نگاهی به جشنواره "فیلم شهر"| هنوز تا جشنواره کامل شدن راه مانده است

نگاهی به جشنواره "فیلم شهر"| هنوز تا جشنواره کامل شدن راه مانده است
بررسی و سنجش عملکرد جشنواره‌ها  در نسبت با شعار و اهداف آن منجر به کاوش و جهت‌مند شدن آنان ‌می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز،

- اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر روز آخر کاری خود را به سر می برد و فردا ساعت 17 در تالار وحدت اختتامیه آن برگزار خواهد شد.

با نقد صحیح، درست از غلط جدا می شود و کمکی می تواند باشد به بهتر شدن یک پدیده. بررسی و سنجش عملکرد جشنواره ها در نسبت با شعار و اهداف آن منجر به کاوش و جهت مند شدن آنان می شود. لذا این یادداشت در تلاش است تا با نقد این جشنوراه سینمایی نقاط ضعف و قوت آن را بیان کند تا زمینه های داشتن یک جشنواره خوب و مفید فراهم شود.

نکته اولی که بعد از افتتاحیه جشنوراه جلب نظر کرد فضای بسیار سوت و کور این جشنواره سینمایی بود. عموما جشنواره ها سوژه و کانون فعالیت خبرنگاران هستند. رسانه ها مرتب در میان فضا و سالن ها در حال تهیه گزارش، مصاحبه و یادداشت و عکاسی هستند و در یک کلام آنجا در مقام یک میدان خبری جذاب و فعال است. اما جشنواره فیلم شهر برخلاف جشنواره فیلم فجر که مانند آن در سینما ملت برگزار شده است، سوژه خبری چندانی ندارد. راهروها کاملا خلوت است و مدیران و مسئولین جشنواره ای بدون دغدغه در حال رفت و آمد در فضای آن هستند.

نشست های خبری حداقل برای فیلم هایی که اولین اکران خود را برگزار می کنند یکی از نقاط مهم و جذاب جشنواره های سینمایی هم برای خبرنگاران هم برای هنرمندان است که فیلم خود را از سکوی پرتاب آغاز کنند ولی بدلیل عدم برقراری نشست خبری و ملحقات رسانه ای آن باعث شده است تا این فرصت بسوزد. در حالی که در جشنوراه های دیگر خبرنگاران مترصد فرصتی هستند تا بتوانند سوژه خبری را از یکدیگر بقاپند و مصاحبه کنند. عوامل فیلم مانند نویسنده و تهیه کننده برای تبیین ارتباط فیلمشان با موضوع شهری و یا با شعار جشنواره حاضر نیستند و همه اینها ضرورت حضور خبرنگاران و رسانه ها در این فضا کمرنگ می کند.

بسیاری از فیلم های این جشنوراه برای دو یا حتی سه سال قبل هستند و بارها دیده شده اند؛ لزوم حضور آنان در این جشنوراه چیست؟

نکته دیگر اینکه جشنواره فیلم شهر نه یک فضای محفلی با رویکرد خاص سیاسی یا اجتماعی و هنری است و نه یک جشنوراه جناحی و نه فراجناحی؛ بلکه صرفا محلی است برای تماشای فیلم های سینمایی و انتخاب چندتا از آنان برای اهدای جوایز. جشنواره ها عموما اهداف ویژه ای را در در بلند مدت در نظر دارند و همین باعث می شود تا ما متوجه آن شویم که جشنواره دارای حرف و مساله جدی است. این نکته طبیعتا به دنبال خود جدیت و توجه بیشتر اهالی رسانه و مطبوعات را به خود جلب می کند و جریانات سیاسی و فکری کشور را آرایش می دهد. مثلا جشنواره فیلم کودک و نوجوان در جهت حمایت از سینمای کودک و نوجوان اهداف بلند مدت طراحی می کند تا به کمک حمایت از فیلم هایی با این موضوع مساله مهم کودک و خانواده، تربیت، آینده شغلی و... را تبیین کند و به ضرورت آن بپردازد.

بحث دیگر آنکه بسیاری از فیلم های این جشنوراه برای دو یا حتی سه سال قبل هستند و بارها دیده شده اند؛ لزوم حضور آنان در این جشنوراه چیست؟ سالن سینما دیروز هنگام تماشای یکی از فیلم ها تقریبا خالی بود چرا که دو سال پیش اکران شده بود و در شبکه نمایش خانگی نیز توضیع شده است. شاید علت حضور این فیلم های تکراری در این مراسم چند روزه کمبود فیلم هایی با موضوع جشنوراه مذکور است. در این صورت باید از نقص و مشکل دیگر این جشنوراه یعنی نبود ساختار سازمان یافته و مرتبط میان فیلم ها و مساله و شعار جشنوراه گفت.

