پیشتازی سالن‌های خصوصی تئاتر در خرداد/ از «شاهزاده اندوه» تا «خانواده دوست‌داشتنی من»

پیشتازی سالن‌های خصوصی تئاتر در خرداد/ از «شاهزاده اندوه» تا «خانواده دوست‌داشتنی من»
هفته اول خرداد ماه با تعطیلی سالن‌های نمایشی به مناسبت سالروز شهادت امام علی(ع) مصادف شده است و پس از آن سالن‌های تهران نمایش‌های جدیدی در دست اجرا دارند.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، هفته اول خرداد ماه مصادف با ایام شهادت سوگواری علی (ع) نخستین امام شیعیان شده و بسیاری از سالن‌های خصوصی و دولتی تعطیل هستند و آنهایی هم که اجرایی روی صحنه دارند، تنها در روزهایی غیر از ایام شهادت و ضربت خوردن است.

اما نمایش‌های جدیدی که پس از آن و به زودی بر صحنه تماشاخانه‌های تهران می‌آیند، بیشتر با موضوعات اجتماعی همراه است و در این بین سالن‌های خصوصی فعالیت بیشتری را در زمینه جذب نمایش بر عهده دارند. برخی از فرهنگسراها نیز در عرصه تئاتر کودک و نوجوان فعال شده‌اند.

برخی از گروه‌های نمایشی برای جذب مخاطب بیشتر تخفیفات ۲۰ تا ۴۰ درصدی را برای شروع کار خود لحاظ کرده‌اند.

گزارش بخشی از نمایش‌های جدید را می‌خوانیم:

* اجرای نمایش «من یک موجود بلوتوثی‌ام به من نگاه نکنید»

نمایش «من یک موجود بلوتوثی‌ام به من نگاه نکنید» نویسنده محمد رضایی راد با هدایت افسانه ماهیان به تازگی هر شب ساعت ۱۸ در تالار مولوی آغاز کرده و تا سیزدهم خرداد ماه نیز ادامه دارد.

اجراگران کار شقایق سرسختی، نیلوفر عبدالصمد، مهسا جوادی، مارال جعفر قلی زاده، نازگل محمدی، پوریا رستمی، امیر محمد عیسی زاده، محمد مهدی لرستانی، مهدی صفرزاده خانیکی، محمد معروفی هستند.

با توجه به شیوه اجرایی، این نمایش دارای صندلی ولی فاقد شماره و در لابی مرکز تئاتر مولوی اجرا می‌شود.

بنا به گفته سرپرست گروه اجرایی، تولید این نمایش خروجی یک کارگاه آموزشی تئاتر با دانشجویان است با نمایشنامه‌ای از محمد رضایی‌راد که با توجه به تم و نوع نگارش نمایشنامه بهترین چالش هم به لحاظ بازیگری و هم به لحاظ مضمونی برای گروه اجرا در برخورد با مخاطب است. 

در جهان تکنولوژی هر لحظه پدیده‌ایی زاییده می‌شود، شاید قبل‌تر و یا بعد از زاییده شدن بلوتوث بود که انسان‌ها خود را مجاز دانستند تا خطرناک‌تر و هولناک‌تر به حریم و خلوت دیگران تجاوز و تعرض کنند. در این اجرا چشم‌ها سرزنش می‌شوند زیرا که همواره چشم است که نگاه می‌کند و نگاه است که گناه می‌کند. نگاه و گناه بی هیچ کنترلی در جهان تکنولوژی همچون ویروسی خطرناک در حال انتشار است. محمد رضایی راد این نمایشنامه را در عصر زاییده شدن بلوتوث نوشت و هشدار داد.

*نمایشنامه‌خوانی کاپگراس

نمایشنامه‌ «کاپگراس» به نویسندگی و کارگردانی حسن محمدیان در سه تاریخ ۳، ۱۰ و ۲۴ خرداد در ساعت ۱۹، سالن شماره یک خانه نمایش مهرگان خوانش می‌شود.

بازیگران این کار حسن محمدیان، سارینا میلانی، محمد پسندیده، پریناز امامی، سینا شهریاری، هیلا میری و تهیه‌کننده کاظم جعفری هستند.

داستان از این قرار است که فیلمنامه نویسی به نام جوزف کاپگراس که درگیر بیماری روانی کاپگراس شده است، از دوران اوجش فاصله گرفته و حال دارد رو به زوال می‌رود. در این بین عاشق دختری می‌شود و...

* «آپارتمان» در نوفل لوشاتو

نمایش آپارتمان نویسنده: سپیده قربانی، دراماتورژ: مسعود مهرابی، کارگردان: امیر شاه علی و کاری از گروه تئاتر ردپا از هشتم خرداد ماه اجرایش را در سالن شماره دو نوفل لوشاتو آغاز می‌کند و هر شب ساعت ۲۱:۱۵ به صحنه می‌رود.

