خاطرات علیرضا سپاهی‌ لایین از شاعری

علیرضا سپاهی‌ لایین از خاطرات کودکی و شاعری‌اش گفت.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، هفتمین نشست تخصصی شیرازه شعر بیست‌وهشتم خردادماه به همت دفتر شعر جوان در خانه شاعران ایران برگزار شد. این نشست به بررسی کارنامه شعری علیرضا سپاهی‌ لایین اختصاص داشت. این شاعر خراسانی ابتدا از تجربه شاعری خود و چگونگی ورودش به عرصه شعر سخن گفت و بعد از بیان چند خاطره و گفت‌وگو با حاضران در جلسه، تعدادی از آثار خود را خواند.

سپاهی‌ لایین متولد ۱۳۴۹ در روستای کردنشین لایین است که در نزدیکی مرز ترکمنستان واقع شده است. او تا دوره نوجوانی در این روستا زندگی کرده است. این شاعر درباره خاطرات کودکی و نوجوانی‌اش گفت: در منطقه‌ای که ما زندگی می‌کردیم، اغلب مردم شعر می‌گفتند اما شاعری را جدی نمی‌گرفتند. شعر برایشان یک چیز معمولی و ساده بود و کسی خود را شاعر نمی دانست. در این میان اما، شعر برای من بسیار جدی بود تا جایی که وقتی کلاس سوم دبستان بودم، از مادرم که به همراه پدربزرگم راهی سفر مشهد بود خواستم به عنوان سوغات برایم شاهنامه فردوسی را بخرند. آن‌ها به جای شاهنامه منظوم، شاهنامه ابومنثوری را گرفته بودند با این حال من تا مدت‌ها آن قدر این کتاب را خواندم و دوره کردم که کلماتش به مرور محو شده بودند.

او افزود: پس از آن، انس با رادیو و گوش دادن برنامه‌های رادیو بیشترین نقش را در آشنایی و الفت من با شعر داشت، بخصوص برنامه‌ای که آقای ساعد باقری در رادیو اجرا می‌کرد. بعدها ایشان یکی از شعرهایی را که من برایشان ارسال کرده بودم در برنامه خواندند. این هم یکی از افتخارات و به نوعی انگیزه‌بخش من در عرصه شعر شد. تا زمانی که به دانشگاه راه پیدا کنم، رادیو در همه لحظه‌ها و در همه جا همراهم بود، آن قدر که کنداکتور شبانه‌روزی برنامه‌هایش را از بر بودم.

سپاهی لایین گفت: اولین‌بار در دوره دبیرستان به صورت رسمی وارد دنیای شعر شدم و برای شرکت در مسابقه شعر دانش‌آموزی کانون شعر و ادب آموزش و پرورش استان خراسان چند شعر فرستادم. آقای مصطفی محدثی‌خراسانی جواب نامه مرا نوشت و از شعر و استعداد من خیلی تعریف کرد. من که انتظار نداشتم کسی پاسخ نامه‌ام را بدهد خیلی ذوق کردم و این ارتباطات و مسابقات به نوعی ورود جدی مرا به عرصه شعر رقم زد. پس از قبولی در دانشگاه مشهد در رشته مترجمی زبان فرانسه، با شاعران زیادی آشنا شدم که الان جزء شاعران خوب کشور هستند. دوستی‌ها و اردوها و نشست‌های شعری پس از آن، افق دید مرا نسبت به شعر و ادبیات وسعت بخشید. من آن موقعیت را یک بخت و امتیاز برای خود می‌دانم چرا که باعث شد دنیا را بهتر بفهمم. این فهم بهتر شاید منجر به بهتر شعر گفتن من نشده باشد اما خوشبختانه دیدگاه وسیع‌تری در برابر جهان به من داد.

این شاعر که شعرهای زیادی هم به زبان کردی سروده درباره زبان کردی و دستور این زبان و ویژگی‌های آن و تفاوت زبان‌های کردی موجود و نیز درباره برخی خصوصیت‌های ادبیات و فرهنگ کردی با مخاطبان سخن گفت.

در ادامه و پس از یادآوری چند خاطره، سپاهی‌ لایین با اشاره به مجموعه‌های شعری خود چند شعر تازه برای حاضران خواند.

از این شاعر و روزنامه نگار تاکنون کتاب‌های "شرح بت‌پرستی‌ها" (انتشارات سپیده‌باوران)، "فواره‌ها" (انتشارات سپیده‌باوران)، "تقویم تنهایی" (انتشارات سپیده‌باوران)، "گزیده شعر" (نشر نیستان)، "عشق ما را نمی‌دهد بازی" (نشر اردیبهشت)، "از خوبی و زیبایی" (نثر شاعرانه/ نشر قو) و "ما به روایت من" (نشر تکا) منتشر شده است.

ساعد باقری، خاطره حجازی، رضا موسوی طبری، هادی منوری، زهیر توکلی، مصطفی محدثی، مرتضی کاردر ، سعید بیابانکی و بیوک ملکی از جمله مهمان‌ها و حاضران در این برنامه بودند.

شیرازه شعر نشست ماهانه و تخصصی درباره شعر و شاعران امروز است که به دبیری محمد رمضانی‌ فرخانی سه‌شنبه‌های آخر هر ماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام

افزودن نظر