توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1028048
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

تأثیر ترجمه آثار مکتوب ایرانی بر فرهنگ و ادبیات کشور/ برای جهانی شدن ادبیاتمان چه باید کرد؟

تأثیر ترجمه آثار مکتوب ایرانی بر فرهنگ و ادبیات کشور/ برای جهانی شدن ادبیاتمان چه باید کرد؟
چاپ کتاب در داخل کشور با چالش های نگران کننده‌ای روبروست، اما انتشار آن در خارج از کشور هم باعث گسترش مرزهای فرهنگی می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز،

سودابه امینی شاعر و مدیر کل آفرینش های ادبی و هنری کانون، در گفت وگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص اهمیت انتشار کتاب نویسندگان ایرانی در خارج از کشور، گفت: انتشار کتاب در داخل کشور با چالش های جدی و نگران کننده ای روبروست. در چنین شرایطی چاپ کتاب در کشوری دیگر به معنی گستردگی تعداد مخاطبان و نیز گسترش زمینه ی فرهنگی برای ارائه کتاب به سایر فرهنگ هاست و این به جای خود ارزشمند است. چاپ کتاب در کشور دیگر به معنی گسترش مرز های فرهنگی است و ارتباط با مخاطبان از فرهنگ های دیگر موجب گسترش تمدن و ایجاد زمینه برای خلق و تولید آثار مهم در آینده ی فرهنگ و ادبیات کشور است.

وی افزود: گوته برای اولین بار مفهوم ادبیات جهانی را مطرح کرد. تولید ادبیات در سطح ملی و ادبیات در سطح جهانی دو رویکرد مهم در مبحث ادبیات تطبیقی است. در ادبیات تطبیقی متون ادبی از خلال یکدیگر شناخته می شوند و چاپ اثر در سایر کشور ها موجب گسترش ظرفیت ادبی در کشور مبدأ و مقصد خواهد شد. زمینه های سیاسی اجتماعی، فرهنگی و ادبی برای خلق اثر ادبی از اهمیت خاصی برخوردار هستند. چاپ اثر در کشور های دیگر موجبات تبادل فرهنگی را نیز فراهم می آورد.

امینی با اشاره به شناخته شدن نویسندگان ایرانی توسط خوانندگان کشور های دیگر، بیان کرد: سوال خیلی کلی است؛ اگر بخواهم با منطق طراح این سوال پاسخ بدهم باید بگویم بسیار کم. هم نویسندگان کمی شناخته شده اند و هم آن ها که شناخته شده اند به طور دقیق شناخته نشده اند.

این شاعر کشورمان در خصوص خوانده شدن کتاب های نویسندگان کشورمان در کشور های خارجی، گفت: هر کتاب چند گروه مخاطب دارد؛ ساده ترین دسته بندی مخاطب عام و مخاطب خاص است. به هر حال کتاب هایی که ترجمه می شوند، توسط مترجم به کشور مقصد معرفی می شوند. هدف گرفتن مخاطبان در کشور مقصد توسط مترجم نیز اتفاق می افتد.

نباید از ترجمه آثار هراس داشت

مدیر کل آفرینش های فکر و هنری کانون گفت: نباید از ترجمه آثار و بالا رفتن آمار عناوین کتاب های ترجمه شده هراس داشته باشیم. این منطق، منطق درستی نیست که نسبت عکس میان آثار ترجمه و تالیف قائل شویم. اگر آثار فاخر با ترجمه مناسب در بازار نشر پیدا بشود، باید خوشحال باشیم.

وی افزود: گاه مترجم خلاق، از متن اصلی فاصله می گیرد و به اصطلاح برخی منتقدان، به متن خیانت می کند. در عرصه ترجمه و تالیف، ترجمه جای تالیف را تنگ نمی کند بلکه حتی نهضت ترجمه به رشد آثار خلاق تالیفی نیز کمک می کند.

