از دل اسناد وزارت خارجه خود آمریکائی ها بدست آمده است.
وی افزود: زمانی که با نویسنده کتاب صحبت می کردم تأکید می کرد که کتاب حاصل سه سال تحقیق و نگارش بوده است؛ آن هم موضوعی که اسمش شنیده شده، اما متأسفانه شاهد ارائه اطلاعات چندانی از آن نبوده ایم. این کتاب به یک قحطی تحمیل شده بر ایران می پردازد که در دوره ای از جنگ جهانی دوم بر کشور ما تحمیل شد.
• در حین ترجمه و خواندن کتاب گریه می کردم
این مترجم تأکید کرد: البته قحطی موردنظر در کتاب پل پیروزی، سرزمین قحطی متوجه قحطی بزرگ سال های جنگ جهانی اول نیست بلکه به قحطی دومی می پردازد که بازهم چند میلیون از مردم ما را نابود کرد. این قحطی نیز حاصل عملیات و دسیسه انگلیس به همراه آمریکاست که البته ایالات متحده درصدد بوده و هست که خودش را از این فاجعه تبرئه کند.
آشتیانی متذکر شد: وقتی عملیات و کارشکنی های این دولت های متخاصم در رساندن مواد غذایی، دارو و ... به ایران را می دیدم و بلایی که بر سر پدران ما آوردند را، به قدری منِ مترجم متاثر می شدم که حتی در حین ترجمه و خواندن کتاب گریه می کردم.
وی افزود: به دولتمردان می گویم که بروید و این کتب را بخوانید؛ باعث تأسف است که هنوز برخی دولتمردان ما نمی خواهند از این فجایع درس عبرت بگیرند. تاریخ نمی خوانند و یا تاریخ را فراموش کرده اند؛ لااقل همین کتاب پل پیروزی، سرزمین قحطی را بخوانید. نمی دانم چرا قبل از انقلاب و حتی گاه بعد از انقلاب اسلامی، دولتمردان ما گاه همچنان نسبت به غرب دچار خوشبینی افراطی هستند.

• انگار این بلوف زدن های غربی ها را نمی شوند و متوجه نمی شوند

نامزد دریافت جایزه شهید اندرزگو با بیان اینکه غربی ها تنها بلوف می زنند، گفت: متأسفانه اهالی سیاست و نیز روشنفکران ما و چه بسا کسانی که مدعی تاریخ هستند، انگار این بلوف زدن های غربی ها را نمی شوند و متوجه نمی شوند؛ نمی شود و نباید به دول غربی بنابر تجربه تاریخی اعتماد کرد.
به گفته آشتیانی؛ کتاب پل پیروزی، سرزمین قحطی به شدت می تواند منبعی برای پژوهش های دیگر محققین تاریخی ما قرار گیرد. هرچند مدعی هستم که سطح مخاطبانش هم باید بالا باشد. البته می توان بخش هایی از آن را جدا کرد و در اختیار گروه های سنی پایین تر گذاشت و برایشان بازخوانی کرد چرا که فهم این اطلاعات تاریخی را برای همه لازم می دانم.
وی اشاره داشت: چه بسا می توان اطلاعات موجود در این کتاب و دیگر کتاب های مرتبط را وارد دنیای تصویر و هنر های دیگر کرد از این جهت که اطلاعات و فهم تاریخی آن واقعا موجد روشنگری است.
این پژوهشگر با اشاره به تخصامات دولت های مثل انگلیسی در برابر کشورمان خاطرنشان ساخت: شما بروید و در صفحات ابتدایی این جمله را بخوانید که نوشته است گرسنگی دادن سیاست انگلیس است ؛ این ها کشور ها و ملت هایی که فکر می کردند ممکن است برایشان خطری ایجاد کند را به این بلا ها دچار می کردند.
آشتیانی اینگونه نیز معتقد بود: همین تک جمله اگر به درستی بیان و تفسیر شود، بعید است افکار بیدار از آن استفاده نکند و درس عبرتی نگیرد تا حواسشان را در ارتباط با این کشور ها جمع کند. اینگونه کتاب ها را باید خواند و تاریخش را برای همه بازگو کرد.

افزودن نظر