ایرانگردی فرهنگ

ایرانگردی فرهنگ
این یادداشت نگاهی دارد به فعالیت‌های کاروان فرهنگی سفیر آفتاب در شهرهای کشور است.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز،

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، یک رویداد فرهنگی می تواند از ایده ای جذاب نشأت گرفته باشد. می تواند جذابیتش در شیوه اجرای آن باشد. حتی از این ظرفیت برخوردار است که صرفاً با پیشینه پژوهشی قوی نگاه بلندی را در تاثیرگذاری فرهنگی دنبال کند؛ اما زمانی یک اتفاق فرهنگی می تواند لقب حرفه ای و اثرگذار به خود بگیرد که نه در یک حوزه خاص بلکه تمام تکه های پازل تولید تا اجرای خود پرقوت ظاهر شود. از همین رو هنگام فهم و تحلیل یک اتفاق فرهنگی تمام ابعاد آن دارای متر و معیار متفاوتی است که با بررسی آن ها می توانیم کلیتش را مورد قضاوت قرار دهیم. برای پی بردن به میزان موفقیت کاروان های فرهنگی که در مناطق مختلف کشور به اجرای برنامه های متنوع از جمله اجرای سرود و تئاتر و .. می پردازند نیز باید با کنار هم گذاشتن این جزییات به کلیتی نائل شد. موسسه رسانه ای سفیر آفتاب یکی از این کاروان های فرهنگی است که در ادامه به بررسی ابعاد مختلف برنامه های آن خواهیم پرداخت.

یک دو سه تمام...

در چند سال گذشته حضور کاروان های فرهنگی متنوع از جمله کاروان فرهنگ ایران و کاروان کانون پرورش فکری را در ایران شاهد هستیم. این گروه ها با حضور در مناطق مختلف کشور به اجرای برنامه های متنوع فرهنگی از جمله مسابقه، نمایش ، موسیقی و ... می پردازند. اجراهای این کاروان ها محدود به مخاطبین خاص و گروه های سنی مشخص است. آن ها با توجه به محدودیتی که در حوزه کادر متخصص و هنرمند دارند، نتوانسته اند برنامه های خود را به سطح بالایی از مطلوبیت برسانند و تعداد مخاطبین آن ها هیچ گاه از میزان مشخصی افزایش نیافته است. در کنار این کاروان های پرسابقه کاروان هایی نیز هستند که در هنگام بروز بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله و ... در مناطق آسیب دیده حضور پیدا کرده و به اجرای برنامه می پردازند. هرچند حضور این کاروان ها در کم کردن درد ها و رنج های مردم این مناطق بسیار موثر است اما به دلیل این که در بروز این حوادث حضور سریع اهمیت به سزایی دارد، این کاوران ها بدون مخاطب شناسی دقیق و با سرعت بسیار بالا در مناطق حضور پیدا می کنند و پس از فروکش کردن تب حوادث به همان سرعتی که وارد این مناطق شده اند از آن خارج می شوند و نمی توانند به یک برنامه منسجم دست پیدا کنند.

سفیری از جانب آفتاب

موسسه هنری رسانه ای سفیر آفتاب در چند سال اخیر نام خود را در ذیل کاروان های فرهنگی ایران مطرح کرده است. کاروانی که با حضور در مناطق مختلف کشور به اجرای برنامه های متنوع از جمله سرود، نمایش و ... می پردازد. استان های خوزستان ، قزوین ، بجنورد از جمله استان هایی هستند که مهمان تریلی کاروان سفیر آفتاب بودند. تریلی با نمایشگر ال ای دی که تبدیل به یک آمفی تئاتر متحرک می شود تا امکان اجرای برنامه برای مردم این مناطق را فراهم کند. نکته افتراق فعالیت های کاروان سفیر آفتاب با سایر کاوران های فرهنگی موجود در محتوا و کیفیت برنامه های ارائه شده است. سفیر آفتاب به ارائه ی هنری می پردازد که از آن با نام هنر متعهد یاد می شود. هنری که بیش از آنکه صرف اجرای یک سرود یا نمایش را مد نظر داشته باشد نیاز می بیند که محتوایی ارزشمند را در قالب این اجرا ها به مخاطبین خود ارائه کنند. به همین منظور این اتفاق هنری که محصول حمایت سازمان اوج است، توانسته است گروه های هنری کوچک هنری را ذیل نام خود گرد هم آورد و با سازمان دهی انان برنامه هایی را با موضوعات ملی و مذهبی ارئه کند. هرچند این برنامه ها سرشار از ارزش های ریشه دار است اما در قالب هایی جدید و نوآورانه به مخاطب عرضه می شود. سفیر آفتاب در برنامه های خود اشک و لبخند را در کنار هم معنی می کند. گاه با یک نمایش طنز مخاطب خود را می خندانند و گاه با عرض توسل به ساحت ائمه اشک مخاطبین را از سر دلدادگی جاری می کنند. مخاطبین سفیر آفتاب را تمام اقشار یک جامعه تشکیل می دهند برای مخاطب سفیر آفتاب بودن نیازی به داشتن طبقه اجتماعی خاص و یا سن خاص نیست.