نویسندگان ما قابلیت جهانی شدن دارند

امینی در خصوص قابلیت جهانی شدن آثار نسل جوان معاصر، گفت: چرا که نه؛ ما نویسندگان مهمی در میان نسل جوان داریم که قابلیت جهانی شدن دارند. نکته واجد اهمیت این است هر نویسنده ای که جهانی می شود باید به شدت خودش باشد. این اعتماد به خود از اعتماد به هویت فردی، هویت بومی و ملی سرچشمه می گیرد. این اعتماد و استقلال باید در شخصیت و قلم نویسنده دیده شود. هرگز نمی توان با تقلید از دیگری به هویت مستقل و قلم مستقل دست یافت.

وی خاطرنشان کرد: نویسنده خوب علاوه بر عرق ریزان روح، برای جهانی شدن باید به خود متکی باشد. این من فردی است که به من جهانی تبدیل می شود. شرط این مهم دریافتن عوالم درون و بیرون و پیوند بین ریزجهان هاست. پیوند بین خود آگاهی و ناخودآگاهی و دریافتن تناسب زرین است.

یک تیم خوب می تواند نویسنده جهانی بسازد

امینی افزود: برای معرفی اثر به جهان، نیازمند یک تیم یا کارگروه هستیم متشکل از مترجم، منتقد، مدیرفرهنگی، مخاطب حرفه ای، نویسنده و ناشر. این تیم هستند که باید پرونده ای برای معرفی نویسنده به جایزه های جهانی ببندند. ما از این نظر خلا جدی داریم و برنامه ریزی صحیحی برای معرفی نویسندگان مان به سایر فرهنگ ها نداریم.

مدیر کل آفرینش های فکر و هنری کانون با اشاره به دغدغه جا ماندن از قافله جهانی شدن ادبیات، اظهار داشت: این وظیفه نویسنده نیست؛ نویسنده هم جزئی از یک کل است. تیمی باید تشکیل شود برای بستن پرونده نویسندگان البته کشور و دانشگاه های مهم ایران می توانند این مورد را در دستور کار خود قرار دهند.

به جایزه های جهانی توجهی نداریم!

وی بیان کرد: ما به جایزه های جهانی توجهی نداریم، جایزه های ملی را هم مدام محدود می کنیم. معیشت نویسنده هم به کل برایمان بی اهمیت است و بعد انتظار جهانی شدن هم داریم. آثار برخی نویسنده ها سال ها خاک می خورد و چون امکان چاپ ندارند به چاپ نمی رسد. نویسندگان ما هم در ایجاد سایت و تجمیع کارنامه نویسندگی خود فعال نیستند و این غفلت باعث می شود در سطح ملی هم کمتر مورد اعتنا قرار گیرند.

امینی افزود: سال گذشته چند نفر از نویسندگان ایرانی نامزد جایزه آسترید لیندگرن شدند. این اتفاق مهمی بود. بعد از این که نام برگزیده آسترید لیندگرن اعلام شد، ما هیچ جلسه آسیب شناسی در این خصوص نداشتیم. از میان نویسندگان کودک و نوجوان ما فقط هوشنگ مرادی کرمانی است که آثارش در سطح گسترده و به زبان های خارجی ترجمه شده و در سطح جهان شناخته شده است. این اتفاق خوبی است، اما چرا آثار دیگرانی که شایسته معرفی به جهان هستند نباید در کنار مرادی کرمانی ترجمه شوند. این از ضعف مدیریت ما سرچشمه می گیرد.

مدیر کل آفرینش های فکر و هنری کانون خاطرنشان کرد: یکی از اهداف ما در هفته کتاب و کتابخوانی می تواند همین موضوع باشد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند با همکاری دانشگاه ها و سایر ارگان های فرهنگی دولتی و خصوصی نهضت ترجمه آثار نویسندگان ایرانی به زبان های زنده ی دنیا را در دستور کار خود قرار دهد. کار هایی از این قبیل نویسندگان خوب ما را از محاق بیرون می آورد و به آن ها انگیزه می بخشد.


انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1028048{/gallery}

افزودن نظر