«اطلس حماسه خرمشهر» راوی روزهای مقاومت از شهری حماسی

«اطلس حماسه خرمشهر» راوی روزهای مقاومت از شهری حماسی
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس کتاب «اطلس حماسه خرمشهر» را که روایتی از کارنامه درخشان حماسه مقاومت مردم این شهر در برابر تجاوز دشمن بعثی است، منتشر کرد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس کتاب «اطلس حماسه خرمشهر» را  به چاپ رساند. این مرکز تدوین اطلس‌های مبسوط شهری برای شهرهای مهم و مقاوم دوران دفاع مقدس را که با روحیه‌ای حماسی در برابر تجاوز دشمن بعثی مقاومت می‌کردند و برگ زرینی در کارنامه درخشان مردمان این شهرها به یادگار گذاشتند، در دستور کار خود دارد.

در این کتاب وقایع بیش از یک ماه مقاومت جانانه مردم خرمشهر و رزمندگان اسلام در برابر ارتش متجاوز عراق، سقوط شهر و مراحل گام به گام برای بازپس گرفتن این نگین درخشان در قالب اطلس روزنگار به تصویر کشیده شده است.

بر اساس این گزارش،‌این اثر در ۶ فصل تدوین شده و با تاریخچه خرمشهر آغاز می‌شود، اما در فصول پایانی به نبرد بیت‌المقدس و پیام امام خمینی (ره) می‌رسد.

در پیشگفتار کتاب آمده، ایده تدوین اطلس حماسی شهرها به اوایل دهه ۸۰ در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برمی‌گردد که در این راستا ۱۲ جلد اطلس راهنمای شهری و استانی در این مرکز به چاپ رسید.

اطلس خرمشهر دارای تصاویر متعددی از موقعیت زمانی مختلف از خرمشهر است و در پاره‌ای از فصول نیز برخی اسناد منتشر شده‌اند.

کتاب در ۱۳۵ صفحه به کوشش محسن رشید به اتمام می‌رسد و تلاش دارد چهره مقاومت خرمشهر را به خوبی ترسیم کند.

انتهای پیام/ 

افزودن نظر