این نمایش دارای تخفیف ۳۰ درصدی برای علاقه‌مندان است. بازیگران محمدرضا ایمانیان (مهمان از گروه گره)، ساناز زمانی، فائقه شلالوند، سهیل بابایی، مهناز مهدی زاده، امیر شاه علی، صداپیشگان: رضا داوود نژاد، سهی بانو ذوالقدر هستند.

درباره این نمایش آمده است که توی خونه خودشون خوش نشستن که یهو با اومدنش بعضی‌ها دلشون هوایی می‌شه و بعضی‌های دیگه هم فیلشون یاد هندستون می‌کنه و خلاصه کار دست خودشون می‌دن. راستی چرا همیشه بدترین راه بهترین جواب می‌ده؟!

*«مردان بیوه» در مهرگان

نمایش مردان بیوه نویسنده داریو فو، مترجم جمشید کاویانی و دراماتورژ و کارگردان مجید علم بیگی اجرایش را از هشتم خرداد ماه در سالن شماره دو خانه نمایش مهرگان، ساعت ۲۱:۴۵  آغاز می‌کند.

این نمایش نیز دارای تخفیف ۲۰ تا ۳۰ درصدی است. بازیگران نمایش مریم عسگری، داود زارع، شیما لطیفی، آزاده حسینی، فرشته صفری، محمد حسین آذرگون، مهدی اسدی و مجید علم بیگی هستند.

دو نقاش ساختمانی برای کار وارد منزلی می‌شوند که در آن بیوه زنی زندگی می‌کند. آنها ناخواسته وارد ماجرایی می‌شوند که طی آن مشخص می‌شود بیوه زن، همسر خود را به شکل مومیایی ولی زنده درآورده است و...

* «زمین مهربانی» در فرهنگسرای شفق

نمایش زمین مهربانی به نویسندگی گروه هنری نوشخند و کارگردانی هومن حسین نژاد از شانزدهم خرداد ماه اجرایش را هر شب در فرهنگسرای شفق (چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه) ساعت ۱۹ آغاز می‌شود.

بازیگران کار ساناز سماواتی، امیر زریوند، امیر پارسی، هومن حسیننژاد، نیما فاضلی، فریدون احمدی، علی لام، بهزاد جعفرزاده، برسا کلایی، سای گل افضلی، عسل ستاری و تهیه کننده هومن حسین نژاد هستند.

در متن نمایش «زمین مهربانی» به موضوعاتی مانند مهربانی، حفظ جنگل، اهمیت وجود درختان، اهمیت استفاده صحیح از آب، پاکیزگی جنگل و فضای سبز،‌ احترام به حریم حیوانات، یوز ایرانی، همدلی همه افراد در جامعه در بهبود وضعیت فضای سبز، آموزش استفاده از مواد قابل بازیافت در طبیعت و عدم استفاده از پلاستیک و مواد مصنوعی غیر قابل بازیافت، صداقت و رفتار صحیح با بزرگتر،، استفاده صحیح از تکنولوژی (تبلت، اینترنت) و ...  به زبان ساده برای کودکان به همراه موسیقی شاد آموزش داده می‌شود.

* «خرس آرکانسا»

نمایش خرس آرکانسا به نویسندگی اوراند هریس و ترجمه بهزاد نژاد قنبر و کارگردانی مهدی مقیمی از یکم اردیبهشت ماه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (سالن بوستان) هر شب ساعت ۱۸ آغاز می‌شود.

بازیگران محسن صفری، ملیحه مقیمی اسفندآبادی، محسن قصری، سمیه سلمانی، دانیال بلوری، حمید فضل ا...، رامین زنگنه، مهدی مقیمی اسفندآبادی، سماء مقیمی اسفندابادی هستند.

خرس آرکانسا قصه دختر بچه‌ای به نام تیش است که پدربزرگش به خاطر بیماری حال خوشی ندارد و هر لحظه ممکن است از دنیا برود و تیش از این موضوع بسیار ناراحت است. تیش با خرس پیر رقصنده‌ای که در سیرک کار می‌کند، آشنا می‌شود. خرس پسر به تیش می‌گوید که ناراحت نباشد زیرا پدربزرگش چیزهای زیادی به تیش یاد داده و اونیز می‌تواند آنها را به دیگران یاد دهد و اثر جاودانه‌ای از پدربزرگش می‌ماند..

* «هملت، شاهزاده اندوه»

نمایش هملت، شاهزاده اندوه به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی محمد عاقبتی و بازی افشین هاشمی در تماشاخانه سپند سالن شماره دو از هشتم خرداد ماه اجرایش را ساعت ۲۱ آغاز می‌کند.

مجری طرح این نمایش رها جهانشاهی و این کار برداشتی آزاد از هملت اثر ویلیام شکسپیر است.

*دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی؟

نمایش «دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی؟» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی سید فرشاد هاشمی و کاری از گروه تئاتر ایستاده از هشتم خرداد اجرایش را در سالن شماره دو عمارت نوفل لوشاتو هر شب ساعت ۱۸:۳۰ آغاز می‌کند. دیدن این نمایش برای افراد زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌شود.

*مونولوگ شانزده سنگ / خانم

نمایش مونولوگ شانزده سنگ/خانم، نویسنده ساموئل بکت، آرش عباسی، کارگردان  افشین قاسمی،  بازیگران سامان علیزاده، ماهرخ سالاری و تهیه کننده افشین قاسمی از هشتم خرداد اجرایش را در خانه موزه استاد عزت الله انتظامی آغاز می‌کند.

درباره این نمایش آمده است که : ما در سیر منظم زمان ایستادیم، ایستادنی که آغازش تولد و پایانش مرگ است. نمایش شانزده سنگ/ خانم  دو اجرا با نام‌های شانزده سنگ به نویسندگی ساموئل بکت در سبک ابزورد است و نمایش خانم به نویسندگی آرش عباسی با نگاه به مسائل زنان در جامعه امروز می‌پردازد. این نمایش فرصتی برای روبرو شدن با تنهایی انسان معاصر است.

داستان از این قرار است که زنی تنها و مردی تنها هر یک در دنیای کوچک خویش گرفتار هستند.

* «به وقت پازولینی» در دیوار چهارم

نمایش به وقت پازولینی به نویسندگی و کارگردانی آرش سنجابی از این ماه اجرایش در تئاتر دیوار چهارم آغاز می‌شود.

بازیگران (به ترتیب حروف الفبا) الناز اسمعیل زادگان، ایمان اصفهانی، پگاه الله وردی، صبا ایزد پناه، گلشید بحرایی، الهام حسینی، محدثه حیرت، مهرداد سنجابی، آرش سلیمانی، مونا شناس، سونیا شیرازی، محمدرضا عیوضی، بهمن قهرمانی، نیلوفر لاری پور، شقایق مهدی پور، علیرضا میرزا محمد علی، رازیما یرزایی و تهیه کننده: پویا امینی هستند.

کرونوس» در نوفل لوشاتو

نمایش کرونوس به نویسندگی و کارگردانی علی صفری از نوزدهم خرداد ما اجرایش را هر شب ساعت ۱۹ در نوفل لوشاتو آغاز می‌کند.

بازیگران این نمایش حسین منفرد، میلاد آریافر، ابراهیم ناییج، کوروش شاهونه، علیرضا گلدهی، امیرعلی گودرزی و رها حاجی زینل و تهیه کننده سعید صفرپور، سید سالار موسوی هستند.

خانواده‌ای در سال ۳۰ هزار میلادی به دنبال راهی برای بازگشت به گذشته است...

*خانواده دوست داشتنی من

نمایش خانواده دوست داشتنی من به نویسندگی و کارگردانی محمد رفیعی از ۲۳ اردیبهشت اجرایش در سالن اصلی تالار محراب آغاز می‌شود.

بازیگران کار محمد رفیعی، سارا جمالی، داوود بالانی، فردین رحیمی، سپیده نجفی هستند. این نمایش قبلا برنده جایزه بازیگری مرد، برنده جایزه نویسندگی، برنده جایزه کارگردانی از بیست و سومین جشنواره تئاتر استان تهران شده است.

درباره این نمایش آمده است: «این مامانه، مامانم هیچوقت رو حرف آقام حرف نمی‌زنه، تکرار می‌کنم هیچوقت. جزو معدود زنهاییه که شوهرشونو بیشتر از بچه‌هاشون دوست دارن. ساده، مهربون و دوست داشتنی، البته به شرطی که عصبانیش نکنید. وقتی عصبانی بشه از یه کوسه سفید ۵ متری هم خطرناک تره، البته گرسنه‌اش.»

*حذف به قرینه معنوی

نمایش حذف به قرینه‌ معنوی، نویسنده و کارگردان کتایون لطیف از شانزدهم اردیبهشت ماه اجرایش هر شب ساعت ۱۹ در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان آغاز می‌شود. این نمایش دارای تخفیف ۲۰ تا ۴۰ درصدی نیز هست. 

درباره این کار آمده است که هرگونه شباهت با اسامی و اتفاقات واقعی کاملا عمدی است. بازیگران کار صادق برقعی، بی‌تا عزیزاقلی، مریم گرجی، کتایون لطیف، سینا بیضاوی هستند.

این نمایش اثر برگزیده‌ نوزدهمین جشنواره‌ تئاتر تجربه، برنده‌ تندیس بهترین طراحی لباس، و کاندید بهترین کارگردانی و بهترین متن شده است. در خلاصه کار آمده است: «در مسیر سیاره‌ شیتو، در وضعیت جاذبه‌ صفر، نتایج اعلام شد: شکستِ محض. هاراگیری ناگزیر است.»

انتهای پیام/

افزودن نظر