نشست های خبری یکی از نقاط مهم و جذاب جشنواره های سینمایی هم برای خبرنگاران هم برای هنرمندان است ولی بدلیل عدم برقراری نشست خبری و ملحقات رسانه ای آن باعث شده است تا این فرصت بسوزد.

شعار جشنوراه فیلم شهر شهروند مسئول و شهر سالم است. طبیعتا فیلم ها باید به این موضوع پرداخته باشند اما این مساله یا مسائل مرتبط با آن در تمام فیلم های سینمایی موجود نیست و فیلم سازان به موضوعات و مسائل مختلفی پرداخته اند. برای همین این نگاه از اساس دچار ضعف و خلا است و کمبود خود را خیلی سریع نشان می دهد.

جشنوراه فیلم شهر برای پرکردن این کمبود باید رویکرد خود را از گزینش به سفارش تغییر دهد. این جشنوراه می تواند با سفارش مستند، سینمایی، انیمیشن و... به هنرمندان با موضوعات شهری و با هدف و شعار مطلوب خود هنرمندان را به ساخت آثار تشویق کند و آثاری که در این زمینه ساخته می شوند را مورد حمایت مالی خود قرار دهد.

اما دبیر محترم جشنوراه در مصاحبه کوتاهی که با خبرنگار فرهنگی این خبرگزاری داشت از عبارت هنرمندان مراجع یا مراجعین هنرمند استفاده کرد و گفت که در صورتی که هنرمندانی به این مضامین علاقه مند باشند می توانند با مراجعه به موسسه تصویر شهر برای ساخت آثار مورد نظر حمایت شوند. در حالی که این جشنوراه به عنوان یک جشنوراه که هدف مشخصی را دارد باید به سمت تولید برود و نمی تواند مانند جشنواره فجر مجموعه آثاری را با مضامین و موضوعات مختلف پذیرا شود و هرکدام را به دلیل نزدیکی با مساله و هدف خود انتخاب کند.

یکی از نکات مثبت این جشنواره البته کنترل بریز و بپاش های بیهوده و خرج و برج های بی مبنا است که در دیگر جشنواره های داخلی سر به فلک می گذارد. برخی از منابع حاکی از آن بودند که برای یکی از جشنواره های بین المللی امسال فقط سه میلیارد کمک هزینه از یکی از ارگان ها گرفته شده است و اگر این مبلغ را با بودجه خود جشنواره جمع کنیم شاید نزدیک به چهار یا پنج میلیارد هزینه شده باشد.

در یکی از جشنواره ها در میان فیلم های اکرانی پذیرایی به صورت سلف سرویس انجام می شد و انواع و اقسام پذیرایی ها صورت می گرفت به طوری که صف های طولانی در سالن شکل می گرفت که تصویری زشت و به دور از فرهنگ بود. اما فیلم شهر با اهدای بن های پذیرایی با مبالغ کم مهمان را پذیرایی می کرد و دیگر خبری از سلف سرویس های مختلف و رنگارنگ نبود.

یکی از نکات مثبت این جشنوراه البته کنترل بریز و بپاش های بیهوده و خرج و برج های بی مبنا است که در دیگر جشنواره های داخلی سر به فلک می گذارد.

علاوه بر آن تعداد کم عوامل ستادی است. عموم جشنواره ها برای برگزاری از عوامل ستادی زیادی که بیرون از حوزه سازمان برگزار کننده است استفاده می کنند اما جشنوراه فیلم شهر برای حفظ هزینه ها از خود عوامل کارمند موسسه تصویر شهر بهره برده است تا ضمن انجام کارهای اداری معمول بتوانند از ساعت بعد از ظهر به بعد مشغول به انجام کارهای جشنوراه در سینما ملت شوند. این نکته بسیار خوبی برای داشتن یک جشنواره سالم و مقرون به صرفه است که می تواند هزینه های خود را در محل مناسب تر و معقول تر مصرف کند.

در هر حال جشنوراه فیلم شهر پتانسل بسیار خوبی برای ایجاد سینمایی با موضوعات شهری مانند معماری اسلامی-ایرانی، اخلاق صحیح شهروندی، نمایش شهر و زیبایی های آن برای ترسیم چهره بهتر و زیباتر از جامعه و نهایتا شهر پیشرفته، دارای امکاناتی برای همه و پاک به عنوان یکی از دست آوردهای مهم نظام دارد که می تواند با مدیریت صحیح و هوشمندانه به آن برسد.

انتهای پیام/

افزودن نظر