مستندی برای آشنایی با جنبش ضدآمریکایی «ت.گ.ب»

مستندی برای آشنایی با جنبش ضدآمریکایی «ت.گ.ب»
مستند «عقاب‌های گونی‌به‌سر» روز گذشته رونمایی شد. این مستند به شکل‌گیری جنبش «ت. گ. ب» در ترکیه و روحیه ضدآمریکایی آن می‌پردازد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، محسن اردستانی رستمی، کارگردان مستند در این نشست گفت: طی دو، سه سال اخیر نکاتی درباره ت. گ. ب. شنیده بودم و برایم عجیب بود که این روحیه ضدآمریکایی در جمهوری اسلامی بازخوردی نداشته است. به همین دلیل، با کمک مرکز مستند حقیقت پاییز سال گذشته یک هفته درگیر کار ساخت این مستند شدیم و از جوانانی گفتیم که زخم خورده امپریالیسم هستند. مهم ترین فعالیت ت. گ. ب. همین گونی کشیدن است که از سال ۲۰۰۶ این جنبش آغاز شده، اما جالب اینکه آن ها هم حامی سوریه هستند.
نکته جالب این است که اعضای ت. گ. ب. قبل از گونی کشیدن روی سر سربازان آمریکایی، فلسفه این امر را برای او توضیح می دهند تا او وحشت نکند. بعد هم دوباره به آن محل برمی گردند و دلایل کار خود را توضیح می دهند. بعد از تحقیر دومینووار ترامپ در روز های اخیر، شاید دیدن این مستند در تلویزیون لذت زیادی داشته باشد. احتمالاً به زودی از شبکه اول سیما پخش خواهد شد.

یعقوب اصلان از اعضای ت. گ. ب. در این نشست درباره وضعیت فعلی این جنبش گفت: همه مردم ترکیه از این کاری که انجام شد، خوشحال هستند. الان هم اگر در جغرافیای ترکیه موردی اینچنینی باشد، جنبش فعالیت هایش را تکرار می کند. من به خاطر گونی روی سر آمریکایی ها کشیدن، از سوی پلیس دستگیر و محکوم به زندان شدم، اما بعداً محکومیتم به جریمه نقدی تغییر کرد.
وقتی این مستند را دیدم، فهمیدم کارم چقدر صحیح بوده است. تشکیلات پلیس آن زمان دست جریان فتح الله گولن بود، بنابراین دو مدل پلیس مخالف و موافق داشتیم؛ اما اکنون پلیس ترکیه یکدست شده است و باور دارم اگر اقدام مشابهی پیش آید، پلیس ترکیه از اقدام ما حمایت هم خواهد کرد. آن زمان هم پلیس هایی که تحت جریان گولن نبودند، با ما همراهی کردند. جوانان ایرانی فکر می کنند در مقابل آمریکا به تن هایی ایستاده اند، در حالی که در ترکیه، سوریه و ونزوئلا هم جوانان مقابل آمریکا ایستادگی می کنند. تا پیش از ساخت مستند عقاب های گونی به سر فقط ترک ها از این قضیه آگاه بودند، اما الان هم جوانان ایرانی از این موضوع مطلع خواهند شد.

نماینده تلویزیون اولوسال ترکیه در ایران اظهار کرد: امپریالیسم از رسانه به عنوان یک نیروی فوق العاده استفاده می کند، ما هم ظرفیت این را داریم که از رسانه در راستای اهدافمان کمک بگیریم. قدرت آمریکا در حال افول است و رسانه می تواند به آن سرعت ببخشد. البته صحیح تر این است که بگوییم آمریکا ضعیف تر نشده؛ ما قوی تر شده ایم! اصلان در پاسخ به اینکه جنبش ت. گ. ب. به کدام جناح سیاسی در ترکیه متمایل است، گفت: الهام بخش جنبش ما، دهه ۶۰ میلادی است که سربازان ناوگان آمریکایی را در استانبول به دریا ریختند.
ما در جنبش خود از همه احزاب داریم، از اسلامی تا سکولار، اما نقطه مشترک همه مقابله با امپریالیسم است. مفهوم ملیت گرایی با نژادپرستی متفاوت است، وطن پرستی باید ضدامپریالیسم باشد. اگر با هم باشیم می توانیم گونی سر سربازان آمریکایی بکشیم، اگر با هم باشیم می توانیم پهپاد آمریکایی را ساقط کنیم. اگر با هم باشیم، رژیم صهیونیستی پایش را از فلسطین بیرون می گذارد.
تاریخ هم نشان می دهد که باید کنار هم باشیم. عضو جنبش ت. گ. ب. گفت: ما با مردم آمریکا کاری نداریم، با حاکمیت آمریکا و طرحش با عنوان خاورمیانه بزرگ کار داریم و گروه هایی مثل پ. ک. ک. و پژاک و ی. پ. گ. از ابزار های آمریکا برای محقق شدن آن هستند. این مبارز ترک گفت: چشم دنیا به ایران است و هر کسی دنبال این است که ببیند آمریکا کی وارد جنگ با ایران می شود. مطمئن باشید اگر چنین اتفافی رخ دهد، مهم نیست چه کسی در ترکیه حاکم باشد، این را بدانید ملت ترک در کنار ملت ایران است و ما هم معتقدیم آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
مستندی برای آشنایی با جنبش ضدآمریکایی  ت.گ.ب
منبع: صبح نو

افزودن نظر