حضور در شهرهای دیگر و اجرای برنامه تنها فعالیت سفیر آفتاب نیست. گروه های زیر مجموعه این موسسه در اعیادی چون عید غدیر ، عید فطر و یا در مراسم جهانی اربعین حسینی با حضور در موکب های واقع در مسیر نجف به کربلا به اجرای سرود می پردازند. انان در سال های گذشته نیز با حضور در مسیر راهپیمایی روز جهانی قدس و یا مراسم تشیع پیکر شهدای حمله تروریستی به تهران به اجرای برنامه پرداخته اند. همچنین سفیر آفتاب با گردهم آوردن گروه های هنری بسیار این امکان را فراهم کرده است که در اجرای این مراسم ها با هنرمندان شاخصی چون میلاد عرفان پور، قاسم صرافان و محسن رضوانی در حوزه ی شعر، امیرحسین مدرس در امر خوانندگی و ... همکاری داشته باشد.

سفیر عدالت فرهنگی

اگر نام سفیر آفتاب را در موتور های جستجو گر، جستجو کنید با لیستی از تیترهایی با این مضمون مواجه می شوید سفرآفتاب به فلان شهر رسید و اگر بخواهم نام این شهر ها را لیست کنم خود ماجرایی مفصل است، در این لیست باید نام هایی از شهرهای استان های بوشهر، قزوین، بجنورد، خوزستان و ... را ذکر کرد، شهرهایی که در کمال ناباوری نه پایتخت هستند نه مرکز استان؛ اما شاهد یک اتفاق هنری و فرهنگی بزرگ هستند از آن اتفاق هایی که بیشتر در تهران و مراکز استان ها رخ می دهد. کاروان سفیر آفتاب موفق شده است تا به گردهم آوردن و سازمان دهی گروه های فرهنگی هنری کوچک از جمله گروه های تئاتر، موسیقی، سرود و ... مردم مناطق کمتر برخوردار و حاشیه ی شهر ها را در یک رویداد هنری کنار هم جمع کنند و برای آنان برنامه های متنوعی را اجرا کنند. در این شهرهای کوچک که نه خبری از کنسرت های آنچنانی است و نه خبری از سالن های سینما و تئاتر اجراهای کاروان سفیر آفتاب پیامبر توزیع عدالت فرهنگی در بین مناطق مختلف کشور است تا مردم نقاط دور افتاده از مرکز نیز با استفاده از آن بتوانند به برنامه های فرهنگی با کیفیت اجرای بالا دسترسی داشته باشند.

فراتر از یک رویداد

اجراهایی که سفیران آفتاب در سطح شهر به طور پراکنده در اعیاد و مناسبت های مختلف انجام می دهند یاد آور شکل بومی شده هنر خیابانی است که علاوه بر اینکه هنر را وارد زندگی روزمره مردم یک جامعه می کند این فرصت را برای انان فراهم می کند تا با هزینه ای کمتر از آنچه به طور معمول برای استفاده از یک اثر هنری باید پرداخت شود از اجراهای هنری با کیفیت بالا استفاده کنند. همچنین با حضور افراد یک جامعه در کنار یکدیگر برای استفاده از این برنامه ها، مردم به تعاملات چهره به چهره می پردازند، با یکدیگر همکاری می کنند، حاشیه اجراها ایده ها و نظرات خود را بیان می کنند، برای گذراندن اوقات فراغت در کنار یکدیگر می نشینند و تمام این موارد باعث می شود هم بستگی اجتماعی در بین افراد حاضر در این برنامه ها به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند. این موسسه در آخرین فعالیت خود فراخوانی برای گروه های سرود ارائه کرده است که بر طبق آن گروه های سرود باید سرودهایی را با محوریت عید غدیر اجرا کنند و با ارسال فیلم اجرا های خود در مسابقه ی سرود ویدیو شرکت کنند. در فیلم های ارسالی به این مسابقه بیشتر چهره های نوجوان به چشم می خورد که نشان می دهد سفیر آفتاب در جذب نوجوان به هنر و ایجاد دغدغه در این قشر نیز موفق بوده و توانسته است این سنینن را نیز با برنامه ها و دغدغه های خود همراه کند.

فاطمه افتخاری

انتهای پیام/

افزودن نظر