وقتی رسانه‌های دشمن هم به ارزش بزرگ فتح خرمشهر اعتراف کردند

وقتی رسانه‌های دشمن هم به ارزش بزرگ فتح خرمشهر اعتراف کردند
کافی است تا بار دیگر وقایع و روزشمار جنگ را مرور کنیم و بر این حوادث تأمل بیشتری نمائیم تا این حقایق را بهتر درک کنیم. روز‌هایی که دشمنان ایران خواب‌های پلیدی می‌دیدند و در رویاهاشان ایران را در عرض چند روز تصرف می‌کردند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو، فتح خرمشهر نه یک واقعه نظامی، بلکه یک مفهوم تاریخی بزرگ است؛ کتاب تاریخ ایران مملو از صفحات سیاه و روشن است. اما برگ های سیاه، در یک قرن اخیر بیشتر بود؛ تاریخ معاصر ما با شکست و سقوط و عقب نشینی و از دست رفتن بخش های مختلف کشور و تسلیم شدن در برابر قدرت های بیگانه آغشته شده بود، با پیروزی انقلاب اسلامی جریان تاریخ در ایران مسیر متفاوتی را در پیش گرفت. از این به بعد بود که پیروزی، سربلندی، مقاومت و تاراندن مهاجمان و سرسختی برای حفظ حتی یک میلی متر از خاک کشور، تبدیل به رسم ایرانیان شد. برای نخستین بار درتاریخ معاصر، ایران وارد یک جنگ نابرابر و همه جانبه شد و اجازه نداد وجبی از خاک سرزمین مان اشغال شود. فتح خرمشهر، پایانی بود بر صد ها سال به یغما رفتن خاک این سرزمین که به واسطه حماقت و خیانت پادشاهان بر تاریخ ما تحمیل شد. حتی رژیم استبدادی- استعماری پهلوی نیز بخش هایی از کشورمان را به بیگانگان بخشید؛ از جمله بحرین. این بار ملتی که با دم مسیحایی امام خمینی (ره) زنده شده بود، با تکیه بر توانمندی ها و ایمان خود، تاریخ را تغییر داد و به این ترتیب، سوم خرداد، روزی شد به وسعت همه تاریخ و خرمشهر، شهری شد به بزرگی یک ملت. به همین دلیل بود که فرمانده بزرگ این آزادسازی در سخنی تاریخی و تاریخ ساز فرمود: فتح خرمشهر فتح خاک نیست، بلکه فتح ارزش های اسلامی است.
کافی است تا بار دیگر وقایع و روزشمار جنگ را مرور کنیم و بر این حوادث تأمل بیشتری نمائیم تا این حقایق را بهتر درک کنیم. روز هایی که دشمنان ایران خواب های پلیدی می دیدند و در رویاهاشان ایران را در عرض چند روز تصرف می کردند. جلسه مطبوعاتی صدام با خبرنگاران در تاریخ (۱۰ نوامبر ۱۹۸۰ - ۱۹ آبان ۱۳۵۹) را فراموش نکرده ایم که گفت: ادامه حرف هایم باشد چند روز دیگر در تهران! و بعد برای خرمشهر- یا به قول خودشان محمره- هم یک خط اتوبوس راه اندازی کرد تا مردم بروند و قدرتش در گرفتن یک شهر از ایران را ببینند! اما تنها ۵۷۵ روز گذشته بود که سربازان خدا همه این خواب ها را آشفته کردند.
واکنش رسانه های بیگانه نیز در نوع خودش قابل توجه بود؛ این رسانه ها که از ابتدا توانایی های رزمندگان اسلام را نادیده می گرفتند و آزادی خرمشهر را امری محال اعلام می کردند، پس از فتح خرمشهر دچار تناقض گویی شدند و از پیروزی ایران در جنگ سخن گفتند. به عنوان مثال، رادیو بی بی سی، پس از شکست نیرو های عراقی در خرمشهر گفت: همان طور که بدون شک اطلاع دارید، دیروز بندر خرمشهر پس از ۲۰ ماه دوباره به دست نیرو های ایران افتاد. بدین ترتیب، ایران هم اسماً و هم رسماً در جنگ کاملاً پیروز شده است.
واشنگتن پست نیز در این مورد نوشت: بازپس گیری بندر خرمشهر نمایانگر پیروزی تقریباً کامل ایران در این جنگ بوده است.
روزنامه گاردین انگلیس نوشت: سقوط خرمشهر یعنی سقوط آخرین و مهم ترین افتخار جنگی عراق که ایرانی ها با بازپس گیری آن این برگ برنده را که به وسیله آن عراق می کوشید ایران را پای میز مذاکره بکشاند از دست بغداد ربودند؛ بنابراین آزادی خرمشهر تنها یک پیروزی ساده نبود بلکه این پیروزی آغازی بر شکست های پیاپی دشمن در جبهه های نبرد شد و در واقع آزادی خرمشهر پایان توهم دشمنانی بود که به شکست و اشغال خاک ایران و نابودی نظام نوپای جمهوری اسلامی دل بسته بودند؛ و به این ترتیب فتح خرمشهر تبدیل شد به نقطه عطفی برای هشت سال دفاع مقدس و روزی مهم در کل تاریخ ایران. آنچنان که صدام پس از شکست در عملیات بیت المقدس و از دست دادن خرمشهر و به اسارت رفتن ۱۹ هزار سرباز ارتش بعث به صراحت گفت: من صدای شکستن استخوان های ارتش عراق را در خرمشهر شنیدم. و نه تنها این حادثه استخوان های ارتش صدام را شکست که پشتوانه ای شد برای پیروزی های آینده ایران و شکست های دیگر استکبار. حتی امروز هم اگر ملت ایران در برابر انواع و اقسام فشار ها ایستاده است و از عربده کشی های سلطه گران نمی هراسد، ریشه اش به همان فتح برمی گردد. این اشتباه است که آزادسازی خرمشهر صرفاً به عنوان یک واقعه تاریخی پنداشته شود، درحالی که این موضوع یک منبع الهام بخش و نوعی تجلی حقیقت درباره بزرگی یک ملت و فرهنگش است. با نگاهی عمیق تر می توان ایستادگی کشورمان در مقابل تندباد های بعدی را هم متکی به همین فتح شناخت. اگر هم بخواهیم در آینده از سایر موانع پیش رو بگذریم، چاره ای نداریم جز اینکه به طور دائم به آن دوران مراجعه کنیم؛ هم امروز را به آن گذشته درخشان متصل کنیم و هم درخشش آن دوران را برای شرایط کنونی بازتعریف کنیم. به خصوص اینکه امروز نیز جبهه های مبارزه جدیدی در مقابل جامعه ما ایجاد شده و اکنون نیز درحال دفاع هستیم.
هنوز هم درباره خیلی از مسائل پشت پرده اشغال خرمشهر ناگفته های فراوانی است. درباره این موضوع مهم که چه کسانی این بخش از کشورمان را به حراج گذاشتند سخن چندانی گفته نمی شود. اتفاقا همان افراد، امروز هم در آن سوی مرز ها درحال وطن فروشی هستند و هر شب در شبکه های تلویزیونی بیگانه حضور می یابند و درباره نبود حقوق بشر و آزادی و دمکراسی در ایران انتقاد می کنند! در مقابل این گونه افراد، بزرگانی هم که آن روز از خود گذشتند تا خرمشهر برای ایران بماند، امروز نیز درحال مقاومت و نبرد دیگری هستند.
نگارنده: آرش فهیم

افزودن نظر