توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1098864

پیشنهاد یک استاد قرآن برای تلاوت‌های اذان‌گاهی سیما

پیشنهاد یک استاد قرآن برای تلاوت‌های اذان‌گاهی سیما
حسن ربیعیان، قاری و داور بین‌المللی قرآن از پتانسیل پخش تلویزیونی تلاوت متسابقان رشته قرائت گفت.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، پیشنهاد استاد قرآن برای تلاوت های اذان گاهی سیماحسن ربیعیان، قاری و داور مرحله مقدماتی چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، درباره پخش برنامه تولید شده از این رقابت ها به خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: انتظار می رود بجز شبکه قرآن سیما که شبکه تخصصی قرآن است، سایر شبکه ها نیز مسابقات قرآن را بازتاب دهند و برنامه های آن که کیفیت بالایی دارد را پخش کنند. اگر کل برنامه ها پوشش رسانه ای داده شود که چه بهتر. اگر از تلاوت متسابقان رشته قرائت و تحقیق در تلاوت های قبل از اذان بهره برده شود، اتفاق خوبی خواهد بود. زیرا این تلاوت ها هم کیفیت مطلوبی دارند و هم زمان کوتاه و مناسبی در زمان تلاوت اذان گاهی دارند.

وی درباره سطح مسابقات این دوره نسبت به ادوار گذشته گفت: سطح مسابقات در رشته حفظ کل بسیار خوب بود و در رشته قرائت که تا الان ۱۲ نفر به تلاوت پرداختند، تلاوت ها خوب و رقابت بین متسابقان نزدیک است.

ربیعیان به شیوه برگزاری مسابقات طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: برگزاری مسابقه هم به صورت استودیویی که دوسال است با آن روبه رو هستیم و هم در سالن، با حضور مخاطبان مطلوب است . هرکدام ویژگی های خوب خود را دارند. در فضای استودیویی متسابق آرامش و وقت بهتر و بیشتری برای اجرای خود دارد و مردم نیز در زمان پخش برنامه می توانند با شیوه داوری ها بهتر آشنا شوند. بیان نکات برای متسابقانی که قصد شرکت در مسابقات را دارند، نیز اتفاق خوبی است و به برنامه رنگ و بوی آموزشی می دهد؛ اما تلاوت در حضور مردم نیز مزایای خود را دارد. متسابق از تشویق و روحیه مستمع بهره می برد و هیجان خاصی بر فضا حکمفرماست؛ تجربه نشان داده شاید در این مرحله رقابت ها با استقبال مواجه نشود و سالن خالی از جمعیت شود، اما این شیوه جدید که مرحله مقدماتی استودیویی برگزار می شود و فینال مثل سابق با حضور مردم است بهترین حالت برگزاری مسابقه است.

این قاری و داور مسابقات قرآن درباره جوان گرایی در چینش داوران گفت: یکی از بهترین کار هایی که در انتخاب داوران صورت گرفته جوان گرایی است. همراهی و مشورت قاریان پیشکسوت و جوان با یکدیگر مطلوب است. داوری در بعضی رشته ها کمی با سلیقه داور ارتباط دارد و تعویض و به روز شدن داوران می تواند از این اعمال سلیقه جلوگیری کند.

وی در پایان گفت: در برخی بخش ها مانند صوت و لحن، تجوید و وقف احتمال اعمال سلیقه بیش از سایر بخش هاست؛ مثلاً دو داور نحوه تلفظ حرف "ض" را با اینکه مخرج مشخص شده ای دارد، اما با سلیقه شخصی می سنجند و افزایش تعداد داوران، تسلط به آیین نامه، تنوع در چینش داوران و استفاده از داوران جوان می تواند این اعمال سلیقه را کاهش دهد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1098864{/gallery}

افزودن نظر