«ماجرای فکر آوینی»؛ شرح اندیشه‌های سید شهیدان اهل قلم

«ماجرای فکر آوینی»؛ شرح اندیشه‌های سید شهیدان اهل قلم
آوینی از جمله کسانی بود که انقلاب اسلامی را به نحوی حاکمانه و روشنفکرانه درک کرد. او فهمید که هدف از انقلاب چه بود. قبل از انقلاب غرب و دنیای غرب را خوب می‌شناخت، خط آوینی از خط روشنفکران التقاطی جدا بود.

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که با حضور ناشرانی از سراسر ایران و جهان در اردیبهشت ماه هر سال برگزار می شود. از جمله کتاب هایی که در نمایشگاه امسال از آن رونمایی شد، ماجرای فکر آوینی بود.

ماجرای فکر آوینی نوشته ی وحید یامین پور است که از نشر معارف در 250 صفحه منتشر شد و با اقبال قابل توجهی از سوی علاقه مندان به تفکر شهید آوینی، به ویژه جوانان رو به رو شد. یامین پور در این اثر به واکاوی اندیشه های آوینی حول محور مدرنیسم پرداخته و به عقیده ی او این کتاب ادای دینی به سید شهیدان اهل قلم است.

کتاب شامل هفت گفتار و چند مصاحبه پیرامون اندیشه های سید مرتضی آوینی است.

بخش اول کتاب در حکم یک پیش نیاز برای مطالعه ی بخش های بعدی عمل می کند و این امکان را به مخاطب می دهد که بدون پیش مطالعه در حوزه های فلسفه و اساطیر و حتی پیش از خواندن آثار آوینی به سراغ ماجرای فکر او برود.

کتاب از بخش دوم به بعد صریح و رساست، به دور از پیچیدگی های کلامی، کافیست خواننده در مباحث فلسفی بخش اول کمی حوصله به خرج دهد.

نویسنده کتاب در هیئت یک معلم، مباحث پیچیده و سنگین اندیشه های آوینی را در خور درک شاگردان و علاقه مندان این مسیر بازگو می کند و بسیار دقت دارد تا نکته ای از قلم نیفتد تا مبادا دانشجویی از این مکتب، نکته ای را به غلط دریابد. پاورقی های کامل کتاب شاهدی بر این مدعاست، چرا که نشان دهند فرم مطلوبِ این اثر است.

یامین پور _آنچنان که خود گفته است_در 20 سالگی با آوینی آشنا شده و شروع به مطالعه ی آثار او نموده است. نویسنده کتاب می داند، جوانی که به دنبال آشنایی با افکار آوینی است به چه ابزارهایی نیاز دارد، می داند مخاطب جوان برای طی این مسیر و فهم آوینی باید چه چیزهایی را بداند. در واقع نویسنده از راه رفته با ما حرف می زند.

سید مرتضی آوینی، حکیم هنرمندی بود که بی شک مقام او، مقام معلم است. معلم اندیشه ها و سلوک فکری و فرهنگی کسانی که در ساحت انقلاب اسلامی راه می پیمایند.

گزارش از لادن عظیمی

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

افزودن نظر